تیتر امروز

آرمان: زنگنه گاز فلر را به قیمت گزاف به بخش خصوصی پیشنهاد کرده بود/عده‌ای مجری ضدیت با توسعه اقتصادی هستند
حمایت یک اقتصاددان از مکانیزم مولدسازی و هیات هفت نفره

آرمان: زنگنه گاز فلر را به قیمت گزاف به بخش خصوصی پیشنهاد کرده بود/عده‌ای مجری ضدیت با توسعه اقتصادی هستند

بهمن آرمان اقتصاددان به عنوان موافق مولدسازی و ترکیب هیات هفت گفت: با توجه به تجارب بد و فسادزای گذشته که در قالب بحث خصوصی سازی، این بار باید به طرح مولدسازی اعتماد کرد. مخالفان و کسانی که سر...
عوارض خانه آخرت؛ از تصویب تا تکذیب!
دیدار از مصوبه جدید شهرداری گزارش می‌دهد

عوارض خانه آخرت؛ از تصویب تا تکذیب!

چهاردهم بهمن خبری مبنی بر اخذ عوارض از قبور بهشت زهرا در رسانه‌ها منتشر شد که واکنش‌های زیادی به همراه داشت و حالا معاونان زاکانی به هر طریقی این خبر را تکذیب می‌کنند؛ اما واقعیت چیست؟
سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد

ایراد به لایحه الحاق ایران به سازمان همکاری شانگهای

هادی طحان نظیف، سخنگوی شورای نگهبان گفت: مصوبه مجلس درباره لایحه الحاق ایران به سازمان همکاری شانگهای بسیار مفصل بود که در شورای نگهبان بررسی شد و این لایحه ایرادات و ابهاماتی داشت که به مجلس شورای اسلامی جهت اصلاح، ارسال شد؛ البته اغلب این موارد ایرادات شکلی است و گویا در یکی از کمیسیون‌های مجلس در حال اصلاح است.

کد خبر: ۱۴۳۰۹۰
۱۱:۴۳ - ۱۷ دی ۱۴۰۱

ایراد به لایحه الحاق ایران به سازمان همکاری شانگهای

دیدارنیوز: سخنگوی شورای نگهبان گفت: لایحه معافیت مواد اولیه دارویی و شیر خشک و تجهیزات پزشکی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده تایید شد.

هادی طحان نظیف در نشست خبری امروز با اشاره به بررسی ۱۱ طرح و لایحه که از سوی مجلس و ۷ اساسنامه که از سوی دولت به شورای نگهبان ارسال شده بود و در شورا مورد بررسی قرار گرفت، گفت: لایحه معافیت مواد اولیه دارویی و شیر خشک و تجهیزات پزشکی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده که به شورای نگهبان ارسال شده بود مورد بررسی قرار گرفت و مغایر موازین شرع شناخته نشد و در شورا تایید شد.

وی درباره طرح بانک مرکزی که مشتمل بر ۶۷ ماده بود و در شورا بررسی شد گفت: این مصوبه به دلیل اینکه حجیم بود جلسات زیادی را به خود اختصاص قرار گرفت.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: عمده ابهامات این طرح این بود که اختیارات موسعی در این طرح به ارکان بانک مرکزی داده شده بود که این اختیارات موسع را مغایر اصول قانون اساسی می‌دانستند یا یک مرجعی را برای رسیدگی به حل اختلافات بانکی خارج از دستگاه قضا معرفی کرده بودند که واجد ابهامات بود و این موارد مغایر اصول قانون اساسی شناخته شد. همچنین در برخی جا‌ها مجازات‌های نامتناسب پیش بینی شده بود که جا‌هایی سنگین تلقی می‌شد و عدم تناسب بین جرم و مجازات مغایر امنیت قضایی عادلانه شناخته شد. همچنین در برخی موارد هزینه‌هایی را برای دولت پیش بینی کرده بود و ابهامات گسترده‌ای در این مصوبه بود و مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت و به مجلس اعلام شد و اگر اصلاح کنند مورد توجه قرار خواهیم داد.

وی ادامه داد: همچنین مصوبه مجلس درباره لایحه الحاق ایران به سازمان همکاری شانگهای بسیار مفصل بود که در شورای نگهبان بررسی شد و این لایحه ایرادات و ابهاماتی داشت که به مجلس شورای اسلامی جهت اصلاح، ارسال شد؛ البته اغلب این موارد ایرادات شکلی است و گویا در یکی از کمیسیون‌های مجلس در حال اصلاح است.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت طرح بانک مرکزی گفت: این طرح راجع به ساختار و وظایف بانک مرکزی است و همانطور که گفتم با اشکالات شورای نگهبان مواجه شد و ان‌شاءالله ایرادات را برطرف کنند ما مجددا بررسی می‌کنیم.

وی درباره اصلاح لایحه بودجه و برنامه گفت: دو لایحه بودجه و برنامه مهم هستند و هر مصوبه‌ای را که زودتر دریافت کنیم مبنای کار قرار میگیرد.

سخنگوی شورای نگهبان درباره افزایش تعداد نمایندگان در مجلس گفت: این موضوع هنوز در مجلس تصویب نشده و گویا در کمیسیون نهایی شده، ولی در صحن هنوز به تصویب نرسیده است. در شورای نگهبان تاکنون نسبت به این موضوع صحبتی نشده است.

وی درباره طرح شفافیت قوای سه گانه گفت: این طرح در مجلس است و باید دید نمایندگان چه برنامه‌ای نسبت به طرح دارند. مصوبه در مجلس است و ما دیگر بعد از آن رفت و برگشت مصوبه را دیگر دریافت نکردیم.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره اینکه برخی هیات عالی نظارت مجمع تشخیص را به عنوان شورای نگهبان دوم تعبیر کردند و جایگاه این هیات کجاست؟ گفت: بار‌ها صحبت کردم و ممکن است در کیفیت رسیدگی این هیات نکاتی باشد، ولی جایگاه این هیات، قانونی است و باید توجه کنیم براساس قانون اساسی وقتی سیاست کلی از طرف رهبری ابلاغ می‌شود باید مبنای عمل قرار گیرد. هر نهادی صلاحیت خود را دارد و شورای نگهبان مصوبات را از نظر قانون اساسی و شرع بررسی می‌کند و این هیات مصوبات را براساس سیاست‌های کلی بررسی می‌کند.

وی درباره اینکه برخی این هیات را شورای نگهبان دوم می‌دانند گفت: بله این موضوع را شنیدم، ولی هر کدام از نهاد‌ها صلاحیت‌های خود را دارند.

طحان نظیف درباره اقدامات انجام شده برای آشنایی مردم با قانون اساسی گفت: قانون اساسی میثاق ملی است و باید همه مسئولین آن را مطالعه و در ترویج آن تلاش کنند. در ترویج قانون اساسی زحماتی کشیده شده، ولی کافی نیست و شورای نگهبان هم کار‌هایی در این خصوص انجام داده و کارگاه‌هایی برگزار کرده است.

وی درباره اینکه اعضای شورای نگهبان برای گرانی‌های افسارگسیخته چه اقداماتی می‌کنند گفت: اعضای شورا جزو مردم هستند و دغدغه‌های مردم را مورد توجه قرار می‌دهیم و در چارچوب وظایف قانونی خود با سایر قوا در حل مشکلات کشور همکاری می‌کنیم. من معتقدم حل مشکلات کشور جز از طریق همراهی همه مسئولان حاصل نمی‌شود.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره اینکه اخیرا آقای حمیدرضا ترقی در گفت‌وگویی اعلام کرده بود خبرنگاران نباید نظر مراجع تقلید را درباره محاربه بپرسند، چه تفاوتی میان فقهی که شورای نگهبان تعیین می‌کند با فقهی که مراجع تقلید تعیین می‌کنند، وجود دارد؟ گفت: شورای نگهبان در قبال اظهارنظر افراد مسئولیتی ندارد و اگر سوال این است که در بررسی مصوبات مجلس کدام نظر ملاک است، طبق قانون اساسی، تشخیص این امر با فق‌های شورای نگهبان است و اگر قانون مدنظر باشد در مرحله اجرا تصمیم قاضی مدنظر است و اگر تفسیر قانون عادی مدنظر باشد آنجا قانون اساسی تکلیف کرده و تفسیر قانون عادی با مجلس است.

وی درباره اینکه شورای نگهبان در بررسی مصوبات بودجه‌ای مجلس چه مواردی را مورد توجه قرار خواهد داد، گفت: بودجه باید چارچوب مشخصی داشته باشد و جامع و نظارت پذیر باشد. بودجه باید متعادل باشد و هزینه‌های و درآمد‌های دولت باید با هم هم‌خوانی داشته باشد و واقعی باشد.

سخنگوی شورای نگهبان درباره پژوهشکده شورای نگهبان گفت: این پژوهشکده در چند سال گذشته در قالب‌ها، کارگاه‌ها و دوره‌ها مختلف به دنبال آشنایی همه اقشار مردم به ویژه جوانان با قانون اساسی که میثاق ملی است، بوده و است.

وی افزود: شورای نگهبان سال‌ها است داوطلبانه و بدون الزام قانونی مشروح مذاکرات بررسی مصوبات خود را منتشر کرده است.

سخنگوی شورای نگهبان درباره طرح تشکیل سازمان پدافند غیرعامل نیز گفت: این طرح دو ایراد و چند ابهام دارد که برای رفع آن به مجلس بازگشت.

سخنگوی شورای نگهبان در خصوص اصلاح قانون انتخابات و نحوه برگزاری انتخابات گفت: این قوانین نیازمند اصلاح هستند، اما قانونگذار باید این اهتمام را داشته باشد و موضوع را در دستور کار خود قرار دهد. ارتباطات کارشناسی در حد معمول با وزارت کشور وجود دارد، اما نسبت به انتخابات ۱۴۰۰ پیشنهاد جدیدی مطرح نشده است.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی