تیتر امروز

عرب‌سرخی: حتما نهاد دین باید از نهاد دولت جدا باشد / دین امری اختیاری است
قسمت دوم گفت‌وگوی فیض‌الله عرب‌سرخی در برنامه پنجم رکن سه

عرب‌سرخی: حتما نهاد دین باید از نهاد دولت جدا باشد / دین امری اختیاری است

فیض‌الله عرب‌سرخی در دومین قسمت از گفت‌وگوی خود با دیدار در برنامه رکن سه، به موضوعاتی چون سکولاریسم، ملی‌گرایی و نحوه شرکت در انتخابات پرداخته است.

ابراهیم رئیسی و وعده‌هایش؛ دقیقا کجایید؟!

روزنامه هم‌میهن با اشاره به وضعیت تورم، نرخ ارز و قیمت‌های سرسام‌آور در کشور به انتقاد از ابراهیم رئیسی و وعده‌های بی‌ثمر دولت او پرداخت و نوشت: چرا وعده‌ای دادید که قابل اجرا نبود یا قابل اجرا بود و شما و دولت نتوانستید آن را انجام دهید؟ راستی این روز‌ها که در مدت کمی ۱۰ درصد از ارزش پول ملی کم شده است، چرا سکوت کرده‌اید؟ چرا کسی باید ادعای فوق را از شما باور کند؟ چرا باید تا رسیدن دلار به قیمت حتی صدهزار تومان صبر کنند؟ راستی آیا فراموش کردید که دولت قبل را مورد تمسخر قرار می‌دادید که نیامدن شما این خطر را داشت که دلار ۵۰۰۰ تومان شود، حالا که به قیمت‌های فعلی رسیده است، چه‌  می‌گوئید؟

کد خبر: ۱۴۵۴۶۷
۰۹:۰۰ - ۰۱ اسفند ۱۴۰۱

دقیقا کجایید؟!

دیدارنیوز: «ابراهیم رئیسی توضیح دهد که چگونه می‌خواهد تورم را کنترل کند و چرا تاکنون نتوانسته‌ است؟ شما که نفت را به اندازه دوران برجام می‌فروشید، چرا دنبال مولدسازی و فروش مدرسه و زمین و... هستید.»

روزنامه هم‌میهن در سرمقاله خود نوشت: «بیایید منصفانه نگاه کنیم. اگر وضعیت تورم و قیمت‌ها در دولت روحانی مشابه امروز بود، چه می‌کردید؟ هر روز روسای قوا، فرماندهان گوناگون، ائمه جمعه و جماعات، افراد ریز و درشت، صداوسیما و صد‌ها لشکر رسانه‌ای در خدمت نقد عملکرد آن دولت و ضرورت رسیدن به داد مردم سخنرانی و قلمفرسایی می‌کردند، پس اکنون کجایید؟ دقیقا کجایید؟ رئیسی در روز مبعث و در حضور رهبر انقلاب به صراحت می‌گوید که: «با مشارکت مردم هیچ مشکلی غیرقابل‌حل نیست و به رهبری و مردم عزیز کشورمان عرض می‌کنیم که وضع تورمی فعلی را بی‌تردید کنترل خواهیم کرد.» خب آقای رئیسی؟! این را که ۲۰ ماه پیش هم گفتید، حتی عدد و رقم هم تعیین کردید که تورم را نصف و سپس تک‌رقمی می‌کنید.

اول بفرمایید که چرا این نشده است؟ چرا وعده‌ای دادید که قابل اجرا نبود یا قابل اجرا بود و شما و دولت نتوانستید آن را انجام دهید؟ راستی این روز‌ها که در مدت کمی ۱۰ درصد از ارزش پول ملی کم شده است، چرا سکوت کرده‌اید؟ چرا کسی باید ادعای فوق را از شما باور کند؟ چگونه می‌خواهید آن را کنترل کنید؟ چرا باید تا رسیدن دلار به قیمت حتی صدهزار تومان صبر کنند؟ راستی آیا فراموش کردید که دولت قبل را مورد تمسخر قرار می‌دادید که نیامدن شما این خطر را داشت که دلار ۵۰۰۰ تومان شود، حالا که به قیمت‌های فعلی رسیده است، چه‌ می‌گوئید؟ سکه هم که دوشادوش دلار رکورد‌های جدید را درمی‌نوردد.

گوشت، تصاعدی شده است و ران به بالای ۵۰۰ هزار تومان رسیده و البته از حقوق‌های بالای ۷ میلیون تومان یا معادل ۱۴ کیلو گوشت هم مالیات می‌گیرید تا بلکه هزینه‌های اضافی دولت را پوشش دهید. اظهارنظر رئیسی درباره تورم فقط یک نکته مثبت داشت و اینکه دیگر نگفت که تورم را ۶۰ درصد تحویل گرفتیم. جمله‌ای که به کلی غلط بود و تورم سال ۹۹ و ۱۴۰۰، حدود ۴۰ درصد بود و نه ۶۰ درصد و امسال به حدود ۵۰ درصد می‌رسد و احتمالا رکورد تورم را در طول تاریخ کشور به جز یک سال پس از جنگ جهانی دوم خواهد شکست.

بار‌ها تذکر داده شده که با اقتصاد نمی‌توان اراده گرایانه برخورد کرد. دولت موجود فاقد نظریه اقتصادی است، بدترین کار‌های دولت‌های قبل را تکرار می‌کند، بدون اینکه به تبعات آن‌ها واقف باشد. در این مدیریت حداقل‌های صلاحیت علمی و حرفه‌ای اداره اقتصاد کشور دیده نمی‌شود. برای اثبات این ادعا کافی است که رئیسی توضیح دهد که چگونه می‌خواهد تورم را کنترل کند و چرا تاکنون نتوانسته‌ است؟ شما که نفت را به اندازه دوران برجام می‌فروشید، چرا دنبال مولدسازی و فروش مدرسه و زمین و... هستید تا قدری کسری بودجه را تخفیف دهید؟ چرا دنبال غرق کردن بانک‌ها در پرداخت اعتبار برای مسکن‌های وعده داده شده هستید که نه‌تن‌ها تبدیل به مسکن نمی‌شود، بلکه تورم را یک پله بالاتر می‌برد. این راه بن‌بست است، شک نکنید.»

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی