تیتر امروز

جواد امام: تفکر مصباح، انتقام خود را از امام و جمهوریت گرفت
دبیرکل مجمع ایثارگران در یازدهمین برنامه رکن سه (قسمت اول)

جواد امام: تفکر مصباح، انتقام خود را از امام و جمهوریت گرفت

جواد امام دبیرکل حزب مجمع ایثارگران مهمان دیدارنیوز و یازدهمین برنامه رکن سه بود. این فعال اصلاح‌طلب در قسمت اول این گفت‌وگو به جایگاه احزاب و جمهوریت در نظام و نقشی که اقتدارگرایان در قهر مردم...
تاریخ به روایت موتلفه اسلامی
برنامه هفدهم تنگنا در گفت‌و‌گو با اسدالله بادامچیان (قسمت اول)

تاریخ به روایت موتلفه اسلامی

در نخستین بخش از برنامه تنگنا در گفت‌وگو با دبیر کل حزب موتلفه اسلامی، روایتی از آغاز به کار این حزب در دهه ۱۳۴۰ را از زبان اسدالله بادامچیان خواهید شنید که پر از جزئیات جالب و مهم است.
خشم پکن از اقدامات واشنگتن

چین رکورد تجاوز به حریم آبی و هوایی تایوان را شکست

بنا بر اعلام وزارت دفاع تایوان در روز دوشنبه، جنگنده‌ها و پهپاد‌های نیروی هوایی ارتش چین بزرگترین تهاجم خود تا امروز را به منطقه شناسایی دفاع هوایی تایوان به نمایش گذاشتند.

کد خبر: ۱۴۲۵۵۸
۲۰:۵۹ - ۰۵ دی ۱۴۰۱

چین رکورد تجاوز به حریم آبی و هوایی تایوان را شکست

دیدارنیوز: با اینکه ماموریت‌های تقریبا هر روزه‌ ناو‌های جنگی و جنگنده‌های چینی در اطراف حریم آبی و هوایی تایوان به امری آشنا برای این جزیره تبدیل شده است، اما روز گذشته، چین بار دیگر رکورد تجاوز‌های قبلی خود به منطقه شناسایی دفاع هوایی تایوان را شکست.

بنا بر اعلام وزارت دفاع تایوان در روز دوشنبه ۲۶ دسامبر ۲۰۲۲ (۵ دی ۱۴۰۱)، جنگنده‌ها و پهپاد‌های نیروی هوایی ارتش چین بزرگترین تهاجم خود تا به امروز را به نمایش گذاشتند.

بر این اساس بین ساعت ۶ صبح یکشنبه تا ۶ صبح دوشنبه، هفتاد و یک هواپیمای نیروی هوایی چین اعم از جنگنده و پهپاد، و همچنین هفت شناور وارد منطقه شناسایی تایوان شده‌اند.

به گفته وزارت دفاع ملی تایوان، از این بین نیز ۴۷ هواپیمای چینی از میانه تنگه تایوان عبور کردند، مرزی غیررسمی که زمانی به طور ضمنی توسط هر دو طرف به رسمیت شناخته می‌شد.

خبرگزاری رسمی تایوان گفت که این بزرگترین تهاجم نیروی هوایی چین تا به امروز بوده است، اگرچه در این جزیره هیچ زنگ خطری به صدا در نیامد.

آیا مصوبه جدید دفاعی آمریکا علت خشم چین شده است؟

چین که تایوان را بخشی از قلمروی سرزمینی خود می‌داند، در واکنش به آنچه «اقدامات تحریک‌آمیز» تایوان و ایالات متحده می‌داند، روز یکشنبه این «مانور‌های ضربتی» را در دریا و حریم هوایی اطراف تایوان آغاز کرد.

به گفته یکی از مقامات ارشد تایوانی، علت نارضایتی و خشم پکن، قانون جدید تخصیص بودجه دفاعی ایالات متحده است که به موجب آن میزان کمک‌های نظامی واشنگتن به تایوان در سال جدید میلادی افزایش خواهد داشت و این اقدام از سوی پکن «تحریک‌آمیز» قلمداد شده است.

قانون جدید تخصیص بودجه دفاعی ایالات متحده که روز شنبه تصویب شد، از چین به عنوان یک «چالش راهبری» یاد کرده است و به موجب آن مجوز افزایش همکاری امنیتی واشنگتن با تایوان و همچنین همکاری گسترده با هند در زمینه فناوری‌های نوظهور دفاعی، آمادگی و لجستیک را خواستار شده است.

بر اساس گفته‌های این مقام ارشد تایوانی به رویترز، در رزمایش روز یکشنبه، چین به منظور شبیه‌سازی حمله به ناوگان دریایی تایوان و آمریکا، جنگنده‌های خود را از اقصی‌نقاط این کشور به اطراف تایوان به پرواز در‌آورده است.

مقامات چینی هنوز در مورد اهداف این رزمایش اطلاع‌رسانی نکرده‌اند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی