تیتر امروز

عرب‌سرخی: حتما نهاد دین باید از نهاد دولت جدا باشد / دین امری اختیاری است
قسمت دوم گفت‌وگوی فیض‌الله عرب‌سرخی در برنامه پنجم رکن سه

عرب‌سرخی: حتما نهاد دین باید از نهاد دولت جدا باشد / دین امری اختیاری است

فیض‌الله عرب‌سرخی در دومین قسمت از گفت‌وگوی خود با دیدار در برنامه رکن سه، به موضوعاتی چون سکولاریسم، ملی‌گرایی و نحوه شرکت در انتخابات پرداخته است.
ما تمام حواس خود را معطوف به راننده کرده‌ایم، در حالی که ماشین خراب است

علیرضابیگی: کشور به شرایط بغرنج نزدیک شده؛ رئیسی و مخبر به مجلس فراخوانده شدند

احمد علیرضا بیگی، نماینده مجلس یازدهم با اشاره به اینکه ما تمام حواس خود را معطوف به راننده کرده‌ایم، در حالی که ماشین خراب است، گفت که کشور به شرایط بغرنج نزدیک شده و از ابراهیم رئیسی و مخبر درخواست شده تا به مجلس بیایند و جوابگوی این وضعیت بد اقتصادی باشند.

کد خبر: ۱۴۵۶۸۱
۰۹:۲۱ - ۰۵ اسفند ۱۴۰۱

علیرضابیگی: کشور به شرایط بغرنج نزدیک شده؛ رئیسی و مخبر به مجلس فراخوانده شدند

دیدارنیوز: نماینده مجلس گفت: «اگر الان حرف‌هایی زده می‌شود بیشتر برای اقناع افکار عمومی است، چون داریم به انتخابات نزدیک می‌شویم، این صحبت‌ها از این جهت است که بتوانند درجلسات انتخاباتی جواب منتقدین را بدهند.»

ماه‌هاست ابراهیم رئیسی از ترمیم کابینه و نمایندگان مجلس هم از استیضاح وزرا می‌گوید، ولی در عمل هیج اتفاقی نیفتاده و تنها رئیس کل بانک مرکزی تغییر کرد که آن هم در سر و سامان دادن به اقتصاد آشفته کشور تاثیر چندانی نداشت. به‌نظر می‌رسد مجلس در برابر عملکرد بد اقتصادی دولت سکوت اختیار کرده و نمایندگان نه از بازار دلار و خودرو خبر دارند و نه از قیمت کالا‌های اساسی و گوشت؛ شاید ظاهرا خرید نمی‌کنند!

هفته گذشته هم یک جلسه غیر علنی دو ساعته داشتند و بنا را بر آن نهادند تا از معاون اول رئیسی و تیم اقتصادی ایشان برای حضور در جلسه غیر علنی شنبه آینده دعوت به عمل بیاورند، البته ظاهرا از شخص رئیس جمهور هم دعوت شده، ولی دراینکه آیا این دعوت اجابت شود، تردید وجود دارد. حال باید منتظر ماند و دید خروجی جلسه غیرعلنی روز شنبه چه خواهد بود.

«خبرآنلاین» در گفتگو با احمد علیرضا بیگی نماینده مجلس یازدهم به بررسی مواضع مجلس در برابر دولت پرداخته است.

مدتی است رئیسی از ترمیم کابینه و نمایندگان مجلس هم از استیضاح وزرا می‌گوید، ولی درعمل هیج اتفاقی نیفتاده و تنها رئیس کل بانک مرکزی تغییر کرد که این تغییر هم تاثیر چندانی نداشت. به‌نظر می‌رسد مجلس در برابر عملکرد بد اقتصادی دولت سکوت اختیار کرده، علت این سکوت و همراهی با دولت چیست؟

البته این چیز عجیبی نیست، بنده در دو سال پیش همین موضوع را به واسطه تعلقی که دولت رئیسی به مجلس دارد پیش بینی کرده بودم چرا که به صرف این تعلق، حتما در حوزه نظارتی آن‌طور که باید و شاید مجلس بروز، ظهور و حضور پیدا نخواهد کرد.

یعنی انگار نمی‌توانند با یکدیگر صریح باشند؟

مجلس و دولت به یکدیگر تعصب دارند که این در کارکرد دولت‌ها چیز غریبی نیست و در دولت گذشته هم همینطور بود.

در دولت گذشته به محض کوچکترین کم کاری بلافاصله وزیر را استیضاح می‌کردند.

استیضاح می‌کردند، ولی استیضاح رای نمی‌آورد.

چندین وزیر استیضاح شدند، ولی در این دولت مورد داشتیم که برای استیضاح یک وزیر هفتاد امضا جمع می‌شود، ولی با یک لابی گری امضا‌ها ریزش می‌کند و از حد نصاب می‌افتد.

بله این موضوعات دور از انتظاری است که نباید از مجلس سر بزند، ولی متاسفانه این اتفاق رخ می‌دهد. برای مثال با توجه به مشکلات فاحشی که در حوزه صنعت و معدن در ابعاد مختلف وجود دارد، استیضاح وزیر صمت به این شکل شد و ایشان دوباره همان رایی را آورد که در رای اعتماد به دست آورده بودند. این بخاطر همین تعلق خاطری است که در دولت وجود دارد، اگر الان هم حرف‌هایی زده می‌شود بیشتر برای اقناع افکار عمومی است، چون داریم به انتخابات نزدیک می‌شویم، این صحبت‌ها از این جهت است که بتوانند درجلسات انتخاباتی جواب منتقدین را بدهند.

یعنی یکی از علت‌ها می‌تواند همین قرارگرفتن در آستانه پایان مجلس یازدهم باشد؟

سال آخر سال بسیار خطیری است و نقش تعیین کننده در نوع نگرش نظام به عرصه انتخابات خواهد داشت که آیا به دنیال تحصیل مشارکت عامه مردم است و یا نه. در هر دو صورت واکنش مردم متفاوت خواهد بود.

برخی نمایندگان علت عدم استیضاح را زمان بر بودن معرفی فرد جایگزین می‌دانند و با ابراز نگرانی از این که مبادا فرد جایگزین نارکارآمدتر باشد، تغییر را به گردن رئیس جمهور می‌اندازند، با این نظریه موافق هستید؟

نه، یک توافقی صورت گرفته ومن یکسال پیش هم اعلام کردم که اگر میزان نارکارآمدی به نحوی باشد که ممکن است استیضاح رای بیاورد قبل از اینکه به آن مرحله برسد ابراهیم رئیسی بواسطه همان ریش سفیدی که بین مجلس و دولت وجود دارد و تعیین شده قبل از آن به جابجایی وزرا اقدام کند مثلا مرحوم قاسمی از جمله همین مصادیق بود.

می‌توان نتیجه گیری کرد که به واسطه همان پیوند و تعصب مجلس در مورد عملکرد دولت اغماض می‌کند.

بدیهی است، ضمن اینکه به واسطه تشکیلات موازی قانونگذاری که ایجاد شده، ورودش به موضوعات دسته سوم است. موضوعات اساسی در شورای سران قوا بسته می‌شود و مجلس کمتر نسبت به آن‌ها می‌تواند ورود پیدا کند. همین موضوع باعث تنزل جایگاه مجلس نزد افکار عمومی شده است.

پریروز مجلس یک جلسه دوساعته غیر علنی داشت و طبق شنیده‌ها ظاهرا علاوه بر بحث استیضاح دولت و وزراء، برنامه‌های دیگری هم دارند و در سال آینده اتفاقات خوبی قرار است بیفتد، شما در آن جلسه حضور داشتید؟

بله من هم بودم، ولی صحبت جدیدی که تغییر خاصی رخ داده و اتفاق جدیدی در راه است، نبود. حتی ما درخواست کردیم که این جلسه را علنی کنید، دلیلی ندارد که غیر علنی باشد. حتی پیشنهاد دادیم جلسه روز شنبه که بناست به منظور تشریح شرایط موجود، دولت بیاید و توضیح دهد که برنامه اش چیست و چکار می‌خواهد بکند برای آگاهی آحاد مردم علنی برگزار شود. بالاخره همه موضوعات روی دایره است و مردم در مورد آن صحبت می‌کنند، و رسانه‌ها نیز در مورد آن می‌نویسند. در آن جلسه نگرش نمایندگان این بود که فرزین هم نتوانست کاری انجام دهد. ما تمام حواس خود را معطوف به راننده کرده ایم، در حالی که ماشین خراب است.

شنبه آینده را می‌فرمایید؟

بله.

از دولت چه کسانی در این جلسه شرکت خواهند کرد؟

مخبر و تیم اقتصادی می‌آیند، البته ما درخواست کردیم ابراهیم رئیسی بیاید. احساس ما این است که ما داریم به شرایط بغرنجی نزدیک می‌شویم که شاید برون رفت از آن به این راحتی میسر نباشد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی