تیتر امروز

آخرین اخبار از زلزله مرگبار ترکیه و سوریه/ شمار قربانیان از ۴۳۰۰ نفر گذشت
بروز رسانی می‌شود

آخرین اخبار از زلزله مرگبار ترکیه و سوریه/ شمار قربانیان از ۴۳۰۰ نفر گذشت

مرکز لرزه نگاری مدیترانه‌ای اروپا اعلام کرد که زمین لرزه‌ای به بزرگی ۷.۷ ریشتر بامداد امروز (دوشنبه) مرکز ترکیه و سوریه را لرزاند. ساعاتی بعد زلزله‌ای با قدرت ۷.۸ ریشتر مناطق مرکزی ترکیه را لرزاند.
افغانستان در ۲۰۲۳: جنگ قدرت و ستیزه جویی طالبان
از چشم جهان (۷۳)

افغانستان در ۲۰۲۳: جنگ قدرت و ستیزه جویی طالبان

سال گذشته، حکومت طالبان به تدریج مستحکم شد و مانند دهه ۱۹۹۰ به سوی خودکامگی و جزم اندیشی بیشتر رفت. حکومت طالبان نسبت به هر گونه از اشکال مخالفت، رویکردی به شدت سرکوبگرانه به خود گرفته است.

وزیر ارشاد: حوزه هنر، حوزه اجبار نیست!

باوجود اینکه در سال‌های اخیر برگزاری کنسرت‌ها و گرفتن مجوز برای فیلم و .. با مشکلاتی همراه بوده و انتقاد هنرمندان را در پی داشته، وزیر ارشاد گفته حوزه هنر، حوزه اجبار نیست و در دوره جدید حتی یک فیلم توقیفی نداریم.

کد خبر: ۱۴۳۰۸۲
۱۰:۲۸ - ۱۷ دی ۱۴۰۱

وزیر ارشاد: حوزه هنر، حوزه اجبار نیست!

دیدارنیوز: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: هنر مقوله‌ای نیست که با اجبار بشود کاری کرد وظیفه وزارت فرهنگ و ارشاد تسهیل‌گری است. ما وظیفه داریم موانع را برای اجرا‌های هنری از بین ببریم

محمدمهدی اسماعیلی، درباره این‌که مطرح می‌شود وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هنرمندان را برای حضور در فعالیت‌های هنری ملزم کرده است، گفت: هنر مقوله‌ای نیست که با اجبار بشود کاری کرد وظیفه وزارت فرهنگ و ارشاد تسهیل‌گری است. ما وظیفه داریم موانع را برای اجرا‌های هنری از بین ببریم و این وظیفه ماست؛ ما که کاری انجام نمی‌دهیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: ممکن است کسی بیاید بگوید وزارت فرهنگ مجوز نمی‌دهد، تا به حال انتقاد‌ها از ما چه بوده است؟ می‌گفتند وزارت فرهنگ و ارشاد مجوز نمی‌دهد و سخت‌گیری در دادن مجوز می‌کند. در حال حاضر هم این امر را تسهیل کردیم، یک عده‌ای خوششان نمی‌آید؛ چون دوست دارند تصویر ایران و تصویر نظام حکمرانی فرهنگی کشور را یک تصویر بسته نشان دهند.

وی افزود: عده‌ای مشاهده می‌کنند دولت انقلابی سر کار آمده و بیشترین تسهیل را برای هنر و هنرمندان قائل است و با این مسئله مخالفت می‌کنند، و اِلا ما مسئله‌ای غیر از این نداریم.

اسماعیلی یادآور شد: همیشه و در همه ادوار از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌پرسیدند چرا جلوی اجرای کار‌ها را می‌گیرید امروز از ما می‌پرسند چرا تشویق به کار می‌کنید و این نشان می‌دهد رویکرد دولت، تشویق و تسهیل‌گری کار فرهنگ و هنر در کشور است.

وی درباره این‌که آیا شاعیات مربوط به اجبار فیلم‌سازان برای حضور در جشنواره را می‌پذیرید، گفت: به هیچ وجه، مگر ما چه قدرتی برای اجبار داریم؟ این حوزه، حوزه اجبار نیست، ما تسهیل می‌کنیم تا اگر کسانی حتی دچار مشکل بودند، مشکل‌شان را حل کنیم. اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه بیشترین ارتباطات را با ما دارند. ما حوزه وسیعی داریم؛ من مرتب با شعرا، نویسندگان، ناشرین، اصحاب موسیقی، تئاتر، سینما و هنر‌های تجسمی جلساتی را دارم، الحمدالله حوزه ما پرمخاطب و نخبه است با همه آن‌ها تعامل داریم و تلاش می‌کنیم مشکلات برطرف شود.

وزیر فرهنگ ارشاد و اسلامی درباره وضعیت فیلم‌های توقیفی همچون برادران لیلا و یا تعیین تکلیف برای فیلم شب، داخلی دیوار بیان کرد: در دوره جدید حتی یک فیلم توقیفی نداریم، برادران لیلا مسئله‌اش توقیف نیست، برادران لیلا طبق قانون بایستی قبل از اینکه در جشنواره خارجی فیلم برود مجوز می‌گرفت. شب/داخلی/دیوار هم مربوط به دوره ما نیست مربوط به دوره قبل است، من همه قبلی‌ها را هم گفته‌ام بررسی کنند، اصلا هم کاری نداریم چه کسی در فیلم‌ها بازی کرده است، چه کسی کارگردانی کرده است، این مسئله برای ما مهم نیست کاری که در وزارت فرهنگ و ارشاد شروع کردیم، این است که آمده‌ایم زحمات تیم و مجموعه برنامه‌ساز را از تخلف یک آدم خاص جدا کردیم و این رویکرد مهمی است، متاسفانه کمتر به این توجه شده است. گفتیم یک نفر یک اشکالی دارد قرار نیست اشکال را به یک کار ساخته شده تعمیم بدهیم، در دوره جدید موانع قبلی را برطرف می‌کنیم.

منبع: ایلنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی