تیتر امروز

استوانه حقوق بشر؛ منشور کورش
گزارش نوروزی دیدار

استوانه حقوق بشر؛ منشور کورش

گرچه در رسانه‌ها به فراوانی درباره استوانه معروف کورش بزرگ، پادشاه هخامنشی سخن گفته شده است، اما مروری مجدد بر تاریخ و محتوای این استوانه گلی که با خط میخی اکدی (بابلی نو) نوشته شده است، خالی...
فیاض زاهد:سردار حاجی زاده باید برای منافع نظام استعفا می‌داد/بحران حل نشده بلکه به صورت پیچیده تری بازخواهد گشت
گفت‌وگوی نوزدهم دیدار در برنامه اصل ۲۷ با یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب

فیاض زاهد:سردار حاجی زاده باید برای منافع نظام استعفا می‌داد/بحران حل نشده بلکه به صورت پیچیده تری بازخواهد گشت

در برنامه نوزدهم "اصل ۲۷" با فیاض زاهد، استاد تاریخ، جامعه‌شناس و فعال سیاسی اصلاح طلب صحبت کردیم و دلایل بروز حوادث اخیر محور اصلی این گفت‌وگو بود.

تظاهرات ده‌ها هزار اسرائیلی علیه دولت نتانیاهو

ده‌ها هزار نفر از اسرائیلی‌ها شنبه شب برای پنجمین هفته پیاپی علیه برنامه اصلاحات قضایی دولت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل تظاهرات کردند.

کد خبر: ۱۴۴۷۶۰
۱۸:۱۱ - ۱۶ بهمن ۱۴۰۱

تظاهرات ده‌ها هزار اسرائیلی علیه دولت نتانیاهو

دیدارنیوز: برخی از شرکت‌کنندگان در تظاهرات تل‌آویو پلاکارد‌هایی در دست داشتند که بر روی آن دولت جدید اسرائیل به عنوان «تهدیدی برای صلح در جهان» معرفی شده بود. معترضان بر این باور هستند که برنامه دولت جدید که راستگراترین دولت تاریخ اسرائیل محسوب می‌شود «تهدیدی برای دموکراسی» در این کشور است.

تظاهرات هفتگی در اعتراض به برنامه اصلاحات قضایی دولت بنیامین نتانیاهو از زمان آغاز به کار ائتلاف حزب لیکود با احزاب راست افراطی آغاز شد.

رسانه‌های اسرائیل شمار شرکت‌کنندگان در تظاهرات تل‌آویو را ده‌ها هزار نفر گزارش کرده‌اند. این در حالی است که معترضان در مجموع در ۲۰ شهر اسرائیل در خیابان‌ها تظاهرات کردند. دولت جدید اسرائیل در نظر دارد به پارلمان این کشور اجازه دهد که با اکثریت آٰراء تصمیم‌های دیوان عالی را نقض کند.

منتقدان این طرح بر این باور هستند که تضعیف دیوان عالی اسرائیل به منزله تضعیف دموکراسی در اسرائیل است.

بنیامین نتانیاهو در چند پرونده قضایی متهم به «فساد مالی» است. نخست‌وزیر اسرائیل مصونیت قضایی ندارد، اما در طول رسیدگی به اتهاماتش مجبور نیست از سمتش کناره‌گیری کند.

دولت ائتلافی جدید اسرائیل علاوه بر اصلاحات قضایی به دنبال گسترش شهرک‌سازی‌ها در کرانه باختری رود اردن و وضع محدودیت‌هایی برای دگرباشان جنسی است. بنیامین نتانیاهو اعتراض‌ها علیه برنامه اصلاحات قضایی دولتش را سرکشی مخالفان در برابر نتیجه انتخابات پارلمانی ماه نوامبر توصیف کرده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی