تیتر امروز

اردوغان، شمشیر را از رو بست!
از سعدآباد تا توپکاپی (۷۵)، انتخابات ریاست جمهوری ترکیه دو ماه زودتر برگزار می‌شود

اردوغان، شمشیر را از رو بست!

سخنرانی پر از خشم و هیاهو رجب طیب اردوغان از تند شدن تب انتخابات ریاست جمهوری در ترکیه خبر می‌دهد، مخالفان او هم به همین تندی وارد میدان شده‌اند، مخالفانی که اردوغان آنها را «میز شش نفره»، کودتاچی،...
سردار و حاجی؛ بازی «دزد و پلیس» ادامه دارد
چون پرده استقلال برافتاد...

سردار و حاجی؛ بازی «دزد و پلیس» ادامه دارد

حدود ۴ ماه از روی کار آمدن علی فتح‌الله زاده می‌گذرد، ولی هنوز بیشتر وقت او صرف مناظره‌های بی‌پایان و غیرمستقیم با سردار آجورلو مدیر عامل قبلی باشگاه می‌شود.
موانع احیای توافق هسته‌ای ایران چیست؟
از چشم جهان (۷۲)؛ گزارش تازه «میدل ایست آی»

موانع احیای توافق هسته‌ای ایران چیست؟

مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای ایران عملا بی نتیجه مانده است. ایران می‌گوید طرف‌های غربی به ویژه آمریکا باید واقع‌بینانه به این مسئله بپردازند تا از تکرار خروج واشنگتن از برجام جلوگیری شود....

اینگ ون: خطر حمله چین یک «تهدید واقعی» است

رئیس‌جمهوری تایوان خطر حمله چین را یک «تهدید واقعی» دانست و گفت، تایوان تمام تلاش خود را می‌کند تا هزینه حمله احتمالی را برای چین افزایش دهد.

کد خبر: ۱۴۰۰۸۴
۱۰:۲۹ - ۱۸ آبان ۱۴۰۱

اینگ ون: خطر حمله چین یک «تهدید واقعی» است

دیدارنیوز: تسای اینگ ون، رئیس‌جمهوری تایوان در گفتگو با بن رادز، نویسنده سخنرانی‌های باراک اوباما و معاون مشاور امنیت ملی او، گفت که تایوان باید خود را برای حمله احتمالی چین آماده کند. او مدعی شد: چنین اتفاقی واقعا ممکن است بیافتد. درباره یک تهدید واقعی صحبت می‌کنم، نه از روی هیجان.

تایوان جزیره‌ای خودگردان است که چین آن را بخشی از خاک خود دانسته و حمله نظامی را یکی از راه‌های کنترل آن می‌داند.

بن رادز در مجله آتلانتیک نوشت، گرچه ارتش چین بسیار بزرگتر از ارتش تایوان است، اما تایپه بودجه دفاعی خود در سال ۲۰۲۳ را با ۱۳ درصد افزایش، به ۱۹ میلیارد دلار رسانده است. به گفته رادز، هدف تایوان از این کار این است که هزینه‌های حمله احتمالی چین را افزایش دهد تا احتمال انجام این حمله توسط پکن کاهش یابد.

تسای اینگ ون گفت: اگر ارتش چین بخواهد کار فاجعه‌باری کند، شی جینپینگ، رئیس‌جمهوری چین باید هزینه‌هایش را بسنجد. باید به خوبی فکر کند (که آیا مزایای این حمله از هزینه‌های آن بیشتر است یا خیر).

با وجود افزایش بودجه نظامی تایوان و قرارداد خرید تسلیحاتی یک میلیارد دلاری از آمریکا، واشنگتن هنوز باید هزینه‌های ارتش تایوان را تقبل کند، همان کاری که برای اوکراین انجام می‌دهد.

رئیس‌جمهوری تایوان گفت: کشور‌های غربی، خصوصا آمریکا به اوکراین کمک می‌کنند. آنچه در اوکراین شاهد آن هستیم، این است که کشور‌های غربی دست به دست هم داده و به اوکراین کمک می‌کنند تا مبارزه کند.

دولت آمریکا از دهه ۱۹۷۰ به صورت رسمی تایوان را بخشی از چین می‌داند، اما آن را نپذیرفته است. گرچه جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا تاکنون چند بار مدعی شده که ارتش آمریکا در دفع حمله احتمالی چین به تایوان کمک خواهد کرد، اما مقامات کاخ سفید هر بار این بیانیه‌ها را به طریقی پس گرفته‌اند.

اندکی پس از این گفت‌وگوی تسای اینگ ون با بن رادز در روز دوشنبه، چین سه‌شنبه بزرگترین نمایشگاه هوانوردی خود را آغاز کرد و در آن جنگنده‌های نسل پنج، تسلیحات ضدپهپاد و موشک‌های ضدکشتی را به نمایش گذاشت. تحلیلگران این قدرتنمایی را برای بازداشتن غرب از مداخله در پس گرفتن تایوان می‌دانند.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی