تیتر امروز

عرب‌سرخی: حتما نهاد دین باید از نهاد دولت جدا باشد / دین امری اختیاری است
قسمت دوم گفت‌وگوی فیض‌الله عرب‌سرخی در برنامه پنجم رکن سه

عرب‌سرخی: حتما نهاد دین باید از نهاد دولت جدا باشد / دین امری اختیاری است

فیض‌الله عرب‌سرخی در دومین قسمت از گفت‌وگوی خود با دیدار در برنامه رکن سه، به موضوعاتی چون سکولاریسم، ملی‌گرایی و نحوه شرکت در انتخابات پرداخته است.

۱۲۰ هزار مسکن ناایمن در استان مازندران

امروزه بافت فرسوده شهری و روستایی چالشی مهم و پرمخاطره در مدیریت فنی و مهندسی و برنامه ریزی عمرانی است که جان افراد ساکن در این بافت را با خطر مواجه کرده است.

کد خبر: ۱۴۵۸۶۲
۱۲:۰۴ - ۰۸ اسفند ۱۴۰۱

۱۲۰ هزار مسکن ناایمن در استان مازندران

 

دیدارنیوز: به گزارش خبرگزاری ایلنا مازندران، براساس اعلام کارشناسان یک چهارم بافت شهری مازندران فرسوده است و ۱۲۰ هزار مسکن ناایمن در این بافت‌های فرسوده شناسایی شده است.

همه ما در مورد زلزله‌های مهیب رودبار و منجیل و بم و خسارت‌های بر جای مانده جانی و مالی از این زلزله شنیده ایم و برخی از ما این زلزله را دیده و یا حس کردند. اگر چه تاکنون تلفاتی به گستردگی زلزله‌های قبلی در ایران نداشتیم، اما وجود برخی ساختمان‌های ناایمن و فرسوده احتمال به خطر افتادن جان افراد ساکن در این منازل را افزایش می‌دهد و این مسئله تهدیدی جدی برای آنان است.

این اواخر و با توجه به زلزله‌های مختلف در کشور و حاشیه ایران و زلزله‌های مهیب ترکیه و سوریه، برخی شهروندان مازندرانی دچار وحشت شده و نگرانی خود را از وجود برخی ساختمان ناایمن و غیراستاندارد و همچنین بافت‌های فرسوده اعلام‌کردند و اگر چه کار‌های خوبی برای کاهش بافت فرسوده و بهسازی آن انجام شده‌است، اما تا رسیدن به یک نقطه مطلوب راه فراوانی در پیش روست.

نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری و اطلاع رسانی از مشوق‌هایی که دولت برای نوسازی و بهسازی این بافت‌ها به مردم، مالکان، انبوسازان و دستگاه‌های اجرایی داده است، می‌تواند مردم را به سمت بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده و ناایمن سوق دهد و این مهم نیازمند حمایت و همکاری مسئولان با افراد ساکن در این بافت هاست.

امروزه بافت فرسوده شهری و روستایی چالشی مهم و پرمخاطره در مدیریت فنی و مهندسی و برنامه ریزی عمرانی است که جان افراد ساکن در این بافت را با خطر مواجه کرده است و ارائه مشوق‌های لازم در این بخش برای بهسازی این بافت‌ها گامی مهم برای جلوگیری از بروز خطر است.

استاندار مازندران هم چندی پیش در همایش شهرداران مازندران با اعلام اینکه نهضت احیای بافت‌های فرسوده در مناطق شهری مازندران آغاز شده است، گفت: شهرداری‌های استان برای تحقق این امر و اجرای برنامه‌های اشتغالزایی در طرح‌های سرمایه‌گذاری مشارکت جدی داشته باشند.

سیدمحمود حسینی‌پور افزود: برنامه‌های خوبی برای احیای بافت‌های فرسوده داریم و دولت برای نوسازی واحد‌های مسکونی در این استان اقداماتی را در دست اجرا دارد.

وی خاطر نشان کرد: باهمراهی شهرداری‌های استان باید نهضت احیای بافت‌های تاریخی و نوسازی بافت فرسوده در دستور کار قرار گیرد تا به توفیقات خوب برسیم.

اراده‌ای برای بازسازی بافت فرسوده وجود ندارد

آهنگر دیگر شهروند مازندرانی می‌گوید: با توجه اینکه در ماه گذشته شاهد بروز زلزله‌های شدید در ترکیه و سوریه بوده و همچنین زلزله‌های محسوس فراوانی در اقصی نقاط کشور و حتی در مازندران رخ داده که موجب رعب و وحشت مردم و سرکردن آنان در خیابان‌ها شده است.

وی به خبرنگار ایلنا گفت: همه و همه می‌طلبد تا در بخش بافت‌های فرسوده و بازسازی آن تلاش بیشتری از سوی مسئولان امر انجام شود.

این شهروند مازندرانی یادآور شد: احتمال ریزش دیوار در برخی از بافت‌های فرسوده مازندران و به خطر افتادن جان مردم، زنگ‌خطری است که در مازندران به دلیل قرار گرفتن بر روی گسل زلزله وجود دارد، اما متاسفانه با توجه به دستورالعمل‌ها و شعار‌ها هیچ اراده‌ای در برخی از شهر‌های استان در خصوص کمک به بازسازی بافت فرسوده وجود ندارد.

خسارت و عدم خدمات رسانی مناسب در بافت‌های فرسوده مازندران

جهانی یکی از شهروندان مازندرانی با ابراز نگرانی از وجود برخی از بافت‌های فرسوده مازندران به خبرنگار گفت: برخی از بافت‌های فرسوده خطرآفرین هستند و هر لحظه امکان ریزش این بنا‌ها وجود دارد، اما متاسفانه نه اعتبار مناسبی اختصاص پیدا می‌کند و نه همکاری دستگاه‌های اجرایی وجود دارد.

وی افزود: متاسفانه در برخی از موارد، این ساختمان‌های فرسوده به دلیل قدمت بالا موجب میراثی شدن آن‌ها شده و همین امر اجاره ساخت و ساز را در طبقات بالاتر کاهش می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: ناپایداری ساختمان‌ها در بافت فرسوده، سازه‌های بسیار ضعیف و کوچک بودن معابر در این مناطق ممکن است خسارت فراوانی را سبب شود و همچنین در بسیاری از موارد خدمات رسانی به این مناطق را با مشکل مواجه کند و به عنوان نمونه آتش نشانی و اورژانس امکان تردد در این معابر را ندارند و مشکلاتی را دامن‌می زند که انتظار داریم مسئولان در این امر با نگاه حمایتی وارد شده و با ارائه تسهیلات مناسب و تسهیل گری در این بخش کمک کار افراد دارای ساختمان‌های در بافت فرسوده باشند.

حمایت از انبوه سازان و برچیده شدن بافت فرسوده

جعفری یکی از کارشناسان حوزه ساخت و ساز در مازندران هم بر این اعتقاد است که باید برای رهایی از بافت فرسوده به سمت ارتفاع سازی رفت و ارتفاع سازی را توسعه و گسترش داد.

وی به خبرنگار ایلنا گفت: حمایت از انبوه سازان موجب برچیده شدن بافت فرسوده می‌شود و باید با اعتماد به انبوه سازان برای رفع مشکلات بافت‌های فرسوده تلاش کرد.

وی یادآور شد: انبوه سازان در ارتفاع سازی و دریافت مجوز‌ها با مشکلات اساسی روبرو هستند و با توجه به اینکه بافت هلی فرسوده گاهی به عنوان میراث و فرهنگ و سنت ما هستند، اداراتی همچون میراث فرهنگی در این بخش سخت گیری‌های خاص خود را دارند که اگر در این بخش تسهیل ایجاد شود، می‌توان طی چند سال آینده با بافت‌های فرسوده مازندران خداحافظی کرد.

سکونت بیش از ۴۰۰ هزار مازندرانی در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد

معاون مسکن اداره‌کل راه مازندران هم در گفت‌وگویی اعلام کرد: بیش از ۴۰۰ هزار مازندرانی در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد زندگی می‌کنند که شامل ۲۷ درصد شهر‌های بزرگ مازندران است.

سید عباس راهگشای با بیان اینکه بخش اعظمی از شهر‌های بزرگ مازنداران را بافت ناکارآمد شامل بافت تاریخی، بافت ناپیوسته ناکارآمد و محدوده‌های بازآفرینی تشکیل می‌دهد، اظهار کرد: دولت مشوق‌های خوبی برای احیای این بافت‌ها اختصاص داده است.

وی گفت: از جمله این مشوق‌ها می‌توان به اعطای یک یا دو طبقه تشویقی نسبت به تراکم طرح مصوب، اشاره کرد که بر اساس آن اگر مجوز ساخت در این مناطق سه طبقه باشد می‌توان تا پنج طبقه مجوز ازدیاد بنا گرفت.

براساس اعلام اداره کل راه و شهرسازی مازندران، برنامه نوسازی ۵ هزار و ۶۰۰ واحد مسکونی در بافت استان هدف‌گذاری شده است که در سال‌های گذشته شاهد استقبال حدود ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ واحد مسکونی جهت نوسازی و بهسازی طی یک سال بوده‌ایم.

برهمین اساس شهرداری‌ها تخفیفات خوبی برای ساکنان و مالکان بافت‌های فرسوده در نظر گرفته‌اند و ارائه مشوق‌های شهرسازانه از قبیل تخفیف ۷۵ درصدی در ارائه صدور پروانه ساخت، تخفیف هزینه خدمات نظام مهندسی، افزایش تراکم، پرداخت تسهیلات کم‌بهره و اطلاع‌رسانی مناسب می‌توان انتظار مشارکت و همراهی بیشتر ساکنان بافت فرسوده و هدف را در بهسازی و نوسازی این محلات محقق کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی