تیتر امروز

مهدی رحمتی: توجه به ملیت ایرانی در جمهوری اسلامی قابل قبول نیست /احزاب باید مورد وثوق مردم باشند نه حاکمیت
دبیرکل حزب وحدت ملی در پنجمین برنامه رکن سه

مهدی رحمتی: توجه به ملیت ایرانی در جمهوری اسلامی قابل قبول نیست /احزاب باید مورد وثوق مردم باشند نه حاکمیت

مهدی رحمتی، دبیرکل حزب وحدت ملی در پنجمین برنامه رکن سه، در استودیو دیدار حاضر شد و به پرسش‌های ما پاسخ گفت. چکیده متنی و ویدئو کامل این گفتگو را بخوانید، ببینید و بشنوید.
لاهه، جنگ قضایی پنجم!
پیشینه شکایت‌های ایران و آمریکا در دادگاه بین‌المللی

لاهه، جنگ قضایی پنجم!

در حالی که شکایت ایران از آمریکا هم اکنون در دادگاه بین‌المللی لاهه در جریان است، دو کشور که بیش از چهار دهه در تخاصم بوده‌اند چند بار علیه یکدیگر به محاکم بین‌المللی شکایت برده‌اند.

آمریکا، استرالیا و ژاپن رزمایش‌های چین را محکوم کردند

پس از رزمایش‌های اخیر ارتش چین در پاسخ به سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، سه کشور آمریکا، استرالیا و ژاپن این اقدام چین را محکوم کردند.

کد خبر: ۱۳۸۱۲۷
۱۱:۲۲ - ۱۰ مهر ۱۴۰۱

آمریکا، استرالیا و ژاپن رزمایش‌های چین را محکوم کردند

دیدارنیوز: وزرای دفاع آمریکا، استرالیا و ژاپن رزمایش‌های اخیر ارتش چین در پاسخ به سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان را محکوم کردند.

به نقل از تاس، وزارت دفاع ژاپن روز یکشنبه با انتشار بیانیه‌ای در وب‌سایت خود اعلام کرد «یاسوکازو هامادا»، وزیر دفاع این کشور، «لوید آستین»، وزیر دفاع آمریکا، و «ریچارد مارلِز»، وزیر دفاع استرالیا، رزمایش‌های نظامی چین در ماه گذشته در تنگه تایوان را محکوم کردند.

سه وزیر روز گذشته در ایالت هاوایی آمریکا دیدار و گفتگو کردند. بنا برگزارش‌ها در جریان رزمایش‌های ارتش چین که پس از سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان انجام شد، چند موشک بالستیک چین به منطقه اقتصادی ژاپن برخورد کرده بودند.

در بیانیه وزارت دفاع ژاپن آمده که «وزرا بر اهمیت صلح و ثبات در تنگه تایوان تأکید کردند و همچنین نسبت به وضعیت دریای چین شرقی و چین جنوبی ابراز نگرانی کردند و تأکید کردند که مخالف هر گونه تلاش یک‌جانبه برای تغییر وضعیت منطقه از طریق زور یا هر اقدام یک‌جانبه دیگری هستند که به دنبال افزایش تنش‌ها در منطقه است».

وزرای دفاع آمریکا، استرالیا و ژاپن همچنین بر «افزایش و تقویت آموزش‌ها و فعالیت‌های سه‌جانبه و توسعه همکاری‌ها در زمینه فناوری‌ها و تجهیزات دفاعی» تاکید کردند.

دور تازه تنش‌ها در تایوان پس از آن آغاز شد که «نانسی پلوسی»، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا علی‌رغم اعتراض‌ها و هشدار‌های مقامات چین، ۱۱ مرداد وارد جزیره تایوان شد که به گفته مقامات چین، سفر او ناقض سیاست «چین واحد» است. پلوسی، اولین رئیس مجلس نمایندگان آمریکاست که در ۲۵ سال گذشته به تایوان سفر می‌کند.

ارتش چین در پاسخ به این اقدام تحریک‌آمیز دولت آمریکا چند رزمایش پی‌درپی در اطراف جزیره تایوان برگزار کرد. چین تایوان را بخشی از قلمرو خود می‌داند، اما کشور‌های غربی و آمریکا طی چند ماه گذشته تحرکات خود را در تایوان افزایش داده‌اند و این موضوع با واکنش سخت چین روبرو شده است.

منبع: مهر
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی