تیتر امروز

استوانه حقوق بشر؛ منشور کورش
گزارش نوروزی دیدار

استوانه حقوق بشر؛ منشور کورش

گرچه در رسانه‌ها به فراوانی درباره استوانه معروف کورش بزرگ، پادشاه هخامنشی سخن گفته شده است، اما مروری مجدد بر تاریخ و محتوای این استوانه گلی که با خط میخی اکدی (بابلی نو) نوشته شده است، خالی...
فیاض زاهد:سردار حاجی زاده باید برای منافع نظام استعفا می‌داد/بحران حل نشده بلکه به صورت پیچیده تری بازخواهد گشت
گفت‌وگوی نوزدهم دیدار در برنامه اصل ۲۷ با یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب

فیاض زاهد:سردار حاجی زاده باید برای منافع نظام استعفا می‌داد/بحران حل نشده بلکه به صورت پیچیده تری بازخواهد گشت

در برنامه نوزدهم "اصل ۲۷" با فیاض زاهد، استاد تاریخ، جامعه‌شناس و فعال سیاسی اصلاح طلب صحبت کردیم و دلایل بروز حوادث اخیر محور اصلی این گفت‌وگو بود.

اقدام پارلمان اروپا برای مقابله با «لابی‌گری پنهانی»

گروهی از نمایندگان پارلمان اروپا از احزاب مختلف، روز پنجشنبه، وب سایتی راه‌اندازی کردند که اطلاعات «لابی‌گری مشکوک و پنهان» بین نهاد‌های اروپایی و شرکت‌ها و کشور‌های غیردموکراتیک را برملا می‌کند.

کد خبر: ۱۴۴۶۶۸
۱۰:۳۷ - ۱۵ بهمن ۱۴۰۱

اقدام پارلمان اروپا برای مقابله با «لابی گری پنهانی»

دیدارنیوز: این وب سایت پس از رسوایی‌های ناشی از پرونده «قطرگیت» راه اندازی می‌شود. در پرونده قطرگیت، نایب رئیس یونانی و دو نماینده پرسابقه ایتالیایی این پارلمان متهم به دریافت صد‌ها هزار یورو پول نقد از قطر شدند.

نام وبسایت جدید، «لابی لیکز» خواهد بود که از تمام کارمندان اتحادیه اروپا که افشاگری می‌کنند پشتیبانی کرده تا بتوانند بصورت ناشناس اخبار را در اختیار این وب سایت قراردهند.

بروکسل، پایتخت اتحادیه اروپا، پس از واشنگتن بزرگترین کانون لابی گری در جهان است. از لابی گران شرکت‌ها گرفته تا کسانی که برای منافع کشورشان در این شهر فعالیت می‌کنند.

پل تانگ، نماینده هلندی پارلمان اروپا درباره راه اندازی این وبسایت، می‌گوید: «به عنوان سیاستمدار، وظیفه ما این است که بین منافع مالی شرکت ها، جامعه مدنی و منافع گروه‌ها و تشکل‌های وابسته به کشور‌های جهان به طور کلی توازن ایجاد کنیم. مداخله از طریق لابی‌های پنهان نه تنها برای قانون گذاری صحیح، بلکه برای کل دموکراسی ما تهدیدی بزرگ است.».

در حال حاضر، هر فرد یا سازمانی که می‌خواهد به امید «تأثیرگذاری بر روند قانونگذاری بر نهاد‌های اتحادیه اروپا لابی کند» ناگزیر باید بصورت موثر و شفاف سازمان خود را ثبت کند.

با این حال در سال‌های اخیر لابی گران پنهانی به راحتی با نمایندگان پارلمان اروپا تماس می‌گیرند تا بتوانند منافع خود را بر سیاست‌های اتحادیه اروپا تحمیل کنند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی