تیتر امروز

عرب‌سرخی: حتما نهاد دین باید از نهاد دولت جدا باشد / دین امری اختیاری است
قسمت دوم گفت‌وگوی فیض‌الله عرب‌سرخی در برنامه پنجم رکن سه

عرب‌سرخی: حتما نهاد دین باید از نهاد دولت جدا باشد / دین امری اختیاری است

فیض‌الله عرب‌سرخی در دومین قسمت از گفت‌وگوی خود با دیدار در برنامه رکن سه، به موضوعاتی چون سکولاریسم، ملی‌گرایی و نحوه شرکت در انتخابات پرداخته است.
عوام امیدوارند از شروع امسال خوشحال بشوند‎‎
افاضات اضافه

عوام امیدوارند از شروع امسال خوشحال بشوند‎‎

شاید در میان خواص هم کمتر کسی به اندازه عوام‌الملک تعهد و مسئولیت‌پذیری داشته باشد که در تعطیلات نوروز نیز لحظه‌ای از رصد امور و نقد عملکرد مقامات دست برنداشته است. این هم تحفه نوروزی عوام...
بیرنگ: زن را حذف کنیم یعنی وطن را حذف کردیم/ درون من بیرنگ است/ از من پشیمان‌تر‌ها زیادند/ جمعا ۵ سال برنامه ساختم
 گفت‌وگوی بی‌تعارف دیدار با بیژن بیرنگ درباره زن، زندگی و ایران

بیرنگ: زن را حذف کنیم یعنی وطن را حذف کردیم/ درون من بیرنگ است/ از من پشیمان‌تر‌ها زیادند/ جمعا ۵ سال برنامه ساختم

برای بینندگان تلویزیون در دهه‌های ۶۰ و ۷۰، نام بیژن بیرنگ یادآور روز‌های اوج در جذب مخاطبان میلیونی است، روز‌هایی که از آن‌ها تنها خاطرات شیرین باقی مانده. در گفت‌وگوی دیدار در مورد امروز و دیروز...

یک سیارک به بزرگی «کامیون» از کنار زمین عبور کرد

یک سیارک به بزرگی یک کامیون باری پنجشنبه شب با عبور از کنار زمین رکورد کمترین فاصله یک سیارک با سیاره زمین را به ثبت رساند.

کد خبر: ۱۴۴۲۴۸
۱۱:۱۰ - ۰۷ بهمن ۱۴۰۱

یک سیارک به بزرگی «کامیون» از کنار زمین عبور کرد

دیدارنیوز: یک سیارک تازه‌کشف‌شده به بزرگی یک کامیون باری پنجشنبه شب با عبور از کنار زمین رکورد کمترین فاصله یک سیارک با سیاره زمین را به ثبت رساند. هر چند قبل از هر چیز آژانس فضایی ناسا هرگونه احتمال برخورد این سیارک با زمین را رد کرده بود.

آژانس فضایی آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که این سیارک تازه کشف‌شده در نزدیک‌ترین وضعیت خود به زمین از فاصله بسیار نزدیک ۳ هزار و ۶۰۰ کیلومتر انتهای جنوبی آمریکای جنوبی گذر خواهد کرد. این میزان فاصله معادل ۱۰ برابر نزدیک‌تر از فاصله هرکام از ماهواره‌های ارتباطی هستند که به دور زمین می‌چرخند.

یک سیارک به بزرگی «کامیون» از کنار زمین عبور کرد

رنگ سبز مدار چرخش ماهواره‌ها به دور زمین را نشان می‌دهد در حالیکه خط قرمز مدار عبور سیارک «بو-۲۰۲۳»

این سیارک با نام پیشنهادی «BU ۲۰۲۳» در ساعت ۷:۲۷ بعدازظهر پنجشنبه به وقت منطقه زمانی شرقی (۳:۵۷ بامداد روز جمعه به وقت تهران) در نزدیک‌ترین حالت خود نسبت به زمین قرار گرفت.

با این حال حتی اگر این صخره فضایی بیش از این هم به زمین نزدیک می‌شد، باز هم به گفته دانشمندان خطر زیادی برای ساکنان کره زمین نداشت، زیرا بیشتر حجم آن در جو می‌سوخت و تنها تعدادی از قطعات بزرگتر آن به شکل شهاب‌سنگ ممکن بود با سطح زمین برخورد کنند.

براساس داده‌های ناسا که از سامانه ارزیابی خطر اصابت اجرام آسمانی با زمین موسوم به «اسکاوت» استخراح شده بود، هر گونه احتمال برخورد این سیارک به کلی رد شده بود.

به گفته دیوید فارنوچیا از مهندسان آزمایشگاه آژانس فضایی ناسا در کالیفرنیا، سامانه مذکور در عین حال توانسته بود پیش‌بینی دقیقی نسبت به میزان نزدیکی آن به زمین ارائه دهد. وی تصریح کرد که «در واقع، این یکی از نزدیک‌ترین حالات یک جرم آسمانی به کره زمین است که تا به حال ثبت شده است.»

این سیارک که به تازگی (روز شنبه گذشته ۲۱ ژانویه ۲۰۱۳) کشف شده بود، قطری بین ۳.۵ تا ۸.۵ متر دارد. اولین بار یک ستاره شناس آماتور به نام «گِنادی بوریسُف» در کریمه (تحت کنترل نیرو‌های روسیه) موفق به مشاهده این جرم آسمانی شد و طی روز‌های گذشته دیگر ستاره‌شناسان در اقصی نقاط جهان نیز سعی کردند مدار سیارک را دقیق‌تر شناسایی و اندازه‌گیری کنند.

مسیر این سیارک به محض عبور از نزدیکی زمین تحت الشعاع نیروی گرانشی زمین به شدت تغییر کرد. به طوری که به گفته ناسا، به جای اینکه در حالت عادی هر ۳۵۹ روز یکبار به دور خورشید بچرخد، اکنون در مداری بیضی شکل حرکت می‌کند و از این پس هر ۴۲۵ روز به دور خورشید خواهد چرخید.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی