تیتر امروز

لاهه، جنگ قضایی پنجم!
پیشینه شکایت‌های ایران و آمریکا در دادگاه بین‌المللی

لاهه، جنگ قضایی پنجم!

در حالی که شکایت ایران از آمریکا هم اکنون در دادگاه بین‌المللی لاهه در جریان است، دو کشور که بیش از چهار دهه در تخاصم بوده‌اند چند بار علیه یکدیگر به محاکم بین‌المللی شکایت برده‌اند.
برد تراژیک استقلال و حذف از آسیا
نگاهی به هفته بیست و چهارم لیگ برتر

برد تراژیک استقلال و حذف از آسیا

با پیروزی تیم‌های بالانشین در هفته بیست و چهارم، جدول لیگ بدون تغییر باقی مانده اما ممکن است اتفاقاتی برای استقلال بیفتد و سرنوشت آبی‌ها به کلی تغییر کند.
در شرایط فعلی کشور چنین محدودیت‌هایی مشکلی را حل نمی‌کند

سعیدی: جمع کثیری از نمایندگان مخالف مجازات افراد و محدودیت‌های جدید هستند

معین‌الدین سعیدی، نماینده مجلس در واکنش به طرح پیشنهادی «مجازات افراد معروف و مشهور قبل از اظهارنظر مقامات رسمی» گفت: بنده و جمع کثیری از نمایندگان مخالف چنین طرحی و ایجاد محدودیت‌های جدید هستیم.

کد خبر: ۱۴۴۵۶۰
۱۰:۲۴ - ۱۲ بهمن ۱۴۰۱

نماینده مجلس: جمع کثیری از نمایندگان با پیشنهاد «مجازات افراد معروف و مشهور قبل از اظهارنظر مقامات رسمی» مخالفند/ راهکار رفع یک معضل، شکستن «آژیر خطر» نیست

دیدارنیوز: یک نماینده مجلس با اشاره به طرح پیشنهادی برخی از نمایندگان مبنی بر «مجازات افراد معروف و مشهور قبل از اظهارنظر مقامات رسمی» گفت: پیشنهادات اینچینی به معنای تایید آن در مجلس نیست و ان‌شاءالله بنده و جمع کثیری از نمایندگان مخالف چنین طرحی و ایجاد محدودیت‌های جدید هستیم.

معین‌الدین سعیدی در گفتگو با ایلنا، درباره طرح مجلس مبنی بر «مجازات افراد معروف و مشهور قبل از اظهارنظر مقامات رسمی» گفت: موضوعی را تعدادی از همکاران ما تحت عنوان الحاق یک ماده به ماده ۵۱۲ کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی مطرح کردند که در واقع بر اساس این پیشنهاد اظهارنظر افراد قبل از اظهارنظر منابع رسمی به نوعی که واقعیت نداشته باشد مشمول ۱تا ۵ سال زندان می‌شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که هر فرد اظهارنظری را در هر تریبونی می‌کند باید برای مدعای خودش دلیل داشته باشد، گفت: قانون‌گذار مجازات اسلامی قبلا هم پیش‌بین‌های لازم را دیده است و نیازی به طرح جدید نیست. این طرح‌هایی که جدیداً مطرح می‌شود مطمئناً با آزادی‌های مشروع مردم که قانون اساسی آن‌ها را به رسمیت شناخته در تضاد است و من به عنوان یکی از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی قطعا مخالف چنین طرحی هستم.

وی تاکید کرد: ذکر این نکته را الزامی می‌دانم که صرف پیشنهاد یک طرح به معنای نظر مجلس نیست و اگر چنین طرحی به کمیسیون حقوقی بیاید که فعلا تا این لحظه ارجاع نشده است و حتی اگر بعد از آن هم به صحن بیاید، قطعا به معنی آن نیست که نظر مجلس است و من امیدوارم عزیزان ما که چنین طرحی را داده‌اند خودشان انصراف دهند، زیرا با آزادی‌های مشروع که یکی از اصول مصرح قانونی و مورد تاکید امامین انقلاب است، در تضاد است.

سعیدی خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی کشور طبعاً ایجاد چنین محدودیت‌هایی مشکلی را حل نمی‌کند. راهکار رفع یک معضل و یک خطر راهکار شکستن آژیر خطر نیست، این حرفم صد البته منافاتی ندارد با این که هر فرد دارای تریبون ادعایی بدون رعایت نظرات کارشناسان مطرح می‌کند باید دلایل خود را برای اثبات مدعا داشته باشد که در قوانین فعلی هم قانون‌گذار در این خصوص موضوع را روشن دیده و نیازی به ایجاد محدودیت‌های جدید و قوانین بازدارنده جدید از نظر من نیست.

وی درباره این‌که همین نمایندگان پیشنهاددهنده طرح بعد از دوره نمایندگی، فعال سیاسی محسوب می‌شوند و به نوعی در مسائل اظهارنظر خواهند کرد، آیا خودشان به این طرح پیشنهادی پایبند خواهند بود یا این‌که به گونه‌ای دیگری رفتار خواهند کرد، گفت: من با این دوستان صحبتی نداشتم و نمی‌دانم مبنای صحبت آنان چیست، ولی این مجازات واقعا به نظر من با اصل آزادی بیان در جمهوری اسلامی ایران در تضاد است. تعجب می‌کنم ما که باید پاسدار قانون اساسی باشیم و در قانون اساسی موضوع آزادی‌های مشروع مردم خط بسیار بسیار محکم و لاتغییری است، چرا باید بیاییم و دنبال محدود کردن باشیم.

این نماینده مجلس بیان کرد: به نظر من این‌گونه مسائل فقط پاک کردن صورت سوال است و هیچ کمکی به حل مسئله نخواهد کرد. بازهم تاکید می‌کنم پیشنهادات این‌چنینی به معنای تایید آن در مجلس نیست و ان‌شاالله بنده و جمع کثیری از نمایندگان مخالف چنین طرح احتمالی و ایجاد محدودیت‌های جدید هستیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی