تیتر امروز

آرمان: زنگنه گاز فلر را به قیمت گزاف به بخش خصوصی پیشنهاد کرده بود/عده‌ای مجری ضدیت با توسعه اقتصادی هستند
حمایت یک اقتصاددان از مکانیزم مولدسازی و هیات هفت نفره

آرمان: زنگنه گاز فلر را به قیمت گزاف به بخش خصوصی پیشنهاد کرده بود/عده‌ای مجری ضدیت با توسعه اقتصادی هستند

بهمن آرمان اقتصاددان به عنوان موافق مولدسازی و ترکیب هیات هفت گفت: با توجه به تجارب بد و فسادزای گذشته که در قالب بحث خصوصی سازی، این بار باید به طرح مولدسازی اعتماد کرد. مخالفان و کسانی که سر...
عوارض خانه آخرت؛ از تصویب تا تکذیب!
دیدار از مصوبه جدید شهرداری گزارش می‌دهد

عوارض خانه آخرت؛ از تصویب تا تکذیب!

چهاردهم بهمن خبری مبنی بر اخذ عوارض از قبور بهشت زهرا در رسانه‌ها منتشر شد که واکنش‌های زیادی به همراه داشت و حالا معاونان زاکانی به هر طریقی این خبر را تکذیب می‌کنند؛ اما واقعیت چیست؟

ارکانی: افزایش ۲۰ درصدی حقوق قابل قبول نیست؛ سفره معیشت مردم نصف می‌شود!

احسان ارکانی، عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۲ با اعتراض نسبت به افزایش تنها ۲۰ درصدی حقوق شاغلان و بازنشستگان در مقابل تورم، گفت: وقتی دولت سقف بودجه را ۴۰ درصد افزایش می‌دهد یعنی تورم سال آینده را ۴۰ درصد می‌داند، اما حقوق را نصف تورم انتزاعی یعنی ۲۰ درصد زیاد می‌کند؛ این به معنای نصف کردن سفره معیشت مردم است و مجلس به آن اعتراض دارد که چرا همواره کمبود منابع سر حقوق بازنشستگان و شاغلان پیاده می‌شود.

کد خبر: ۱۴۳۸۶۸
۰۸:۴۶ - ۰۱ بهمن ۱۴۰۱

ارکانی: افزایش ۲۰ درصدی حقوق قابل قبول نیست؛ سفره معیشت مردم نصف می‌شود!

دیدارنیوز: یک عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۲ گفت که افزایش ۲۰ درصدی حقوق شاغلان و بازنشستگان در مقابل تورم انتزاعی ۴۰ درصدی قابل قبول نیست و به معنای نصف کردن سفره معیشت مردم است.

احسان ارکانی در گفتگو با ایسنا با اشاره به لایحه بودجه ۱۴۰۲ گفت: در لایحه بودجه ۱۴۰۲، منابع بودجه کل کشور ۵ هزار همت (هزار میلیارد تومان) پیش بینی شده که از این میزان، ۶۰ درصد بودجه شرکت‌های دولتی و ۴۰ درصد بودجه وزارت خانه‌ها و سایر دستگاه‌هاست یعنی کل بحث و بررسی‌های ما مربوط به ۴۰ درصد بودجه است، حال اینکه قرار بود امسال دولت تعدیلی در این قضیه انجام دهد، اما باز هم ۶۰ درصد بودجه را به شرکت‌های دولتی آن هم بدون بحث و بررسی خاصی در این حوزه، اختصاص می‌دهیم.

وی ادامه داد: عمده اتفاقات نامطلوب در حوزه شرکت‌های دولتی رخ می‌دهد؛ از حقوق‌های نجومی و پاداش‌های بی حساب و کتاب تا برخی از زد و بند‌ها و انتصاب‌های رفاقتی و سیاسی و حیاط خلوت سیاسی در شرکت‌های دولتی رخ می‌دهد که بودجه آن را تصویب می‌کنیم.

افزایش سقف ۴۰ درصدی بودجه

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه سقف لایحه بودجه سال آینده نسبت به قانون بودجه ۱۴۰۱، ۴۰ درصد افزایش داشته است، گفت: افزایش ۴۰ درصدی سقف بودجه در سال آینده به نوعی پالس افزایش تورم ۴۰ درصدی در سال آینده را می‌دهد؛ با این وجود، پیش بینی دولت برای افزایش حقوق شاغلان و بازنشستگان ۲۰ درصد یعنی نصف تورم است که اصلا پیام خوبی ندارد.

ارکانی توضیح داد: وقتی دولت سقف بودجه را ۴۰ درصد افزایش می‌دهد یعنی تورم سال آینده را ۴۰ درصد می‌داند، اما حقوق را نصف تورم انتزاعی یعنی ۲۰ درصد زیاد می‌کند؛ این به معنای نصف کردن سفره معیشت مردم است و مجلس به آن اعتراض دارد که چرا همواره کمبود منابع سر حقوق بازنشستگان و شاغلان پیاده می‌شود.

این عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۲ با اشاره به پیش بینی درآمد ۳۱ هزار میلیارد تومانی از راه واردات خودرو‌های خارجی در لایحه بودجه گفت: ما با این موضوع موافقیم منتها اگر دولت واردات خودرو را به عنوان منبع درآمد خود تعریف می‌کند پس چرا سقف واردات خودرو برداشته نمی‌شود و وزرات صمت اینقدر در برابر واردات خودرو مقاومت کرده و مدام قید‌های محدود کننده برای واردات خودرو می‌گذارد؟

نماینده مردم نیشابور ادامه داد: با توجه به اینکه سالیانه تقریبا کمبود نیم میلیون تولید خودرو داریم پس چرا تا زمان تامین نیاز، اجازه واردات داده نمی‌شود که هم مشکل کمبود خودرو برطرف شده و هم درآمد بدست آمده به عنوان درآمد پایدار دولت محسوب شود.

افزایش قابل توجه درآمد‌های مالیاتی در لایحه بودجه ۱۴۰۲

ارکانی با بیان اینکه درآمد‌های مالیاتی در لایحه بودجه افزایش قابل توجهی داشته است، افزود: امیدوارم این موضوع به گونه‌ای مدیریت شود که فشار آن بر روی طبقات متوسط رو به پایین نباشد؛ اگر قرار بر گرفتن مالیات از خانه‌های لوکس و خالی و ثروتمندان باشد، نباید فشار آن به اقشار متوسط رو به پایین اعمال شود.

اعتبارات عمرانی استان‌ها افزایش بسیار کمی داشته است

وی همچنین با بیان اینکه اعتبارات عمرانی استان‌ها افزایش بسیار کمی داشته است، گفت: عمده خدمات رفاهی در استان‌ها و شهرستان‌ها مثل بیمارستان‌ها، ورزشگاه ها، جاده‌ها و مسیر‌های روستایی، آبرسانی‌ها و سایر خدمات با اعتبارات عمرانی استان‌ها اجرا می‌شود که سال به سال هم کاهش پیدا می‌کند.

ارکانی در پایان گفت: اعتبارات عمرانی استان‌ها در سال آینده قابل قبول نیست و این با شعار‌های توسعه و عدالت در شهرستان‌ها و نقاط محروم همخوانی ندارد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی