تیتر امروز

استوانه حقوق بشر؛ منشور کورش
گزارش نوروزی دیدار

استوانه حقوق بشر؛ منشور کورش

گرچه در رسانه‌ها به فراوانی درباره استوانه معروف کورش بزرگ، پادشاه هخامنشی سخن گفته شده است، اما مروری مجدد بر تاریخ و محتوای این استوانه گلی که با خط میخی اکدی (بابلی نو) نوشته شده است، خالی...
فیاض زاهد:سردار حاجی زاده باید برای منافع نظام استعفا می‌داد/بحران حل نشده بلکه به صورت پیچیده تری بازخواهد گشت
گفت‌وگوی نوزدهم دیدار در برنامه اصل ۲۷ با یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب

فیاض زاهد:سردار حاجی زاده باید برای منافع نظام استعفا می‌داد/بحران حل نشده بلکه به صورت پیچیده تری بازخواهد گشت

در برنامه نوزدهم "اصل ۲۷" با فیاض زاهد، استاد تاریخ، جامعه‌شناس و فعال سیاسی اصلاح طلب صحبت کردیم و دلایل بروز حوادث اخیر محور اصلی این گفت‌وگو بود.

نماینده مجلس: اجرای مولدسازی به شکاف بیشتر طبقاتی ختم می‌شود

محمدرضا صباغیان، عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۲ مجلس درباره مصوبه بحث‌برانگیز مولدسازی اموال دولت گفت: با مولدسازی دارایی‌های دولت شکاف طبقاتی بیشتر خواهد شد.

کد خبر: ۱۴۴۸۳۳
۰۹:۲۶ - ۱۸ بهمن ۱۴۰۱

نماینده مجلس: اجرای مولدسازی به شکاف بیشتر طبقاتی ختم می‌شود

دیدارنیوز: یک عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۲ مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با مصوبه مولدسازی دارایی‌های دولت شکاف طبقاتی بیشتر خواهد شد، گفت: با این کار مجلس که در راس امور است به حاشیه رفته و در واقع مردم کنار گذاشته می‌شوند.

محمدرضا صباغیان در نشست تفحص عدالت در مولدسازی دارایی‌های دولت بیان کرد: در خصوص موضوع مولدسازی و مصوبه سران قوا دو نوع نگاه وجود دارد؛ بحث اول نگاه مبنایی است که قانونگذاری طبق اصل ۷۱ قانون اساسی در حوزه کار مجلس است و طبق آن کسی دیگر نمی‌تواند قانونگذاری کند و این قانونگذاری و موارد قبلی که شورای عالی داشته خلاف این اصل قانون اساسی است. خصوصا با این مصوبه نه اینکه قانونگذاری کرده است، بلکه برای دو سال قوانین مجلس را هم موقوف الاجرا کرده است.

وی افزود: با این مصوبه، نظارت مجلس را قطع کرده و رسیدگی قوه قضائیه را کنار گذاشته که این موضوع از همه مباحث خطرناک‌تر است و بدعت و رویه است که ۷ نفر افراد از قوای مقننه، مجریه و قضائیه این مصوبه را داشته اند و این مبنای درستی نیست.

نماینده مرم بافق در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مطمئنا در آینده شاهد خواهیم بود که قانونگذاری‌های دیگری نیز انجام خواهد شد، گفت: با این اقدامات مجلس که در راس امور است کنار گذاشته می‌شود و با این کار در واقع مردم کنار گذاشته می‌شوند. بحث دیگر خود مولدسازی است که آن هم اشکال دارد.

صباغیان در رابطه با اینکه یکی از راه‌های تامین بودجه برای دولت فروش اموال مازاد است، تصریح کرد: تامین بودجه و فروش اموال بحث قانونی خود را دارد. درآمد راهکار خود را دارد و اینکه به صرف درآمد به همه چیز پشت پا بزنیم درست نیست.

این عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۲ عنوان کرد: در خصوص مولدسازی و فروش اموال، اصل ۴۴ داریم که این را اجرایی کنند. با طرح مولدسازی تفکیک قوا و نظارت مجلس از بین رفته است و قوانین مصوب لغو شده و همچنین رسیدگی قوه قضائیه کنار گذاشته شده است. بعید می‌دانم در طول بیش از صد سال قانونگذاری در کشورمان چنین اتفاقی افتاده باشد. باعث تاسف ما است که نماینده قوه قضائیه و رئیس ۲ مجلس این مصوبه را پذیرفته است.

صباغیان خاطرنشان کرد: اگر می‌خواهند این مصوبه را قانون کنند و عجله دارند طرح دوفوریتی یا سه فوریتی ارائه کنند تا ظرف ۷۲ ساعت به قانون تبدیل شود که اینگونه مجلس هم نابود و خرد نمی‌شود.

وی تاکید کرد: ما پیگیری می‌کنیم و تذکر هم می‌دهیم و حتی اگر لازم باشد طرحی را ارائه خواهیم کرد تا از این کار جلوگیری شود.

این عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌های مجلس بیان کرد: طرح مولدسازی جای سوال است و آقایان می‌گویند زمین‌های مازاد وزارتخانه‌ها را بفروشیم. مگر این هنر است؟ اگر می‌خواهند کاری کنند شرکت‌های دولتی را که امروز حیاط خلوت عده‌ای شده است بفروشند که اکثر آن‌ها زیان ده هستند. رئیس مجلس نیز اعلام کردند که می‌خواهند املاک را بفروشند، اما سوال این است که کدام ملک را به چه کسی می‌خواهند بفروشند؟ اگر ملکی را فروختند راه سوال کردن هم وجود ندارد. مگر همین املاک و شرکت‌ها نبودند که به حدی فاجعه در این قضیه دیدیم که رئیس سازمان خصوصی سازی شرکتی را خودش به خودش فروخت. همان آدم‌ها که هستند و آن‌ها را تغییر ندادیم. تنها کاری که کردیم این بود که دستگاه‌های نظارتی و قضایی را از دخالت منع کردیم.

صباغیان گفت: تصور نمی‌کنم در کشوری این روش اتفاق افتاده باشد. قالیباف در مجلس گفت که املاک راکد قرار است فروخته شود.

نماینده مردم بافق در مجلس اظهار کرد: اگر قرار است ملکی را بفروشیم از طریق راهکار قانونی آن که قانون آن را نیز داریم بفروشیم، اما قانون را کنار گذاشته اند و مصوبه‌ای را ایجاد کرده اند و می‌گویند کسی هم حرفی نزند. اموالشان را به مزایده بگذارند. ما نمی‌توانیم دستگاه‌ها را مکلف کنیم که اموال مازاد خود را بفروشند، این نشانه ضعف دولت است. دستگاه و دولتی که نتواند قانون را اجرا کند آیا می‌تواند این قانون را درست اجرا کند مطمئنا دچار مشکل خواهد شد.

وی با بیان اینکه دولت اجازه تشکیل هیات ۷ نفره را داده، گفت: به خاطر اینکه مجلس ضعیف است و دولت می‌گوید نگاه بالغ به تو ندارم. اما مجلس ده‌ها کمیسیون تخصصی دارد، راهکار وجود دارد و مراحل قانونگذاری باید طی شود.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه با۱۴۰۲ تاکید بر اینکه باید در این موضوع تجدید نظر شود، تصریح کرد: ما اعلام کردیم که این موضوع را در مجلس مطرح کنند و از طریق مجلس پیگیری شود.

صباغیان بیان کرد: دولت همین حالا هم می‌تواند این موضوع را در قالب لایحه بدهد. به نظرم این موضوع آسیب به خود نظام وارد می‌کند و مجلس را به حاشیه می‌راند. این قانون حتما درست اجرا نخواهد شد، چراکه همان آدم‌ها هستند که می‌خواهند بفروشند و بخرند. ما سلطان شکر، روغن و... داریم و کسانی هستند که رانت‌هایی برای خودشان ایجاد کرده اند که طبیعتا در این مسیر قرار خواهند گرفت و این مصوبه قانونگذاری را از مسیر خود خارج خواهد کرد.

وی در خصوص بحث مصونیت قضایی هیات ۷ نفره مولدسازی دارایی‌های دولت، عنوان کرد: این مانند آن است که دست و پای کسی را ببندند بعد به او بگویند از خودت دفاع کن. وقتی می‌گویند کسی حق ندارد دخالت کند و ۵ سال انفصال از خدمت می‌گیری چه کسی نظارت خواهد کرد. با این اقدام دستگاه‌های نظارتی را مصلوب الید کرده اند که اگر دخالت کنند با آن‌ها برخورد می‌شود.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌های مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: باید اصل ۴۴ اجرا شود، چراکه اصل مترقی نظام است. ولی در ساختار قانونی که تعریف شده قانون مجلس هم هست و سیاست‌های کلی هم وجود دارد، اما قرار دادن فروش همه اموال، املاک و شرکت‌ها در اختیار چند نفر درست نیست.

صباغیان با بیان اینکه ۹۵ درصد مصوبه مولدسازی دارایی‌های دولت را قانونگذاری می‌دانم، گفت: با این کار مجلس کنار گذاشته شده و بنای دیواری را می‌گذارند که کسانی که در آینده سر کار می‌آیند روی آن آجر می‌چینند.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی