تیتر امروز

موانع احیای توافق هسته‌ای ایران چیست؟
از چشم جهان (۷۲)؛ گزارش تازه «میدل ایست آی»

موانع احیای توافق هسته‌ای ایران چیست؟

مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای ایران عملا بی نتیجه مانده است. ایران می‌گوید طرف‌های غربی به ویژه آمریکا باید واقع‌بینانه به این مسئله بپردازند تا از تکرار خروج واشنگتن از برجام جلوگیری شود....
کدام مربی شلوغ کارتر است؟
جشنواره شامورتی‌بازهای لیگ ۲۲

کدام مربی شلوغ کارتر است؟

هفته هفدهم رقابت‌های لیگ برتر با حواشی و نتایج عجیبی همراه بود. استقلال برد پرسپولیس باخت و حاشیه های بازی فولاد و پرسپولیس که به طور حتم تا ماهها می تواند دو باشگاه را مقابل هم قرار دهد.

موانع احیای برجام چیست؟

حسن بهشتی‌پور، کارشناس مسایل بین‌الملل درباره موانع احیای برجام گفت: برجام محصول جمهوری اسلامی ایران است و ربطی به دولت‌ها ندارد، اگر اجرا نشده به خاطر انتظاراتی است که ایران در بازگشت به برجام داشت و طرف آمریکایی نتوانست آن‌ها را تامین کند وگرنه ایران برای بازگشت به برجام آماده بود.

کد خبر: ۱۴۳۶۲۸
۰۸:۴۲ - ۲۶ دی ۱۴۰۱

موانع احیای برجام چیست؟

دیدارنیوز: یک کارشناس مسایل بین‌الملل گفت: اگر برجام تا کنون اجرا نشده و مذاکرات بازگشت به نتیجه نرسیده ربطی به خواست دولت ندارد، این مساله به خاطر انتظاراتی است که ایران در بازگشت به برجام داشت و طرف آمریکایی نخواست یا نتوانست آن‌ها را تامین کند، وگرنه ایران برای بازگشت به برجام آماده بود.

حسن بهشتی‌پور در گفتگو با ایسنا درباره شروع هشتمین سال اجرای برجام در حالی که این توافق برای مدت طولانی است که اجرا نمی‌شود؟ گفت: برجام با همه مشکلاتی که در اجرا دارد، همچنان خودش را به طرف‌های توافق تحمیل می‌کند. درست است که تعهدات اروپا و آمریکا اجرا نشد یا بخشی از آن‌ها اجرا شد و تعهدات ایران هم بعد از اردیبهشت ۹۸ به تدریج کم شد، اما این توافق به عنوان سند همکاری کشور‌ها برای کمک به عدم اشاعه هسته‌ای پابرجاست و انتظار هر کدام از طرف‌ها هم احیای آن است، اما به شکلی که خودشان می‌خواهند. هر کدام از کشور‌ها سعی دارند با اهرم‌هایی که در اختیار دارند، طرف مقابل را به تغییر رفتار یا دادن امتیاز بیشتر وادار کنند.

وی ادامه داد: واقعیت این است که برجام در حال حاضر در بدترین شرایط است و تا این حد تاکنون دچار مسایل متعدد نبوده است. با همه این‌ها هنوز نباید از برجام قطع امید کرد، معتقدم زمینه برای احیای آن فراهم است.

این کارشناس مسایل بین الملل درباره تاثیر مواضع تند مقامات آمریکایی در شش ماه گذشته مبنی بر اینکه برجام در اولویت دیپلماسی آن‌ها نیست؟ اظهار کرد: تمام این موضع گیری‌ها برای گرفتن امتیازات بیشتر نسبت به آن چیزی است که در برجام پیش بینی شده است. اینکه کدام طرف بیشتر کوتاه می‌آید یا امتیاز بیشتری می‌دهد قابل پیش‌بینی نیست، اما از مواضع آن‌ها روشن است که انتظار دارند طرف ایرانی امتیاز دهد، این درحالی است که ایران هم منتظر است آمریکا علاوه بر اجرای تعهداتش، تضمین‌های لازم را بدهد.

بهشتی پور در پاسخ به اینکه دورنمایی برای بازگشت همه طرف‌ها به مذاکرات و ادامه مباحث در آینده نزدیک می‌بینید؟ گفت: همه چیز بستگی دارد به اینکه در مهار بحران اقتصادی و تحولات سیاسی ایران موفق شود یا خیر و اینکه طرف مقابل به ویژه آمریکا بیش از این در برابر خواست‌های ایران مقاومت می‌کند یا نه.

وی درباره تحلیل‌هایی مبتنی بر تغییر تیم مذاکره کننده و تاثیر آن بر روند کار خاطرنشان کرد: بعید می‌دانم دولت رییسی در نتیجه کار تاثیری داشته باشد. این مساله و سیاست‌های کلی در سطح نظام مطرح است و به نظر همچنان سیاست مقاومت در برابر ۱+۴ و آمریکا در برجام به قوت خود باقی است. واقعیت این است که مذاکره‌کننده مجری سیاست‌هایی است که به او ابلاغ می‌شود. مذاکره کننده در طرح مساله و دفاع از منافع نقش تعیین کننده دارد، اما اساس کار به تیم ربطی ندارد. تا وقتی هنجار‌های بین‌المللی که تعریف کردیم، تغییر نکند، به نتیجه متفاوتی نمی‌رسیم. اگر در سال ۲۰۱۵ توافق شد برای این بود که هنجار‌های بین المللی ایران و آمریکا و غرب به هم نزدیک شدند؛ هر چند توافق ناقص بود، اما آنچه به دست آمد قابل دفاع و انطباق بود، اما الان به نظر اصلا قابل انطباق با هم و حتی نزدیک به هم نیستند.

این کارشناس مسایل بین الملل مهم‌ترین مشکل و مانع بر سر راه احیای برجام در یک سال گذشته را انتظاراتی دانست که طرف ایرانی و آمریکایی در بازگشت به برجام داشتند و افزود: علاوه بر انتظارات، پیش‌بینی‌های غلط دو طرف هم مهم بود. ایران فکر می‌کرد به خاطر جنگ روسیه، نظام بین الملل به چالش کشیده می‌شود و نظام جدیدی شکل می‌گیرد و طرف‌های آمریکایی و اروپایی به خاطر بحران غذا و انرژی امتیاز بیشتری در مذاکرات به ایران می‌دهند و طرف‌های اروپایی و آمریکا هم فکر می‌کردند ایران به سمت تظاهرات و راهپیمایی کشیده شود می‌توانند در آن فضا امتیاز بیشتر بگیرند؛ اگر نگوییم غربی‌ها عامل اعتراضات و ناآرامی‌ها در ایران بودند، اما به طور جدی فکر کردند که دست از مذاکرات بکشند و ببیند چه می‌شود و این پیش بینی هم اشتباه بود. دیدیم که نتیجه نگرفتند.

بهشتی‌پور با تاکید بر این که "برجام در کماست" گفت: معتقدم هنوز دو طرف اصلی توافق و نیز دیگر طرف‌ها در بازگشت به برجام منافع دارند و باید تلاش شود که برجام از کما خارج شود.

وی مواضع مقامات ارشد آمریکا درباره مرگ برجام را نوعی "بازارگرمی" دانست و گفت: این مواضع برای این است که طرف مقابل را به تکاپو اندازند تا فرصت را از دست ندهد. اما معتقدم برجام با همه مشکلاتی که دارد، چون نیاز همه طرف هاست، زنده و ساری و جاری است. شاید برخی بگویند با هممه این‌ها بودن و نبودنش چه خاصیتی دارد؟ من می‌گویم، یک متن توافق شده است برای شروع کار بهتر از این است که هیچ متنی در کار نباشد. هر وقت قرار باشد دوباره از سر گرفته شود، مبنا برجام خواهد بود. این حرف‌ها که گفته می‌شود، برجام مرده است وجاهتی ندارد. دیدید که همین برجام دو بار آمریکا را در شورای امنیت در انزوای کامل قرار داد، اگر برجام مرده بود که این نتیجه را نداشت.

این کارشناس مسایل بین الملل درباره تهدید مکانیسم ماشه یا ارجاع دوباره پرونده ایران به شورای امنیت تصریح کرد: فعال کردن مکانیسم ماشه موضوعی نیست که صرفا برای ایران خطرناک باشد. طرف مقابل هم از فعال شدن این مکانیسم ضرر می‌کند. اگر ضرر نمی‌کردند چه دلیلی داشت مقابل آمریکا در شورای امنیت بایستند؟ آن‌ها می‌دانند که چقدر وجود این توافق مهم است. به علاوه ایران رسما اعلام کرده که اگر مکانیسم ماشه فعال شود ایران هم واکنش متقابلش بیرون آمدن از ان پی تی خواهد بود و این به مراتب مساله را پیچیده‌تر می‌کند. درست است این مکانیسم به نفع ایران نیست، اما ایران هم دست و پا بسته نیست.

بهشتی پور در پاسخ به اینکه برخی بر این نظرند که بعید است مذاکرات تا پایان دولت رئیسی از سر گرفته شود با تاکید بر اینکه عقل و خرد می‌گوید مذاکرات باید از سر گرفته شود گفت: کسانی که این حرف را می‌زنند، همان‌هایی هستند که می‌گویند مذاکرات برجام در دولت رئیسی برای خالی نبودن عریضه انجام گرفت وگرنه اصلا این دولت نمی‌خواست این مذاکرات را ادامه دهد، اما من این را باور ندارم، برجام محصول جمهوری اسلامی ایران است و ربطی به دولت‌ها ندارد، اگر اجرا نشده به خاطر انتظاراتی است که ایران در بازگشت به برجام داشت و طرف آمریکایی نتوانست آن‌ها را تامین کند وگرنه ایران برای بازگشت به برجام آماده بود.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه وقت کشورمان و فدریکا موگرینی، مسئول وقت سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تاریخ ۲۷ دی ماه ۱۳۹۴ با قرائت بیانیه‌ای مشترک، به‌صورت رسمی آغاز «روز اجرای» برجام را اعلام کردند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی