تیتر امروز

عرب‌سرخی: حتما نهاد دین باید از نهاد دولت جدا باشد / دین امری اختیاری است
قسمت دوم گفت‌وگوی فیض‌الله عرب‌سرخی در برنامه پنجم رکن سه

عرب‌سرخی: حتما نهاد دین باید از نهاد دولت جدا باشد / دین امری اختیاری است

فیض‌الله عرب‌سرخی در دومین قسمت از گفت‌وگوی خود با دیدار در برنامه رکن سه، به موضوعاتی چون سکولاریسم، ملی‌گرایی و نحوه شرکت در انتخابات پرداخته است.

رئیسی: با یکجانبه‌گرایی مخالفیم/ لوکاشنکو: تحریم دوره فرصت‌هاست!

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری در نشست خبری مشترک با همتای بلاروسی خود گفت: هر دو کشور با یکجانبه‌گرایی مخالفیم و معتقدیم کشور‌های مستقل می‌توانند با یکدیگر همکاری داشته باشند.

کد خبر: ۱۴۶۵۶۸
۱۲:۵۶ - ۲۲ اسفند ۱۴۰۱

رئیسی: با یکجانبه‌گرایی مخالفیم/ لوکاشنکو: تحریم دوره فرصت‌هاست!

دیدارنیوز: رئیس‌جمهوری گفت: مصمم به افزایش روابط منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای خود با بلاروس هستیم.

سید ابراهیم رئیسی در نشست خبری مشترک با الکساندر لوکاشنکو با اشاره به نشست مشترکی که داشتند، اظهار کرد: توافقات خوبی در زمینه‌های صنعت، معدن، تجارت، کشاورزی و راه امضاء شده‌ است که امیدواریم گام‌هایی در جهت توسعه روابط بین دو کشور باشد.

رئیس جمهور همچنین بیان کرد: امیدواریم این دیدار گام‌هایی در جهت توسعه همکاری‌های دو کشور باشد. مصمم هستیم روابط منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای خود با بلاروس را افزایش دهیم. مذاکرات خیلی خوب و ثمربخشی با رئیس جمهور بلاروس در این زمینه داشتیم. در سازمان همکاری شانگهای و اوراسیا می‌توانیم همکاری‌های خیلی خوبی داشته باشیم و این همکاری‌ها با توجه به منافع مشترک به همکاری بین‌المللی منجر شود.

وی ادامه داد: اراده دو کشور بر توسعه روابط در همه حوزه‌هاست. این روابط در سی سال وجود داشته است، اما پس از تشکیل این دولت روابط بیشتر شده و الان شرایط ما با گذشته قابل مقایسه نیست.

رئیس‌جمهوری تاکید کرد: هر دو کشور با یکجانبه‌گرایی مخالفیم و معتقدیم کشور‌های مستقل می‌توانند با یکدیگر همکاری داشته باشند. این همکاری می‌تواند راهی برای مقابل با تحریم‌ها باشد. این کشور‌ها باید از ظرفیت‌های یکدیگر بهره ببرند. امیدوارم این سفر گام بلندی برای توسعه روابط دو کشور باشد.

تحریم دوره فرصت‌هاست

در ادامه لوکاشنکو با تشکر از رئیس جمهور ایران به جهت مهمان‌پذیری گرم، گفت: آخرین بار ۱۷ سال پیش سفر رسمی به ایران داشتم و باید بگویم هیچ تحریمی نتوانسته است که ایران را از پیشرفت بازدارد. امروز روابط دو کشور را با جزئیات مورد بررسی قرار دادیم. دوره‌ای از توقف در همکاری‌ها وجود داشت، اما از این دوره عبور کردیم و اسناد و تفاهم‌نامه‌های زیادی امروز به امضا رسید که اگر آن‌ها اجرایی شود می‌توانیم به هدف خود در توسعه روابط برسیم.

رئیس‌جمهور بلاورس افزود: تحریم دوره فرصت‌هاست و نباید این فرصت ایجاد شده را از دست داد. بسیار خوشحالم که بگویم مواضع دو کشور در مواضع منطقه‌ای و بین المللی همگون و مشترک است و هر دو کشور خواهان ایجاد جهانی چند قطبی و عادلانه هستند.

وی با تاکید بر اینکه دو کشور اعتماد کامل به یکدیگر دارند، خاطرنشان کرد:‌حجم تبادلات تجاری نسبت به سال گذشته سه برابر شده، اما هنوز از سطح انتظارات دو کشور دور است. امروز تاکید می‌کنیم همه توافقات بدون حاشیه‌ای باید اجرا شوند. باید سطح روابط دو کشور را ارتقاء دهیم.

لوکاشنکو در پایان از رئیسی برای سفر به این کشور دعوت کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی