تیتر امروز

عرب‌سرخی: حتما نهاد دین باید از نهاد دولت جدا باشد / دین امری اختیاری است
قسمت دوم گفت‌وگوی فیض‌الله عرب‌سرخی در برنامه پنجم رکن سه

عرب‌سرخی: حتما نهاد دین باید از نهاد دولت جدا باشد / دین امری اختیاری است

فیض‌الله عرب‌سرخی در دومین قسمت از گفت‌وگوی خود با دیدار در برنامه رکن سه، به موضوعاتی چون سکولاریسم، ملی‌گرایی و نحوه شرکت در انتخابات پرداخته است.

بریتانیا: پهپادهای ایرانی در انبارهای تسلیحاتی روسیه ته کشیده!

وزارت دفاع بریتانیا روز شنبه در تازه‌ترین ارزیابی اطلاعاتی خود درباره جنگ اوکراین اعلام کرد که در ده روز گذشته هیچ گزارشی مبنی بر به کارگیری پهپاد‌های انتحاری ایرانی در حملات ارتش روسیه منتشر نشده است.

کد خبر: ۱۴۵۷۸۰
۰۸:۴۸ - ۰۷ اسفند ۱۴۰۱

بریتانیا: پهپادهای ایرانی در انبارهای تسلیحاتی روسیه ته کشیده!

دیدارنیوز: در این ارزیابی اطلاعاتی آمده است: «از ۱۵ فوریه هیچ گزارشی مبنی بر به کارگیزی پهپاد‌های ایرانی در اوکراین منتشر نشده است. این درحالی است که پیش از این در اواخر ژانویه و اوایل فوریه حداقل ۲۴ پهپاد شاهد ۱۳۶ توسط ارتش اوکراین ساقط شده‌اند. این عدم استفاده، احتمالا به معنای کاهش موجودی این پهپاد‌ها در انبار‌های تسلیحاتی روسیه است و به نظر می‌رسد کرملین به دنبال تامین کننده جدیدی می‌گردد.»

مجله آلمانی اشپیگل روز گذشته با استناد به مدارکی که به دستش رسیده گزارش داد که «روسیه در حال مذاکره با یک شرکت چینی برای خرید ۱۰۰ پهپاد برای ماه آوریل است.»

در ارزیابی اطلاعاتی وزارت دفاع بریتانیا با اشاره به عملکرد ضعیف پهپاد‌های ایرانی آمده است: «اگرچه این تسلیحات سابقه خوبی در انهدام اهداف خود ندارند، روسیه احتمالا از آن‌ها به عنوان طعمه‌ای در جهت منحرف کردن پدافند هوایی اوکراین از موشک‌های کروز خود استفاده می‌کند.»

کی‌یف تا کنون بار‌ها از به کارگیری پهپاد‌های شاهد ۱۳۶ ایران توسط ارتش روسیه برای حمله به تاسیسات هسته‌ای و اهداف غیرنظامی در اوکراین خبر داده است. دولت‌های غربی نیز بار‌ها افراد و نهاد‌های ایرانی را در رابطه با عرضه این پهپاد‌ها به روسیه تحریم کرده‌اند.

در آخرین اقدام، اتحادیه اروپا شامگاه گذشته در دهمین بسته تحریمی خود علیه روسیه، هفت شرکت ایرانی مرتبط با سپاه پاسداران را به دلیل مشارکت در تولید و ارسال پهپاد به روسیه تحریم کرد.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به این که دهمین بسته تحریمی اتحادیه اروپا ۱۲۱ فرد و نهاد را هدف قرار می‌دهد، گفت: «این بسته تحریمی کسانی را که در ادامه این جنگ وحشیانه نقشی اساسی ایفا می‌کنند هدف می‌گیرد.»

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی