تیتر امروز

اردوغان، شمشیر را از رو بست!
از سعدآباد تا توپکاپی (۷۵)، انتخابات ریاست جمهوری ترکیه دو ماه زودتر برگزار می‌شود

اردوغان، شمشیر را از رو بست!

سخنرانی پر از خشم و هیاهو رجب طیب اردوغان از تند شدن تب انتخابات ریاست جمهوری در ترکیه خبر می‌دهد، مخالفان او هم به همین تندی وارد میدان شده‌اند، مخالفانی که اردوغان آنها را «میز شش نفره»، کودتاچی،...
سردار و حاجی؛ بازی «دزد و پلیس» ادامه دارد
چون پرده استقلال برافتاد...

سردار و حاجی؛ بازی «دزد و پلیس» ادامه دارد

حدود ۴ ماه از روی کار آمدن علی فتح‌الله زاده می‌گذرد، ولی هنوز بیشتر وقت او صرف مناظره‌های بی‌پایان و غیرمستقیم با سردار آجورلو مدیر عامل قبلی باشگاه می‌شود.
موانع احیای توافق هسته‌ای ایران چیست؟
از چشم جهان (۷۲)؛ گزارش تازه «میدل ایست آی»

موانع احیای توافق هسته‌ای ایران چیست؟

مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای ایران عملا بی نتیجه مانده است. ایران می‌گوید طرف‌های غربی به ویژه آمریکا باید واقع‌بینانه به این مسئله بپردازند تا از تکرار خروج واشنگتن از برجام جلوگیری شود....
نیما نامداری، عضو هیئت مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران اعلام کرد

اعمال محدودیت و فیلترینگ فرقی با قطعی اینترنت ندارد

نامداری، عضو هیئت مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران با اشاره به اینکه اعمال محدودیت و فیلترینگ گسترده فرقی با قطعی اینترنت ندارد، گفت: «بر اساس آمار‌ها تقریبا ۷۰ درصد پهنای باند اینترنت کشور توسط سه اپلیکیشن اینستاگرام، واتس‌اپ و تلگرام استفاده می‌شود.»

کد خبر: ۱۴۰۲۳۸
۱۸:۱۵ - ۲۱ آبان ۱۴۰۱

اعمال محدودیت و فیلترینگ گسترده فرقی با قطعی اینترنت ندارد

دیدارنیوز: به باور نیما نامداری کاربران به دلیل فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی و اختلال در فیلترشکن دسترسی به اینترنت ندارند.

عضو هیئت مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران گفت اینترنت به شکل قطره‌چکانی و با فیلترینگ گسترده در دسترس مردم قرار دارد. به گفته «نیما نامداری»، این نوع از دسترسی به اینترنت از نظر مردم فرق چندانی با قطعی اینترنت ندارد.

نامداری با اشاره به اینکه اظهار نظر دولت مبنی بر قطع نشدن اینترنت از لحاظ تئوری درست است، اعلام کرد که فیلترینگ اینستاگرام، واتس‌اپ و تلگرام، اعمال اینترنت ملی یا به عبارتی دسترسی صرفا به سایت‌هایی که سرور داخلی دارند و همچنین تلاش برای اختلال در فیلترشکن‌ها دسترسی به اینترنت را برای مردم تا جایی محدود کرده که تفاوتی با قطعی کامل اینترنت ندارد.

نامداری با اشاره به اینکه بخش مهمی از سایت‌ها و اپلیکیشن‌هایی که درک مردم از اینترنت به واسطه آن‌ها شکل گرفته فیلتر شده‌اند به آمار‌های منتشر شده توسط اپراتور‌های تلفن همراه اشاره کرد و گفت: «بر اساس این آمار‌ها تقریبا ۷۰ درصد پهنای باند اینترنت کشور توسط سه اپلیکیشن اینستاگرام، واتس‌اپ و تلگرام استفاده می‌شود.»

به گفته او در پی فیلترینگ این سه اپلیکیشن، از نظر مردم محدودیت اینترنت شکل گرفته است.

اینترنت ملی و عدم دسترسی به اینترنت
نامداری در ادامه توضیحات خود به موضوع Iran access اشاره کرد و گفت: «در ساعاتی از شبانه روز در بخش‌هایی از کشور دسترسی به اینترنت به طوری محدود می‌شود که کاربران صرفا به سایت‌هایی دسترسی دارند که سرور آن‌ها در کشور قرار دارد. این روند را Iran access می‌گویند.»

او با تاکید بر اینکه افراد در این شرایط به هیچ سرویس خارجی دسترسی ندارند، گفت: «یکی از این سرویس‌های خیلی مهم گوگل است. قطعی موتور جست‌وجوی گوگل به این معنی است که افراد حتی سایت‌های داخلی که پیشتر در این موتور جست‌وجو پیدا می‌کردند هم در دسترس نیست.»

عضو هیئت مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران، این عدم دسترسی را دلیلی عنوان کرد که مردم اعلام می‌کنند اینترنت قطع است.

نامداری با اشاره به اینکه مورد سوم به ایجاد اختلال در کارکرد VPN‌ها برمی‌گردد، گفت: «تنظیمات شبکه زیرساخت کشور به دلیل تلاشی که برای از کار انداختن VPN انجام می‌شود احساس کندی اینترنت را به کاربر القا می‌کند.»

به گفته او کاربر در چنین شرایطی هرچند احساس می‌کند اینترنت وصل است، اما احساس مطلوب دسترسی به اینترنت با کیفیت را ندارد.

عضو هیئت‌مدیره نصر تهران با تائید اینکه حرف دولت از نظر تئوری درباره قطع نشدن اینترنت درست است، با اشاره به قطره‌چکانی شدن اینترنت و فیلترینگ گسترده، گفت: «در چنین شرایطی احساس کاربران عدم دسترسی به اینترنت و قطعی اینترنت است.»

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی