تیتر امروز

تالاب‌های جنوب، جان گرفتند/ تالاب انزلی منتظر احیاء
گزارش دیدار از اقدامات جدید در محیط زیست کشور 

تالاب‌های جنوب، جان گرفتند/ تالاب انزلی منتظر احیاء

درست در روزی که خبر رسید بخشی از حق‌آبه تالاب‌ها در جنوب کشور به آنها برگردانده شده، مسئولان اعلام کردند می خواهند تالاب انزلی را نجات دهند اما نه با اقدام آنها بلکه با خود پالایی تالاب!
اردوغان، شمشیر را از رو بست!
از سعدآباد تا توپکاپی (۷۵)، انتخابات ریاست جمهوری ترکیه دو ماه زودتر برگزار می‌شود

اردوغان، شمشیر را از رو بست!

سخنرانی پر از خشم و هیاهو رجب طیب اردوغان از تند شدن تب انتخابات ریاست جمهوری در ترکیه خبر می‌دهد، مخالفان او هم به همین تندی وارد میدان شده‌اند، مخالفانی که اردوغان آنها را «میز شش نفره»، کودتاچی،...

شعله‌ور شدن خشم روس‌ها پس از سربازگیری و بسیج پوتین

ولادیمیر پوتین در دویست و دهمین روز از حمله نظامی روسیه به اوکراین دستور بسیج بخشی از نیرو‌های ارتش روسیه را صادر کرد که این اقدام او با واکنش‌های زیادی روبرو شده و اعتراضاتی را در ده‌ها شهر در سراسر روسیه برانگیخته است.

کد خبر: ۱۳۸۰۰۸
۱۳:۴۷ - ۰۶ مهر ۱۴۰۱

شعله‌ور شدن خشم روس‌ها پس از سربازگیری و بسیج پوتین

دیدارنیوز: دبیر کل ناتو با بیان اینکه بسیج هزاران نیرو در روسیه برای جنگ در اوکراین، درگیری را تشدید می‌کند، گفت: تصمیم پوتین در مورد بسیج بخشی از نیرو‌های ارتش روسیه، بار دیگر نشان می‌دهد که وی مرتکب محاسبات غلط شده و یک اشتباه راهبردی داشته است.

امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه اعلام کرد بسیج نیرو‌های نظامی روسیه برای جنگ در اوکراین، اشتباه است و مسکو را منزوی‌تر می‌کند.

گیلین کیگان معاون وزیر امور خارجه انگلیس هم در خصوص فرمان ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه برای بسیج نیرو‌ها ابراز نگرانی کرد. الکساندر ووچیچ رئیس‌جمهوری صربستان نیز در این زمینه گفت: تصور من این است که ما از مرحله «عملیات نظامی ویژه» عبور کرده‌ایم و به یک درگیری مسلحانه بزرگ نزدیک می‌شویم.

در این بین ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین از روس‌ها خواسته است که تسلیم «بسیج جنایتکاران» نشوند. وی گفت: هرچه شهروندان فدراسیون روسیه حداقل برای محافظت از جان خود تلاش کنند، این جنگ جنایت‌کارانه روسیه علیه مردم اوکراین زودتر پایان خواهد یافت. اما واکنش‌ها به این دستور پوتین محدود به واکنش‌های بین‌المللی نبوده است، در داخل روسیه هم این فرمان با واکنش‌های منفی زیادی روبرو شده است.

اولین بسیج نظامی روسیه پس از جنگ جهانی دوم که روز چهارشنبه گذشته توسط پوتین اعلام شد اعتراضاتی را در ده‌ها شهر در سراسر روسیه برانگیخته است. روز یکشنبه دستکم ۱۰۰ نفر در منطقه داغستان- در جنوب روسیه- در اعتراض به فرمان بسیج نسبی نیرو‌ها دستگیر شدند.

خشم مردم در شهر اوست – ایلیمسک منجر به شلیک یک جوان مسلح به یکی از فرماندهان مسئول شد. بر اساس گزارش‌های رسانه‌های روسی مهاجم وارد مرکز شده و گفته است: هیچ‌کس نمی‌خواهد بجنگد، همه ما اکنون به خانه خواهیم رفت. مقامات محلی گفته‌اند که حال فرمانده زخمی وخیم و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری است. این مرد که روسلان زینین نام دارد از اینکه بهترین دوستش که هیچ تجربه و سابقه رزمی نداشته است شامل این فراخوان شده بود، عصبانی بوده است.

هزاران مرد در سن جنگ به فرودگاه‌ها و گذرگاه‌های مرزی زمینی روسیه هجوم آوردند تا از این فراخوان فرار کنند، همچنین رسانه‌های روسی از افزایش تعداد به آتش کشیده شدن دفاتر ثبت‌نام ارتش خبر می‌دهند.

گزارش‌های متعددی از سرتاسر روسیه مبنی بر اینکه برای افرادی بدون تجربه نظامی یا والدین کودکان خردسال فراخوان ارسال شده است وجود دارد این در حالی است که طبق گفته وزیر دفاع سرگئی شویگو این افراد معاف هستند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز دوشنبه اعلام کرد که برخی از فراخوان‌ها به اشتباه ارسال شده است و اشتباهات اصلاح خواهد شد. او همچنین گفت هیچ تصمیمی برای بستن مرز‌های روسیه برای جلوگیری از مهاجرت مردان نظامی روس گرفته نشده است.

قرار است از طریق این فراخوان حداقل ۳۰۰ هزار سرباز به نیرو‌های روسیه در اوکراین اضافه شود. این افزایش نیرو بر خلاف تلاش پوتین برای جلوه دادن حمله خود به اوکراین در قالب «عملیات نظامی ویژه» است. فارغ از این ادعای مسکو، به سختی می‌توان باور کرد که سیاست جدید روسیه در ادامه برنامه ریزی پیشینی بوده است.

تصمیم جدید کرملین این پیام را به جهان مخابره کرده که دستیابی به اهداف تعیین شده مطابق نقشه قبلی پیش نرفته و در اکنون موضع ضعف، چه بسا با تنش‌های داخلی در تامین این هدف و احتمالا اختلاف بیشتری میان نخبگان روسیه نیز مواجه شود. اعلام بسیج عمومی در روسیه، به نظر می‌رسد امید‌ها در غرب را نسبت به دستیابی به یک پیروزی قریب الوقوع که به سختی در ماه‌های گذشته انتظار می‌رفت امیدوارتر کرده است. با این وجود همچنان باید منتظر هفته‌ها و ماه‌های اینده برای ارزیابی از میزان موفقیت آمیز بودن سیاست جدید روسیه و واکنش مردم این کشور و نتایج آن در جنگ اوکراین بود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی