تیتر امروز

دکتر منتظر قائم: حجاب اجباری، اصل حجاب را زیر سوال برد/ خاموشی تامل برانگیز قشر خاموش! +ویدیو
گفتگوی هشتم دیدار در برنامه "اصل ۲۷" با یک استاد ارتباطات و جامعه شناس/ بخش اول

دکتر منتظر قائم: حجاب اجباری، اصل حجاب را زیر سوال برد/ خاموشی تامل برانگیز قشر خاموش! +ویدیو

حوادث اخیر بهانه‌ای شد تا دیدار در سلسله گفتگو‌هایی با جامعه شناسان و استادان دانشگاه در قالب برنامه‌ای به نام "اصل ۲۷" این اتفاقات را واکاوی و راه حل‌هایی برای برون رفت از آن بیابد؛ هشتمین میهمان...
گفتگوی علی رودگرنژاد با دکتر محمد رضا قدوسی
میزبان کارآفرینان در برنامه هفت ستاره‌ها (۷)

گفتگوی علی رودگرنژاد با دکتر محمد رضا قدوسی

در هفتمین قسمت از برنامه تازه دیدارنیوز به نام «هفت ستاره‌ها»، گفتگوی علی رودگرنژاد را با دکتر محمد رضا قدوسی خواهید دید. دکتر قدوسی مدیر عامل  شرکت خطرپذیران نوین آفرینش است.
با کاهش تحریم نفتی آمریکا، آیا ونزوئلا در حال بازگشت به شرایط عادی است؟
از چشم جهان (۶۴)

با کاهش تحریم نفتی آمریکا، آیا ونزوئلا در حال بازگشت به شرایط عادی است؟

با اقدام اخیر آمریکا در کاهش تحریم‌های نفتی ونزوئلا، چه آینده‌ای برای این کشور در عرصه‌های مختلف انرژی و بین‌المللی می‌توان متصور شد؟ یک اندیشکده آمریکایی نظر سه کارشناس برجسته خود را در این...
دیدار گزارش می‌دهد

ادامه سریال کمبود دارو در کشور؛ این قسمت"آنتی بیوتیک"

رئیس سازمان غذا و دارو ۲۴ آبان ماه قول داد تا پایان هفته مشکل کمبود آنتی بیوتیک حل می‌شود و خوب است آقای حیدر محمدی بداند که شمارش معکوس برای آن روز شروع شده است.

کد خبر: ۱۴۰۶۲۱
۱۰:۲۱ - ۲۹ آبان ۱۴۰۱

ادامه سریال کمبود دارو در کشور؛ این قسمت

دیدارنیوزـنسرین نیکنام: داستان سریال پر فراز و نشیب دارو‌های مختلف از شربت سرماخوردگی و استامینوفن تا انواع اقسام آنتی بیوتیک و سرم در داروخانه‌ها کشور علیرغم قول همه دست اندرکاران و متولیان بهداشت کشور هنوز به پایان نرسیده هر چند رئیس تازه به مسند نشسته سازمان غذا و دارو که بعد از مشخص شدن بی کفایتی سایر همکارانش به این سمت رسیده قول داده که تا چند روز آینده این مشکل یعنی کمبود آنتی بیوتیک را حل می‌کند، اما با توجه به استمرار این مشکل و گلایه‌های مردم از این وضعیت، آن‌ها خیلی امیدی به رفع این مشکل ندارند؛ اگر هم کمبود آنتی بیوتیک رفع شود بی شک یک داروی دیگر نایاب می‌شود و احتمالا این سریال با حضور بازیگران جدید، شما بخوانید_ کمبود دارو‌های دیگر_ به همین منوال ادامه پیدا می‌کند.

البته حیدر محمدی هم برای اینکه قدرت و سمت به دست آمده جدید را از دست ندهد مشکل کشور در مواجهه با کمبود دارو‌ها را تلویحا گردن دشمن انداخت و در مصاحبه‌ای اعلام کرد که تحریم‌ها باعث کمبود دارو شدند!

آنچه که رئیس جدید سازمان غذا و دارو باید بداند این است که چنگ زدن به طناب پوسیده تحریم دیگر مردم را اقناع نمی‌کند و دادن یک سری اطلاعات کهنه و نخ نما شده و چسباندن تحریم به هر چیزی که در آن ضعف و کمبودی وجود دارد، دیگر برای مردم از اهمیت برخوردار نیست و بهتر است در همین اول راه با صداقت بیشتری با مردم صحبت کند و از شیوه مدیران پیشین که امروز به عنوان مدیر معزول و بی عرضه شناخته می‌شوند، فاصله بگیرد.

محمدی و ماجرای ماله کشی ...

از صحبت‌های رئیس جدید سازمان غذا و دارو می‌توان به چند روایت رسید، یکی اینکه مواد اولیه هست تولید نیست، تولید در سه شیفت هست، اما آنتی بیوتیک نیست، واردات هست باز هم دارو نیست و این ماجرا ادامه دارد...

اما ماجرای کمبود دارو در کشور به همین جا ختم نمی‌شود، مشکل کمبود شربت‌های سرماخوردگی، استامینوفن، ایبوپروفن و دیفن هیدرامین به عنوان دارو‌های حمایتی هم چند هفته‌ای به پاشنه آشیل وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو تبدیل شده بود که حالا به گفته حیدری این مشکل حل شد و نیازی به واردات نیست البته برخی از شهر‌ها به صورت مقطعی با کمبود مواجه هستند که ستاد رصد تأمین به فوریت و ۲۴ ساعته نسبت به ارسال دارو به این مناطق اقدام خواهد کرد!

ستاد رصد تامین چیست؟

محمدی بعد از دو روز از وعده‌ای که برای تامین یک هفته‌ای آنتی بیوتیک داد در گفتگوی دیگری از تشکیل ستاد رصد تأمین دارو و فعالیت شبانه روزی این ستاد برای بررسی کمبود‌های دارویی خبر داد و گفت: بخشی از کمبود دارو‌ها که تعداد آن‌ها کم، اما به صورت سراسری است و نیاز به زمان بیشتری دارد، اما کمبود برخی داروها، مقطعی بود که با جابجایی موجودی بین استان‌ها، مشکل برطرف می‌شود.

حالا کار این ستاد چیست، این ستاد قرار است بعد از رصد وضعیت داروی استان‌ها کمبود‌ها را شناسایی و اگر یک استان به یک یا چند قلم دارو نیاز نداشت و یک استان دیگر به آن نیاز داشت، دارو‌ها به آنجا منتقل شود.

رئیس سازمان غذا و دارو بعد از توضیح درباره دلیل تشکیل این ستاد این را هم اضافه کرد کمبود‌های دارویی در حال کاهش است و برای پایداری و ثبات در بازار دارویی کشور، به چند هفته زمان نیاز است تا با تأمین به موقع شرکت‌های تولید کننده، واردات و کمک به اصلاح مصرف دارو، مشکلات کمبود دارویی به حداقل برسد.

حالا باید دید که رئیس جدید سازمان غذا و دارو به کدام یک از وعده‌های داده شده عمل می‌کند تامین یک هفته‌ای آنتی بیوتیک یا تامین تمام دارو‌های مورد نیاز در چند هفته!

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی