تیتر امروز

آرمان: زنگنه گاز فلر را به قیمت گزاف به بخش خصوصی پیشنهاد کرده بود/عده‌ای مجری ضدیت با توسعه اقتصادی هستند
حمایت یک اقتصاددان از مکانیزم مولدسازی و هیات هفت نفره

آرمان: زنگنه گاز فلر را به قیمت گزاف به بخش خصوصی پیشنهاد کرده بود/عده‌ای مجری ضدیت با توسعه اقتصادی هستند

بهمن آرمان اقتصاددان به عنوان موافق مولدسازی و ترکیب هیات هفت گفت: با توجه به تجارب بد و فسادزای گذشته که در قالب بحث خصوصی سازی، این بار باید به طرح مولدسازی اعتماد کرد. مخالفان و کسانی که سر...
عوارض خانه آخرت؛ از تصویب تا تکذیب!
دیدار از مصوبه جدید شهرداری گزارش می‌دهد

عوارض خانه آخرت؛ از تصویب تا تکذیب!

چهاردهم بهمن خبری مبنی بر اخذ عوارض از قبور بهشت زهرا در رسانه‌ها منتشر شد که واکنش‌های زیادی به همراه داشت و حالا معاونان زاکانی به هر طریقی این خبر را تکذیب می‌کنند؛ اما واقعیت چیست؟

«تارخ» در قطعه هنرمندان آرام گرفت

امین تارخ بازیگر پیشکسوت سینما تئاتر و تلویزیون پیش از ظهر امروز (دوشنبه) بر روی دستان هنرمندان و مردم علاقمند به هنر بدرقه و در قطعه هنرمندان به خاک سپرده شد.

کد خبر: ۱۳۷۹۲۳
۱۳:۴۳ - ۰۴ مهر ۱۴۰۱

«تارخ» در قطعه هنرمندان آرام گرفت

دیدارنیوز:  مراسم تشییع پیکر امین تارخ، بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون که بر اثر حمله قلبی در بیمارستان درگذشت، صبح امروز در قطعه هنرمندان بهشت زهرا برگزار شد. در این مراسم، هنرمندان، سینماگران و چهره‌های فرهنگی و ادبی، مدیران و مردم علاقمند به هنر هفتم حضور داشتند و امین تارخ طی مراسمی به خاک سپرده شد.

علیرضا شجاع نوری بازیگر سینما و تلویزیون که این روز‌ها در سریال سلمان فارسی نقش آفرینی می‌کند، مجری برنامه بود. او در ابتدای مراسم از فاطمه معتمد آریا به عنوان رئیس انجمن بازیگران خانه سینما درخواست کرد تا در پشت تریبون حاضر شود.

معتمدآریا: رفتن تارخ، تلخ‌ترین اتفاق تاریخ هنر است

معتمد آریا رفتن امین تارخ را یک اتفاق باورنکردنی عنوان کرد و این اتفاق را جزء تلخ‌ترین‌های تاریخ هنر این مرز و بوم عنوان کرد.

رضا کیانیان هم در جایگاه حاضر شد، در حالی که نتوانست بغض خود را نگهدارد و گریه‌های او سوژه عکاس‌های تصویری حاضر در مراسم شد.

او با بوسه بر تابوت امین تارخ و با چشمانی اشک‌بار به نظاره‌گران مراسم اعلام کرد: "نمی‌توانم صحبتی داشته باشم، چرا که آنقدر رفتن امین تارخ غافلگیرکننده بود که هنوز نتوانسته‌ام این حادثه را باور کنم. "

کرامتی: امین، هنرمند تمام عیار بود

مسعود کرامتی دوست قدیمی امین تارخ هنرمند دیگری بود که برای سخنرانی فراخوانده شد. کرامتی، امین تارخ را دوست و یار روز‌های سخت، تلخ و شیرین خود عنوان کرد و گفت: در گذشت او یک ضایعه ملی است؛ او جزو مفاخر سینما و تئاتر این مرز و بوم بوده و من برخودم می‌بالم که سال‌ها از دوران جوانی تاکنون روز‌های سخت و آسانی را کنار هم گذراندیم. امروز اینجا ایستاده‌ام و نظاره‌گر پیکری هستم و نمی‌توانم لبخند همیشگی‌اش را فراموش کنم.

وی افزود: همه آن روز‌هایی که کنار هم بودیم برایم خاطراتی شده که از جلوی چشمانم کنار نمی‌رود و می‌توانم به همان امید امین تارخ را زندگی کنم. تارخ در یک جمله هنرمند تمام عیار بود.

به گفته کرامتی، کسانی که در عرصه تئاتر او را می‌شناسند می‌دانند چه کار‌هایی کرده است. وی هم‌چنین بیان داشت: می‌توانیم به جرات اعلام کنیم که او جزو تاثیرگذارترین آدم‌ها در تاسیس انجمن بازیگران سینمای ایران بود. اولین کارگاه بازیگری سینمای ایران را به شکلی جدی و خصوصی ساخت و بازیگران بزرگ و خوبی را تقدیم سینمای ایران کرد. چه قدر جای حسرت دارد که امین تارخ‌ها خیلی کمیاب هستند.

کرامتی خاطر نشان کرد: متاسفانه عادت کردیم که آدم‌های بدرد بخورمان را از دست بدهیم و حسرت بخوریم؛ نمی‌دانم تا کی این حسرت‌ها ادامه خواهد داشت؟ امیدوارم این حسرت‌خوردن‌ها فروکش کند و بتوانیم روز‌های خوبی را با خاطرات امسال تارخ بگذرانیم.

علیرضا شجاع نوری در ادامه مراسم به سینماگرانی اشاره کرد که دست‌پروده امین تارخ بودند؛ از جمله این افراد می‌توان به حبیب رضایی، ترانه علی‌دوستی، مهتاب کرامتی، پوریا رحیمی‌سام، مریم بوبانی، امیر آقایی، گلاره عباسی و شبنم مقدمی اشاره کرد.

شبنم مقدمی: تارخ را "آقا معلم" صدا می‌زدم و می‌زنم!

او سپس از شبنم مقدمی خواست که درباره امین تارخ صحبت کند؛ مقدمی گفت: همه کسانی که اینجا هستند و در کارگاه بازیگری امین تارخ مشغول تحصیل بودند می‌دانند که بسیاری از کاربلد‌های امروز سینما، تارخ را "آقا معلم" صدا می‌کردند. من این افتخار را داشتم که زیر نظر آقای تارخ بازیگری را بیاموزم و همیشه به ایشان آقا معلم می‌گفتم؛ حالا که پیکر ایشان در مقابل من است و روحشان نظاره‌گر مراسم است بازهم ایشان را آقا معلم صدا می‌کنم!

این بازیگر سینما و تلویزیون افزود: آقای تارخ همه فکر می‌کنند شما خیلی زود رفتید و باید به حقیقت این ضرب‌المثل همیشگی که می‌گوید "خیلی زود دیر میشه" ایمان پیدا کنیم که تا زمانی که بزرگان در بین ما هستند قدرشان را بدانیم.

امروز دوستان درباره شما صحبت می‌کردند؛ یاد آن گفت‌وگویی افتادم که شما در مجموعه تلویزیونی "بوعلی سینا" از زبان بوعلی می‌گفتید: "بوعلی عرض زندگی را بیشتر از طول زندگی می‌خواهد. " آقای تارخ شما در عرض زندگی آنقدر مثبت و مفید بودید که همه از شما آموختند و چه خوشا به حال ما که شاگرد شما بودیم و انسانیت را از دل آموزه‌های بازیگری شما آموختیم. یادگرفتیم چطور رفتار کنیم، کجا بایستیم و چطور درست باشیم.

امین تارخ به مهم‌ترین کار‌های سینمای ایران الصاق شده است

مقدمی تاکید کرد: امین تارخ به مهم‌ترین کار‌های سینمای ایران، الصاق شده و بسیاری از جوانان جویای نام و مستعدان هنری این مرز و بوم را معرفی کرده است. نمی‌توان با چنین بزرگی به همین راحتی خداحافظی کرد. من با شما وداع نمی‌کنم و فقط شما را به خدا می‌سپارم که روحتان در آرامش باشد.

عسگرپور: او پشت و پناه بازیگری ایران بود

محمدمهدی عسگرپور مدیرعامل خانه هنرمندان و رئیس هیات مدیره خانه سینما به نمایندگی جامعه اصناف سینمایی کشور در جایگاه حاضر شد و گفت: امین تارخ فرد بسیار محبوبی بود، این را نه تنها کسانی که اینجا هستند، می‌گویند بلکه همه به این موضوع شهادت می‌دهند. رفتن او آنقدر غیرقابل باور بود که تصورش برای خیلی‌ها سهمگین است که با تارخ به این زودی خداحافظی کنند.

وی ادامه داد: من این افتخار را داشتم که در حوزه مسایل صنفی که با همدیگر عضو هیات مدیره خانه سینما بودیم، دلسوزی‌ها و پیگیری‌های مدام صنفی او را از نزدیک شاهد باشم. چه آن‌هایی که به او نزدیک بودند و چه آن‌هایی که حتی با او هیچ ارتباطی نداشتند، اما تارخ ثابت کرد که می‌تواند برای بازیگری این کشور پشت و پناه باشد.

غیرت بازیگری را در تارخ دیدم

وی با اشاره به بازی امین تارخ در سریال‌های ماندگار تلویزیون تصریح کرد: در سریال‌سازی و فیلمسازی با موجود دیگری مواجه بودیم؛ وقتی درباره بزرگان صحبت می‌کنیم یک معنایی می‌دهد و وقتی با آن‌ها کار می‌کنیم یک زندگی اتفاق می‌افتد؛ نه فقط شاگردان او در موسسه بازیگری‌اش شاهد انرژی سرشارش بوده‌اند، بلکه ما که افتخار داشتیم در چندین سریال با وی همکار باشیم، به عینه غیرت بازیگری امین تارخ را شاهد بودیم.

مجری مراسم، بعد از دقایقی خاطره‌گویی هنرمندان، دوستان و همکاران امین تارخ از عبدالجبار کاکایی شاعر شناخته شده دعوت کرد که با حضور در جایگاه شعرخوانی کند.

درخواست امیر آقایی: برای سلامتی آتیلا پسیانی دعا کنید

امیر آقایی هنرمند دیگری بود که پشت تریبون حاضر شد و با اشاره به شاگردی چندساله‌اش نزد امین تارخ، پیامی را از طرف آتیلا پسیانی قرائت کرد. پیامی که با این عبارت آغاز می‌شد: "رفیق روزگار دور من باورم نمی‌شود که لبخند زیبایت سهم عکس شده باشد. "

او پس از قرائت پیام این هنرمند پیشکسوت، به حاضرین در مراسم به بیماری آتیلا پسیانی اشاره کرد و از مردم خواست برای سلامتی وی دعا کنند.

رضا کیانیان که به دلیل گریه‌های مداوم نتوانسته بود در ابتدای مراسم صحبتی داشته باشد، دوباره روی جایگاه آمد و این بار به نکته‌ای اشاره کرد که قابل توجه بود.

رضا کیانیان: چرا باید تهمت بشنویم؟

کیانیان گفت: ما همیشه کنار مردم بودیم و در خدمت مردم هستیم، کارمان خدمت کردن به مردم است؛ همچنان که برادر عزیزم آقای تارخ اینطور بود. اینهمه دروغ و افترا به ما می‌زنند، ما همه مردم را دوست داریم و هرکاری می‌کنیم که مردم لذت ببرند چرا باید تهمت بشنویم؟

وی با اشاره به اینکه بازیگران از مرگ نمی‌ترسند، خاطرنشان کرد: بازیگران اصلاً از مرگ نمی‌ترسند، چون بار‌ها مقابل دوربین می‌میرند و انگار مرگ اطراف ما هست و به مرگ عادت داریم. دوست داریم زنده باشیم تا حال مردم را خوب کنیم. دوست داریم زندگی خوب باشد، چون بازیگر زاده شده تا به مردمش زندگی بدهد.

یک نقش برایم کنار بگذار

من یکبار در مراسم تشیع خسرو شکیبایی گفتم: "خسرو! آن سمت‌ها که رفته‌ای، حتما تئاتر و صحنه وجود دارد و برای ما هم یک نقش کنار بگذار"؛ امروز هم به امین می‌گویم که یک نقش برای ما کنار بگذارد.

کسی را نمی‌شناختم که بیش از پدرم امیدوار باشد

نیما تارخ با تشکر از همه پیام‌های مردمی و حضور آنان در مراسم تاکید کرد: نکته‌ای در این چند روز در ذهنم طنین‌انداز می‌شود همان نکته‌ای است که پدرم درباره بازیگری می‌گفت که "بازیگری به نمایش گذاشتن انسانیت برای انسان‌ها است. چرا که هیچ حرفه‌ای آنقدر با انسان ارتباط ندارد که برای بازیگر‌ها این اتفاق می‌افتد، برای اینکه یک بازیگر برای رسیدن به کمال باید در وهله اول انسان را بشناسد. "

وی خاطرنشان کرد: هیچ کس را نمی‌شناختم که بیش از پدرم امید داشته باشد و همیشه امیدوار بود، حتی در سخت‌ترین شرایط که گاهی از سختی‌هایش گلایه می‌کردم، او مرا به امیدواری دعوت می‌کرد؛ خیلی دلم می‌خواست به این زودی نمی‌رفت و روز‌های بهتری را می‌دیدیم و با هم به نظاره می‌نشستیم، اما دریغ که به جز پذیرفتن، کاری از ما بر نمی‌آید.

در پایان مراسم نماز میت امین تارخ خوانده شد و او در کنار سینمارگر شناخته شده و پیشکسوت کشور، فرشته طاهرپور به خاک سپرده شد.

گفتنی است مراسم یادبود امین تارخ روز چهارشنبه ششم مهر از ساعت ۱۶.۳۰ تا ۱۸ در مسجد پیامبر اکرم (خیابان شریعتی) برگزار می‌شود.

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی