تیتر امروز

موانع احیای توافق هسته‌ای ایران چیست؟
از چشم جهان (۷۲)؛ گزارش تازه «میدل ایست آی»

موانع احیای توافق هسته‌ای ایران چیست؟

مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای ایران عملا بی نتیجه مانده است. ایران می‌گوید طرف‌های غربی به ویژه آمریکا باید واقع‌بینانه به این مسئله بپردازند تا از تکرار خروج واشنگتن از برجام جلوگیری شود....
کدام مربی شلوغ کارتر است؟
جشنواره شامورتی‌بازهای لیگ ۲۲

کدام مربی شلوغ کارتر است؟

هفته هفدهم رقابت‌های لیگ برتر با حواشی و نتایج عجیبی همراه بود. استقلال برد پرسپولیس باخت و حاشیه های بازی فولاد و پرسپولیس که به طور حتم تا ماهها می تواند دو باشگاه را مقابل هم قرار دهد.

غرامت ۳ میلیارد دلاری کانادا به بومیان

پس از بدرفتاری با بومیان و شکایت گروهی توسط گروه "فرست نیشنز ۳۲۵"، کانادا با پرداخت ۲.۹ میلیارد دلار آمریکا برای حل و فصل این شکایت موافقت کرده است.

کد خبر: ۱۴۴۰۳۳
۱۰:۵۸ - ۰۳ بهمن ۱۴۰۱

غرامت ۳ میلیارد دلاری کانادا به بومیان

دیدارنیوز: کانادا با پرداخت ۲.۸ میلیارد دلار کانادا (۲.۹ میلیارد دلار آمریکا) برای حل و فصل یک شکایت گروهی که به دنبال دریافت غرامت برای از بین رفتن زبان و فرهنگ بومی ناشی از سیستم مدارس شبانه‌روزی‌اش است، موافقت کرد.

به نقل از شبکه بی‌بی‌سی نیوز، این مدارس شبانه‌روزی دولتی بخشی از سیاست جذب کودکان و نابودی زبان و فرهنگ بومی کانادا بودند.

این مبلغ به یک سازمان غیرانتفاعی مستقل از دولت پرداخت خواهد شد، اما این توافق همچنان باید توسط یک دادگاه نهایی و تایید شود.

این شکایت گروهی توسط گروه "فرست نیشنز ۳۲۵" در سال ۲۰۱۲ میلادی تنظیم شد و خواستار دریافت غرامت برای بدرفتاری با بومیان کانادایی در مدارس شبانه روزی دولتی بود.

از قرن نوزدهم تا دهه ۱۹۷۰ میلادی، حدود ۱۵۰ هزار کودک از گروه‌های بومی فرست نیشنز، متیس و اینویت از خانواده‌های خود گرفته شده و به این مدارس شبانه‌روزی فرستاده شدند. بسیاری از این کودکان خشونت‌های فیزیکی، روحی و جنسی را تجربه کردند.

بازماندگان درباره کودکانی که در این مدارس کشته شدند، شهادت دادند. در این مدارس غالبا کودکان در ساختمان‌های فرسوده با سیستم گرمایشی و امکانات بهداشتی ضعیف اسکان داده می‌شدند.

در سال‌های اخیر جوامع بومیان کانادا اسناد و مدارکی در رابطه با صد‌ها گور دسته‌جمعی بی‌نام و نشان در زمین این مدارس شبانه‌روزی سابق پیدا کرده‌اند. این اکتشافات بحث در مورد این مدارس را دوباره برانگیخته است.

مارک میلر، وزیر امور بومیان کانادا ضمن اعلام این توافق گفت: این توافق گذشته را پاک یا جبران نمی‌کند، اما آنچه می‌تواند انجام دهد، رسیدگی به آسیب‌های جمعی ناشی از گذشته کانادا است.

شین گاتفریدسون، رئیس منطقه بریتیش کلمبیا برای انجمن فرست نیشنز در این رویداد گفت: این همیشه جدالی با دولت بوده تا به حقوق بشر و ادعا‌های اراضی بومیان کانادا رسیدگی کند.

وی افزود: این شروع عصری جدید در کانادا برای مردم ماست.

براساس گزارش دولت کانادا، این امر در یک سازمان غیرانتفاعی انجام می‌شود تا از سلامتی، آموزش، میراث، زبان و فعالیت‌های بزرگداشت بومیان کانادا در یک دوره ۲۰ ساله حمایت کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی