تیتر امروز

سخنگوی کمیسیون ملی بهداشت چین: ویروس جدیدی در کار نیست/محرز: خودتان را قرنطینه کنید
گزارش دیدار از شیوع بیماری تنفسی در چین

سخنگوی کمیسیون ملی بهداشت چین: ویروس جدیدی در کار نیست/محرز: خودتان را قرنطینه کنید

عکس‌های منتشر شده از مدارس چین موجی از نگرانی و شیوع ویروس جدیدی مانند کرونا دنیا را نگران کرده، اما سخنگوی کمیسیون ملی بهداشت چین می‌گوید: خبری از ویروس جدید نیست.
سفرنامه‌طورِ یک روزنامه‌نگار ایران‌گرا؛ از تهران به نیشابور تا به مشهد و بجنورد
پا به پای اسلامی ندوشن از تورنتو تا شادیاخ؛ در سفر سیمرغ با فرزند ایران

سفرنامه‌طورِ یک روزنامه‌نگار ایران‌گرا؛ از تهران به نیشابور تا به مشهد و بجنورد

پیکر محمدعلی ندوشن ما را به سفری دور در همین نزدیکی‌ها برد، برد به دور دست‌های تاریخ بلاخیز ایران، به خراسان. سفرنامه‌طور یک روزنامه‌نگار ایران‌گرا را بخوانید.
زیدآبادی: از سر خشم گفتم از سیاست کنار می‌روم/ محور خُرده اجماع اصلاح‌طلبان
گفت‌وگوی دیدار در برنامه اصل ۲۷ با روزنامه‌نگار باسابقه و فعال سیاسی اصلاح طلب/ قسمت اول

زیدآبادی: از سر خشم گفتم از سیاست کنار می‌روم/ محور خُرده اجماع اصلاح‌طلبان "خاتمی" است/ به هاشمی رفسنجانی می‌گفتند "وسط باز"

"احمد زیدآبادی" روزنامه‌نگار و فعال سیاسی اصلاح‌طلب در یکی دیگر از برنامه‌های اصل ۲۷ مهمان دیدارنیوز بود؛ این گفت‌وگو در دو قسمت منتشر خواهد شد.

کتاب «یلدا و چهارشنبه سوری» منتشر شد

کتاب «یلدا و چهارشنبه سوری» به بیان بخشی از آداب و رسوم این دو آیین که از مهم‌ترین مناسبت‌های علمی و نجومی ایران هستند، پرداخته است.

کد خبر: ۱۴۳۸۵۳
۱۱:۰۷ - ۳۰ دی ۱۴۰۱

کتاب «یلدا و چهارشنبه سوری» منتشر شد

دیدارنیوز: کتاب «یلدا و چهارشنبه سوری» نوشته محمد رسولی توسط انتشارات سبزان در تیراژ ۲۰۰ نسخه و با قیمت ۷۰ هزار تومان منتشر و روانه بازار کتاب شد.

مهم‌ترین داشته ایران و ملت قدیمی ایران؛ فرهنگ است. فرهنگ ایران دارای آیین‌ها و مناسبت‌های گوناگونی است که هر یک از آن‌ها دارای دلایل مهم علمی و فلسفه و چرایی بسیار است. از مهم‌ترین این مناسبت‌های علمی و نجومی جشن یلدا و چهارشنبه سوری است.

در این کتاب با زبان ساده راجع به این دو جشن که در نیمه دوم سال هستند و در گروه جشن‌های آتش قرار می‌گیرند، مطالبی تهیه و و تقدیم ایرانیان شده است.

در پشت جلد کتاب آمده است:

در ایران باستان، در میان مردمانی که زندگی خود را با کشاورزی و دامپروری می‌گذارندند، تضاد‌های موجود در طبیعت مانند سپیدی و سیاهی، روشنایی و تاریکی، روز و شب و گرما و سرما دارای معنا بود. چون گرما، روز و روشنایی و زمانی برای کار، کوشش و بالندگی بود، آن را بیشتر دوست می‌داشتند و با فرارسیدن شب، آتش می‌افروختند تا جلوه‌های بد زندگی پدیدار نگردد. اگرچه دگرگونی‌های فرهنگی امروز، شمار زیادی از آیین‌های ایرانی را کمرنگ کرده و در اغلب موارد به فراموشی سپرده است پاره‌ای از آن‌ها مثل چهارشنبه سوری و شب یلدا هنوز چهره نمادین خود را به ویژه در شهرستان‌ها وروستا‌ها حفظ کرده است.

بیژن تلیانی

منبع: ایلنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی