تیتر امروز

لاهه، جنگ قضایی پنجم!
پیشینه شکایت‌های ایران و آمریکا در دادگاه بین‌المللی

لاهه، جنگ قضایی پنجم!

در حالی که شکایت ایران از آمریکا هم اکنون در دادگاه بین‌المللی لاهه در جریان است، دو کشور که بیش از چهار دهه در تخاصم بوده‌اند چند بار علیه یکدیگر به محاکم بین‌المللی شکایت برده‌اند.
برد تراژیک استقلال و حذف از آسیا
نگاهی به هفته بیست و چهارم لیگ برتر

برد تراژیک استقلال و حذف از آسیا

با پیروزی تیم‌های بالانشین در هفته بیست و چهارم، جدول لیگ بدون تغییر باقی مانده اما ممکن است اتفاقاتی برای استقلال بیفتد و سرنوشت آبی‌ها به کلی تغییر کند.

قسمت اول/ روحانیت در خلق شرایط کنونی کشور شریک است/ حوزه باید پاسخگو باشد + ویدئو

حجت الاسلام ناصر نقویان در گفتگو تفصیلی خود با دیدارنیوز به نقش روحانیت در ایجاد شرایط کنونی کشور پرداخته و معتقد است، حوزه علمیه و کلا روحانیت شیعه باید نسبت به آن مسئولیت بپذیرد.

کد خبر: ۱۴۱۱۰۷
۱۳:۲۸ - ۰۷ آذر ۱۴۰۱

قسمت اول/ روحانیت در خلق شرایط کنونی کشور شریک و مقصر است + ویدئو

 

دیدارنیوز ـ اسفندیار عبداللهی: دختری کرد، اهل شهرستان سقز استان کردستان به همراه خانواده خود تصمیم می‌گیرند، ایام باقی مانده تعطیلات تابستانی خود را به دیگر شهر‌ها و استان‌های ایران سفر کند، چند روزی را در استان‌های شمالی سپری می‌کنند و بعد به تهران می‌آیند. مهسا در گشت و گذار خود می‌خواهد سفر با مترو را هم تجربه کند. اما ایستگاه مترو حقانی مبدا اتفاقاتی پیش‌بینی نشده در تاریخ ایران می‌شود. گشت ارشاد که زیر نظر نهادی به نام ستاد امر به معروف و نهی از منکر کار می‌کند و بازوی اجرایی آن نیروی انتظامی (فراجا) است، تشخیص می‌دهد که حجاب این خانم نامناسب است.

گشت ارشاد این دختر کرد را سالم می‌برد و چند روز بعد در بیمارستان کسری جسد بی جانش را به خانواده تحویل می‌دهد. با بالا گرفتن داستان و اعتراضات فراگیر در ایران مسئولان دست به کار می‌شوند و آنچه گفته می‌شود، برای مردم قانع کننده نیست و با شعار زن، زندگی آزادی، بیش از ۷۰ روز در خیابان‌ها، پشت‌بام‌ها و به طرق دیگر ضمن مخالفت با حجاب اجباری، گستره مطالبات خود را بیشتر می‌کنند.

مردم ایران در شعار‌های خود از حقوق زن، حقوق بشر، آزادی پوشش و دیگر مطالبات فرهنگی پا را فراتر گذاشته و پیکان اعتراض خود را به سمت نهاد رهبری و روحانیت شیعه نشانه می‌روند. معترضین تنها به شعار دادن قانع نمی‌شوند و با «عمامه پرانی»، اعتراض خود را به نهاد روحانیت شیعه نشان می‌دهند، کنشی که البته با انتقادات زیادی هم همراه شد.

در خصوص اعتراضاتی که از اواخر شهریور ۱۴۰۱ آغاز شد، سخن بسیار و ابعاد آن گسترده است و در یک برنامه خبری نمی‌توان همه آن را بررسی کرد. اما در این رابطه که چرا معترضان این بار، روحانیت را نشانه رفته‌اند و در شعار‌های خود بار‌ها از کلمه "آخوند" استفاده کرده‌اند، بهتر دیدیم با یک روحانی نام‌آشنا به گفتگو بنشینیم.

دیدارنیوز از حجت‌الاسلام والمسلمین ناصر نقویان، کارشناس مسائل مذهبی و دبیر پیشین هیات عالی گزینش کشور دعوت به عمل آورد. پرسش‌های زیادی در رابطه با نقش روحانیت شیعه در خلق شرایط کنونی و آنچه نباید می‌کردند و اینکه در آینده چگونه می‌توانند جایگاه تاریخی از دست رفته خود را بازیابند، وجود دارد که بخشی از آن در این گفتگو مطرح شد.

در بخش اول، نقویان به طور کلی نقش روحانیت در قوانین، عملکرد و اقدامات درست و غلط در جمهوری اسلامی ایران را زیاد می‌داند و به همین دلیل معتقد است، اگر کارنامه نظام در بخش‌هایی خوب بوده، روحانیت در آن سهم دارد و هر آنچه از نقص، بدکارکردی و ناکارآمدی وجود دارد نیز روحانیت در به وجود آمدن آن شریک و مقصر است.

او کسی در نظام جمهوری اسلامی را مصون و معاف از پاسخگویی نمی‌داند و دلیل تمرکز معترضان بر روحانیت را نقش آن‌ها در ایجاد شرایط کنونی کشور می‌داند. این برنامه در دو قسمت منتشر می‌شود.

 

قسمت اول ویدئو مصاحبه دیدارنیوز با ناصر نقویان را اینجا ببینید

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی