تیتر امروز

بیرنگ: زن را حذف کنیم یعنی وطن را حذف کردیم/ درون من بیرنگ است/ از من پشیمان‌تر‌ها زیادند/ جمعا ۵ سال برنامه ساختم
 گفت‌وگوی بی‌تعارف دیدار با بیژن بیرنگ درباره زن، زندگی و ایران

بیرنگ: زن را حذف کنیم یعنی وطن را حذف کردیم/ درون من بیرنگ است/ از من پشیمان‌تر‌ها زیادند/ جمعا ۵ سال برنامه ساختم

برای بینندگان تلویزیون در دهه‌های ۶۰ و ۷۰، نام بیژن بیرنگ یادآور روز‌های اوج در جذب مخاطبان میلیونی است، روز‌هایی که از آن‌ها تنها خاطرات شیرین باقی مانده. در گفت‌وگوی دیدار در مورد امروز و دیروز...
نوروز؛ از سیحون تا فرات، از هند تا حلب
دیدارنیوز در سال نو بررسی می‌کند

نوروز؛ از سیحون تا فرات، از هند تا حلب

نوروز جغرافیا نمی‌شناسد و امروز در شرق و غرب عالم نوروز را جشن می‌گیرند، از طرفی بیش از بیست کشور در جهان ،خود خاستگاه نوروز هستند. دیدارنیوز در سال نو جایگاه نوروز در جهان را مورد بررسی قرار...
فاطمه راکعی: اصولگرایان جدید به اصول اخلاقی پایبند نیستند/حسن روحانی ادعای اصلاح‌طلبی نداشت/قانون مدنی نیاز به بازنگری دارد
برنامه هجدهم اصل ۲۷؛ گفت‌وگو با نماینده مجلس ششم/ قسمت پایانی

فاطمه راکعی: اصولگرایان جدید به اصول اخلاقی پایبند نیستند/حسن روحانی ادعای اصلاح‌طلبی نداشت/قانون مدنی نیاز به بازنگری دارد

در برنامه هجدهم "اصل ۲۷" با فاطمه راکعی، نماینده مجلس ششم و فعال سیاسی اصلاح طلب صحبت کردیم و دیدگاه ایشان را درباره حوادث اخیر جویا شدیم؛دومین و آخرین قسمت این گفت‌وگو را بخوانید.

جنگ اوکراین؛ مرگبارترین روز برای روس‌ها

در حالی که مسکو در زمستان حملات خود به مناطق شرقی اوکراین را تشدید کرده است و ده‌ها هزار نیروی تازه‌نفس را به میدان نبرد بسیج کرده است؛ مقامات اوکراینی روز سه‌شنبه اعلام کردند که در ۲۴ ساعت گذشته مرگبارترین روز برای سربازان روسیه رقم خورده است.

کد خبر: ۱۴۴۹۰۰
۰۹:۵۷ - ۱۹ بهمن ۱۴۰۱

جنگ اوکراین؛ مرگبارترین روز برای روس‌ها

دیدارنیوز: هر چند نمی‌توان ادعای اوکراین را به طور مستقل تایید کرد چرا که روسیه نیز مدعی است که تعداد زیادی از نیرو‌های اوکراینی را در هفته‌های اخیر کشته است. آمار اعلامی طرفین در خصوص تلفات دشمن معمولا غیرقابل اعتماد تلقی می‌شود و کی‌یف نیز جزئیات بیشتر از این درباره تلفات این نبرد ارائه نداده است.

اما ادعای «مرگبارترین» نبرد، با توصیفات هر دو طرف از نحوه سنگربندی و درگیری رودرروی از فاصله نزدیک در میدان‌های جنگی پوشیده از برف در شرق اوکراین که مملو از اجساد سربازان دو طرف است، مطابقت می‌کند.

آمار تلفات در آستانه‌ یک‌سالگی جنگ

ارتش اوکراین تعداد کشته‌شدگان نیرو‌های روسیه در شبانه‌روز گذشته را ۱۰۳۰ نفر اعلام کرد که رکورد بیشترین تلفات در ۲۴ ساعت را برای این نیرو‌ها به ثبت رسانیده است. بدین ترتیب و براساس آمار اعلامی ارتش اوکراین، تعداد کل سربازان کشته‌شده روسیه از ابتدای جنگ تا کنون به عدد ۱۳۳ هزار و ۱۹۰ نفر می‌رسد. روسیه نیز به نوبه خود اعلام کرده است که در ماه ژانویه ۶۵۰۰ نفر از نیرو‌های اوکراینی را کشته است.

این جنگ به زودی وارد دومین سال خود می‌شود و در این مقطع حساس، مسکو تلاش می‌کند ابتکار عمل را دوباره به دست آورد، در حالی که کی‌یف امیدوار است در آینده با تانک‌های غربی بتواند ضد حملاتی را علیه نیرو‌های روسیه انجام دهند.

روسیه به دنبال دستاورد تا اولین سالگرد جنگ

در چند هفته گذشته روسیه توانست بعد از شش ماه بالاخره دستاورد‌هایی را برای خود در میدان نبرد به دست آورد. کی‌یف و غرب می‌گویند روسیه در هفته‌های اخیر نیرو‌ها و مزدوران خود را به شرق اوکراین اعزام کرده است، به این امید که همزمان با اولین سالگرد تهاجم گسترده‌اش در اواخر ماه فوریه، بتواند دستاورد‌های جدیدی را به دست آورد.

در حال حاضر ماه‌هاست که درگیری‌ها در اطراف شهر باهموت در شرق استان دونتسک متمرکز شده است، شهری که تا پیش از آغاز جنگ جمعیتی نزدیک به ۷۵ هزار نفر را در خود جای داده بود. در کل، روسیه در محاصره اوکراین از جبهه شمال و جنوب پیشرفت‌های آشکاری داشته است، اما کی‌یف نیز تا کنون به‌خوبی از خود مقاومت نشان داده است.

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه در نشست امروز خود با مقامات نظامی کشورش گفت: «ایالات متحده و متحدانش در تلاش هستند تا حد امکان درگیری را طولانی کنند.» او افزود: «برای این کار، شروع به ارسال تسلیحات تهاجمی سنگین کرده‌اند و آشکارا اوکراین را تشویق می‌کند تا قلمرو ما را اشغال کند.» وی هشدار داد که «چنین اقداماتی کشور‌های ناتو را وارد درگیری می‌کند و می‌تواند به سطح غیرقابل پیش‌بینی تشدید تنش منجر شود.»

از زمان آغاز سال جدید میلادی، کشور‌های غربی صد‌ها تانک و خودروی زرهی به اوکراین تحویل داده‌اند تا بلکه برد و توان عملیاتی این کشور در برابر نیرو‌های روسیه بیشتر شده و به آن در بازپس‌گیری سرزمین‌های تحت تصرف روسیه یاری رساند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی