تیتر امروز

دکتر منتظر قائم: حجاب اجباری، اصل حجاب را زیر سوال برد/ خاموشی تامل برانگیز قشر خاموش! +ویدیو
گفتگوی هشتم دیدار در برنامه "اصل ۲۷" با یک استاد ارتباطات و جامعه شناس/ بخش اول

دکتر منتظر قائم: حجاب اجباری، اصل حجاب را زیر سوال برد/ خاموشی تامل برانگیز قشر خاموش! +ویدیو

حوادث اخیر بهانه‌ای شد تا دیدار در سلسله گفتگو‌هایی با جامعه شناسان و استادان دانشگاه در قالب برنامه‌ای به نام "اصل ۲۷" این اتفاقات را واکاوی و راه حل‌هایی برای برون رفت از آن بیابد؛ هشتمین میهمان...
گفتگوی علی رودگرنژاد با دکتر محمد رضا قدوسی
میزبان کارآفرینان در برنامه هفت ستاره‌ها (۷)

گفتگوی علی رودگرنژاد با دکتر محمد رضا قدوسی

در هفتمین قسمت از برنامه تازه دیدارنیوز به نام «هفت ستاره‌ها»، گفتگوی علی رودگرنژاد را با دکتر محمد رضا قدوسی خواهید دید. دکتر قدوسی مدیر عامل  شرکت خطرپذیران نوین آفرینش است.
با کاهش تحریم نفتی آمریکا، آیا ونزوئلا در حال بازگشت به شرایط عادی است؟
از چشم جهان (۶۴)

با کاهش تحریم نفتی آمریکا، آیا ونزوئلا در حال بازگشت به شرایط عادی است؟

با اقدام اخیر آمریکا در کاهش تحریم‌های نفتی ونزوئلا، چه آینده‌ای برای این کشور در عرصه‌های مختلف انرژی و بین‌المللی می‌توان متصور شد؟ یک اندیشکده آمریکایی نظر سه کارشناس برجسته خود را در این...

بروجردی: برگزاری همه‌پرسی پاسخگو نخواهد بود؛ راس نظام با مردم حرف بزند

اشرف بروجردی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: در این مقطع تاریخی برگزاری همه‌پرسی پاسخگو نخواهد بود و به نتیجه نمی‌رسد. برای ترمیم راس نظام با مردم حرف بزند.

کد خبر: ۱۴۰۰۱۵
۱۱:۲۶ - ۱۷ آبان ۱۴۰۱

بروجردی: امروز مطالبات مردم در بحث برگزاری رفراندوم فراتر از «گشت ارشاد» و برجام است/ اگر نمایندگان موضع وزیر اطلاعات را می‌دانستند بیانیه‌ای برای اعدام نمی‌دادند

دیدارنیوز: یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب بیان کرد: در این مقطع زمانی و تاریخی و باتوجه به میزان مطالبه مردم برگزاری رفراندوم قابلیت اجرایی ندارد، زیرا مطالبه مردم امروز بسیار فراگیر شده است بنابراین به نظرم در این مقطع تاریخی برگزاری همه‌پرسی پاسخگو نخواهد بود و به نتیجه نمی‌رسد.

اشرف بروجردی، درباره این‌که امروز با توجه به شرایط کشور بحث برگزاری همه‌پرسی و اصلاح قانون اساسی در برخی از مسائل مطرح می‌شود آیا واقعا چنین سازو کاری در کشور ما وجود دارد، گفت: این‌که اصولا ما بتوانیم وارد فاز نظرخواهی عمومی یا رفراندوم شویم هم مبنای قانونی و هم تجربه جهانی در این مورد وجود دارد و هم این‌که شرایط جامعه ما به گونه‌ای است که این امر را می‌طلبد. منتها امروز شرایط به گونه‌ای است که دیگر شما نمی‌توانید مسائل کوچک را به رفراندوم بگذارید، زیرا مردم امروز مطالبه‌شان فراگیرتر از بحث گشت ارشاد و برجام و ... است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب یادآور شد: آنقدر به درخواست‌های مردم بی‌تفاوتی شده که من فکر نمی‌کنم در این مقطع نظرخواهی عمومی بتواند جواب دهد. اما این مسئله بسیار خوب است که بتوانیم در برخی مسائل رفراندوم برگزار کنیم.

وی با بیان این‌که در این مقطع زمانی و تاریخی و باتوجه به میزان مطالبه مردم برگزاری همه‌پرسی قابلیت اجرایی ندارد، عنوان کرد: آنچه شما به عنوان اصل یا یک موضوع برای رفراندوم مطرح می‌کنید بخشی از مطالبه عام مردم است؛ توجه داشته باشید مطالبه مردم امروز بسیار فراگیر شده است بنابراین به نظرم در این مقطع تاریخی برگزاری همه‌پرسی پاسخگو نخواهد بود و به نتیجه نمی‌رسد.

بروجردی درخصوص این‌که امروز مردم چه مطالبات گسترده و فراگیری دارند، بیان کرد: مردم امروز به تغییر مدیریت، برخی ساختار‌ها و رفتار‌ها می‌اندیشند نه به فلان نیاز کوچک اولیه‌شان. اگرچه نیاز‌های اولیه قابلیت پاسخگویی دارد و می‌تواند به رفراندوم گذاشته شود، اما مطالبات گسترده‌تر از آن‌ها است. البته باید این کار قبلا صورت می‌گرفت‌ای کاش آن موقع که همه گفتند و اصلاح‌طلبان مخصوصا بر رفراندوم تاکید کردند این کار صورت می‌گرفت، اما متهم شدند به این‌که حاکمیت را زیر سوال می‌برند.

وی تاکید کرد: آن چه که امروز به عنوان مطالبه عمومی مردم می‌توان بر آن تکیه کرد تغییر در برخی ساختار‌ها و یا به عبارتی شاید بتوان گفت به رفراندوم گذاشتن اصل قانون اساسی است که این برای مردم قابل قبول است و پای صندوق می‌آیند، ولی مشکل ما این است که اعتماد مردم به همان زمانی برگشته که می‌گفتند بنویسید خاتمی و بخوانید ناطق نوری.

وی گفت: برای ترمیم این وضعیت باید سران نظام با مردم به گفتگو بنشیند و از آن‌ها بخواهند در یک امری مانند اصلاح قانون اساسی و یا تغییر ساختار مشارکت کنند نه این‌که فلان استاد دانشگاه بیاید گفت‌وگویی را راه بیندازد و یا صداوسیما نشستی را برگزار کند این‌ها جواب نمی‌دهد؛ فقط «به به» و «چه چه» یک عده را به همراه دارد! اصل این است که راس نظام با مردم حرف بزند و بخواهند آنان مشارکت داشته باشند. باید از مردم پرسید در این شرایط که دشمنان پشت مرز‌ها هستند، ما چه کاری باید بکنیم؟ مردم را به مدد بطلبند این می‌تواند یک راهی را برای آینده باز کند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره این‌که طی روز‌های اخیر رئیس قوه قضائیه و رئیس‌جمهور صحبت از گفتگو می‌کنند لوازم این کار چیست، گفت: خود رئیس‌جمهور می‌نشیند با یک عده گلچین صحبت می‌کند و همه اقشار را به میدان نمی‌آورند، آن کسانی که در دیدگاه آن‌ها چهره‌اش یک چهره امنیتی است و باید گوشه زندان باشد نمی‌آیند با او حرف بزنند که ما چه کنیم؟ نمی‌گوییم به صورت علنی این کار را انجام دهند حتی در خفا این حرف‌ها صورت نمی‌گیرد که به این‌ها بگویند یک راه‌حلی را پیدا کنید ما چه کار کنیم؟ بالاخره می‌توان از ۴ آدم عاقل که دارای ده سال تجربه هستند، استفاده کرد.

وی درباره این‌که برخی از نماینده‌ها بیانیه‌ای صادر کردند و در مورد صدور برخی احکام از جمله محاربه درخواست‌هایی از قوه قضائیه داشتند، این موضع‌گیری آن هم از سوی نماینده‌های مجلس چقدر در تحریک معترضان موثر است، اظهار داشت: کسی که نماینده مردم باشد باید از حقوق مردم دفاع کند. این نمایندگان ببینند وزیر اطلاعات ترسیمش از شرایط فعلی و اغتشاشات چیست؟ این را اگر بدانند هیچ‌گاه چنین چیزی نمی‌گویند آقای خطیب گفتند یک بخش اندکی اغتشاش‌گر هستند، باز یک بخش اندک‌تری از این اغتشاش‌گرا‌ها عوامل بیگانه هستند که ما هم همه این حرف‌ها را قبول داریم. ولی عامه مردم اغتشاش‌گر نیستند بلکه مطالبه‌گر هستند بنابراین هنگامی که وزیر اطلاعات چنین جمع‌بندی را دارد نمایندگان چرا حرف او را ملاک قرار نمی‌دهند؟ آقایان بفرمایند چند درصد هستند که ممکن است موج سواری کنند و دست به تخریب بزنند؛ مابقی مردم که این‌گونه نیستند که به جایی وصل باشند و اغتشاش کنند آن‌ها می‌خواهند حرف‌شان شنیده شود.

منبع: ایلنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی