تیتر امروز

موانع احیای توافق هسته‌ای ایران چیست؟
از چشم جهان (۷۲)؛ گزارش تازه «میدل ایست آی»

موانع احیای توافق هسته‌ای ایران چیست؟

مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای ایران عملا بی نتیجه مانده است. ایران می‌گوید طرف‌های غربی به ویژه آمریکا باید واقع‌بینانه به این مسئله بپردازند تا از تکرار خروج واشنگتن از برجام جلوگیری شود....
کدام مربی شلوغ کارتر است؟
جشنواره شامورتی‌بازهای لیگ ۲۲

کدام مربی شلوغ کارتر است؟

هفته هفدهم رقابت‌های لیگ برتر با حواشی و نتایج عجیبی همراه بود. استقلال برد پرسپولیس باخت و حاشیه های بازی فولاد و پرسپولیس که به طور حتم تا ماهها می تواند دو باشگاه را مقابل هم قرار دهد.

اقدام موفق دانشمندان؛ منحرف کردن مسیر آذرخش با سامانه لیزری

دانشمندان برای اولین بار به کمک پرتاب سریع لیزر موفق به کنترل مسیر آذرخش در آسمان شدند. دانشمندان طی بیش از دو دهه گذشته همواره در تلاش بودند تا قدرت آذرخش‌ها را کنترل کنند، اما این برای اولین بار است که آن‌ها موفق به مهار بار الکتریکی آن می‌شوند.

کد خبر: ۱۴۳۷۶۸
۰۹:۴۰ - ۲۸ دی ۱۴۰۱

منحرف کردن مسیر آذرخش با سامانه لیزری

دیدارنیوز: آزمایش کنترل مسیر آذرخش که اولین آزمایش از این نوع در جهان محسوب می‌شود به سال ۲۰۲۱ بر می‌گردد. گروهی حدودا ۲۵ نفره از دانشمندان در این طرح اروپایی که هدف از آن ایجاد سامانه‌ای لیزری برای کنترل مسیر آذرخش است مشارکت داشتند.

پرتاب سریع لیزر می‌تواند به انسان در جلوگیری از آسیب دیدن زیرساخت‌ها در جریان طوفان‌های همراه با رعد و برق کمک کند.

دانشمندان پیش از این در سال ۲۰۲۱ اعلام کرده بودند که پرتوی قوی لیزری می‌تواند مانند یک سیم فلزی عمل کند و باعث شود مسیر آذرخش منحرف شود. آن‌ها برای اجرای این طرح از پرتوی لیزری قدرتمند که هزینه آن دو میلیون یورو بود استفاده کردند.

پرتوی لیزری این طرح در کنار برج مخابراتی سنتیس در کوهستان آلپ سوئیس مورد آزمایش قرار گرفت. تخمین زده می‌شود که این برج مخابراتی هر سال حدود یکصد بار مورد اصابت آذرخش قرار می‌گیرد.

دانشمندان پرتاب سریع لیزر در کنار برج سنتیس را تابستان سال ۲۰۲۱ در جریان طوفان همراه با رعد و برق آزمایش کردند. به گفته دانشمندان هنگامی که سامانه لیزری فعال بود مسیر چهار مورد آذرخش به کمک آن منحرف شد.

هرچند این آزمایش در سال ۲۰۲۱ صورت گرفت، اما نتیجه آن به تازگی در نشریه علمی «نیچر فتونیکس» منتشر شده است.

دانشمندان طی بیش از دو دهه گذشته همواره در تلاش بودند تا قدرت آذرخش‌ها را کنترل کنند، اما این برای اولین بار است که آن‌ها موفق به مهار بار الکتریکی آن می‌شوند.

یکی از روش‌های مرسوم برای مقابله با آذرخش در سراسر جهان استفاده از میله‌های فلزی است. با این حال این میله‌ها به دلیل ارتفاع محدود نمی‌توانند منطقه‌ای وسیع را پوشش دهند. در همین راستا نمی‌توان از آن‌ها در زیرساخت‌های مهمی مانند فرودگاه‌ها یا سکو‌های پرتاب موشک‌ها استفاده کرد.

این در حالی است که پرتو‌های لیزری قوی مانند آنچه برای برج سنتیس در سوئیس مورد آزمایش قرار گرفت قادر خواهند بود تا از منطقه‌ای وسیع‌تر در برابر آذرخش‌ها محافظت کنند.

با توجه به هزینه بالای سامانه لیزری مورد استفاده در سوئیس احتمالا چنین سامانه‌ای در آینده نزدیک به طور گسترده مورد استفاده قرار نخواهد گرفت.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی