تیتر امروز

وحیدی کلنگ زد، رئیسی دستور توقف داد؛ تالاب نابود شد
گزارش دیدار از وضعیت این روز‌های تالاب میانکاله

وحیدی کلنگ زد، رئیسی دستور توقف داد؛ تالاب نابود شد

روزی که ابراهیم رئیسی دستور داد که احداث پتروشیمی در میانکاله متوقف شود دیگر کار از کار گذشته بود، زیرا پیشتر وزیر کشور کلنگ نابودی آن را زده بود و حالا از این بهشت پرندگان، شوره‌زار مانده است...
حزب فقط حزب‌الله و جایگاه احزاب در ایران + ویدیو
در «قسمت اول» از «دومین برنامه رکن سه» با «قربانعلی قائمی» مطرح شد

حزب فقط حزب‌الله و جایگاه احزاب در ایران + ویدیو

در «دومین برنامه» از سری برنامه‌های «رکن سه» با قربانعلی قائمی، فعال سیاسی، شخصیت اجرایی و تشکیلاتی، جایگاه احزاب در جمهوری اسلامی را مورد بررسی قرار دادیم. قسمت اول این گفت‌وگو را ببینید، بشنوید...

امیرعبداللهیان: غربی‌ها به دنبال ایجاد آشوب در ایران بودند

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه پس از سفر به صربستان در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: آمریکا و چند کشور غربی معدود به دنبال ایجاد آشوب در ایران بودند که یکی از اهداف آمریکا وادار کردن ایران در میز مذاکرات به دادن امتیازات بزرگ بود.

کد خبر: ۱۴۱۴۴۶
۱۹:۲۴ - ۱۳ آذر ۱۴۰۱

امیرعبداللهیان: غربی‌ها به دنبال ایجاد آشوب در ایران بودند

دیدارنیوز: وزیر خارجه کشورمان گفت: روابط ایران و صربستان مبتنی بر روابط سازنده و توسعه و تعمیق روابط در همه زمینه‌هاست.

حسین امیرعبداللهیان که صبح امروز عازم بلگراد شد، ساعتی پیش پس از دیدار با وزیر خارجه صربستان در جمع خبرنگاران با تشکر از وزیر خارجه این کشور در استقبال از هیات ایرانی در روز تعطیل گفت: سفر امروز بلگراد در پاسخ به دعوت رسمی جناب وزیر خارجه صربستان انجام شد.

وزیر امور خارجه کشورمان هشتاد و پنجمین سالگرد برقراری روابط ایران و صربستان را تبریک گفت و خاطرنشان کرد که روابط دو کشور مبتنی بر روابط سازنده و توسعه تعمیق روابط در همه زمینه‌هاست.

امیرعبداللهیان در ادامه با اشاره به دیدار روسای جمهور دو کشور در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفت: علاوه بر ابلاغ سلام رئیس جمهور کشورم حامل دعوت رسمی از رئیس جمهور صربستان برای سفر به ایران هستم و امیدوارم به زودی شاهد این سفر باشیم.

وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه در دیدار با وزیر خارجه صربستان درباره طیف گسترده‌ای از همکاری‌های دو جانبه منطقه‌ای و بین المللی گفتگو کردیم، گفت: معتقدیم صربستان یک کشور شرقی در غرب و یک کشور غربی در شرق است.

وی با اشاره به افزایش ۵۰ درصدی حجم تبادلات اقتصادی در یک سال گذشته یادآور شد که در جریان دیدارهایش در صربستان راه‌های توسعه بیشتر تجاری و اقتصادی را مورد بررسی قرار خواهند داد.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: آمادگی داریم شانزدهمین دور کمیسیون مشترک دو کشور را در آینده نزدیک برگزار کنیم.

وزیر خارجه کشورمان با اشاره به اینکه همکاری با صربستان در حوزه دیپلماسی پارلمانی هم از مناسبات قوی و پایداری برخوردار است، گفت: برای کل منطقه بالکان آرزوی رشد و توسعه و همبستگی و ثبات داریم. با توجه به سابقه تاریخی روابط ایران با حوزه بالکان دست دوستی به سوی همه کشور‌های این منطقه دراز می‌کنیم و از تمامیت ارضی همه کشور‌ها از جمله حاکمیت ارضی صربستان قو یا حمایت می‌کنیم. همچنین در موضوع کوزوو از تلاش‌های مسالمت آمیز صربستان حمایت می‌کنیم.

وی با اشاره به این که یکی از موضوعات مورد گفتگو با همتای صربستانی اش مذاکرات وین بوده است، خاطرنشان کرد: اغتشاشات اخیر در ایران با سو استفاده و مداخلات خارجی و یک جنگ ترکیبی همراه بود که ملت ایران از این جنگ ترکیبی با سرافرازی بیرون آمد.

او افزود: آمریکا و چند کشور غربی معدود به دنبال ایجاد آشوب در ایران بودند که یکی از اهداف آمریکا وادار کردن ایران در میز مذاکرات به دادن امتیازات بزرگ بود.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: در منطقه خود از دموکراسی برخورداریم و مطالبات مسالمت آمیز مردم بزرگ ایران را در موضوعات مختلف می‌شنویم و پاسخ می‌دهیم، اما اجازه اغتشاش و ترور در کشورمان را به هیچ کس نمی‌دهیم.

وزیر خارجه کشورمان با اشاره به گفت وگوی تلفنی اخیرش با جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: با جوزپ بورل در مورد توافق برای رفع تحریم‌ها گفتگو کردم و تاکید کردم توافقی برای ایران ارزش دارد که برای منافع ملت ایران به خوبی کار کند و همچنین پایدار باشد.

وی ادامه داد: از تلاش‌های آقای بورل، آقای مورا و تعدای از وزیران خارجه که برای رسیدن به نقطه پایانی توافق تلاش می‌کنند تشکر می‌کنم.

او در پایان با تشکر از حسن استقبال وزیر خارجه صربستان در روز تعطیل از هیات ایران تاکید کرد: برای توسعه مناسبات با کشور دوست صربستان هیچ محدودیتی قائل نیستیم.

امیرعبداللهیان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در سفر اخیر علی باقری به بلگراد اعلام شد که ایران ذخایر نفت و گازش را با صربستان مبادله می‌کند، آیا این امر اجرایی می‌شود، گفت: در حوزه همکاری اقتصادی و انرژی کماکان آمادگی داریم سند بین دو کشور امضا شود. در حوزه انرژی با یک کشور اروپایی قراردادی امضاء شده و اگر درخواستی از سوی صربستان روی میز باشد با نگاه مثبت بررسی می‌کنیم.

وی در پاسخ به سوال دیگری که آیا ایران گشت ارشاد را منحل کرده است؟ گفت: در ایران در چارچوب دموکراسی و آزادی همه چیز به خوبی پیش می‌رود!

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی