تیتر امروز

زخم‌هایی که کهنه می‌شود نه درمان!
گشت ارشاد بله یا خیر؟ (۴)

زخم‌هایی که کهنه می‌شود نه درمان!

صحبت‌های روز گذشته وزیر کشور در مورد پرونده مرگ مهسا امینی به منزله پایان دادن به تحقیقی بود که نمایندگان مجلس در گفتگو با دیدار آن را وعده داده بودند!
دیدگاه محمد مهاجری در مورد موضوع حجاب و گشت ارشاد + ویدیو
یک توضیح در مورد یک عدم انتشار

دیدگاه محمد مهاجری در مورد موضوع حجاب و گشت ارشاد + ویدیو

روز گذشته به مخاطبان گرامی دیدارنیوز اطلاع دادیم که امروز گفتگوی تصویری با محمد مهاجری فعال سیاسی اصولگرا را در برنامه تنگنا منتشر خواهیم کرد اما بنا به دلایلی که در پی می‌آید از شما معذوریم.
محدودیت‌های بی‌پایان دولت سیزدهم برای مردم

«گشت ارشاد» برای استارتاپ‌ها!

از زمان روی کار آمدن دولت سید ابراهیم رئیسی، تنها وضعیت اقتصادی کشور نیست که در مسیر بحران بیشتر و افزایش شدید قیمت‌ها قرار گرفته، کافی‌ست به حوزه‌های دیگر نگاهی انداخت و اعتراض‌ صنف‌های مختلف را دید؛ از مردمی که زیر فشار قیمت‌های کمرشکن خانه و اجاره‌بها، خودرو و کالاهای اساسی و حالا این روزها تحت تاثیر گشت ارشاد دولت رئیسی و جان باختن دختری جوان به نام مهسا امینی هستند تا استارتاپ‌ها که آنجا هم از گشت و ارشاد و طرح صیانت در امان نیست!

کد خبر: ۱۳۷۶۱۳
۱۸:۲۷ - ۲۸ شهريور ۱۴۰۱

«گشت ارشاد» برای استارتاپ‌ها!

دیدارنیوز: رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران در نشست خبری این سازمان، درباره اجرای طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی هشدار داد.

حسین اسلامی، رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای درباره اجرای طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی گفت: از ابتدا که مسئله این طرح مطرح شد، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای بدون حاشیه و موضوعات سیاسی در رد طرح حمایت یا صیانت از کاربران در فضای مجازی صحبت کرده است. انتقاد‌های ما در این زمینه پابرجاست و با توجه به تمام این هشدار‌ها طرح اصلاح نشده است. حتی قرار بود سازمان نصر در کمیسیون تنظیم مقررات این طرح نماینده داشته باشد که این موضوع هم در بازبینی طرح آخر حذف شد و ما اکنون در این طرح هیچ کرسی برای نظر دادن نداریم.

او درباره برخورد با پلتفرم‌ها و آسیب به کسب‌وکار‌های آنلاین نیز هشدار داد و گفت: مسئولیت تولید محتوا بر بستر یک پلتفرم باید شفاف مشخص شود و طوری نباشد که تمام مسئولیت بر دوش مدیر پلتفرم باشد.

اسلامی تصریح کرد: به یک موضوع نوین باید به صورت نوین پاسخ داد، پاسخ به یک تخلف صورت گرفته در یک پلتفرم قطعا زندان نیست. مقابله با جرمی که در پلتفرم رخ داده نباید به گونه‌ای باشد که کسب‌وکار از انجام فعالیت باز بماند یا تصمیم به خروج از اکوسیستم بگیرد. این مسئله به پلتفرمی که چند میلیون کاربر دارد، ضربه می‌زد. مخالف دستگیری و زندانی شدن صاحبان پلتفرم‌ها هستیم و این مخالف رویه‌های نوین در قوه قضاییه هم است.

در ادامه نشست حمید بابادینیا، عضو علی‌البدل هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران نیز در خصوص طرح صیانت گفت: طبق اساسنامه سازمان نظام صنفی، سامان دادن و حمایت از کسب‌وکار در فضای سایبری یکی از وظایف ذاتی و قانونی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور است. اگر قرار است برای کسب‌وکار‌ها قانونی تعیین شود، بهتر این جایی نیز برای تعامل با سازمان نصر در نظر بگیرند.

برعکس دنیا عمل می‌کنیم
مصطفی محمدی، مدیر سابق انجمن شرکت‌های اینترنتی نیز گفت: برای قانون‌گذاری در کسب‌وکار‌های فضای مجازی باید صاحبان کسب‌وکار‌های فعال در این حوزه در آن دخیل باشند. این ناپسند است که قانونی تصویب یا اقدامی برای تصوب انجام شود، اما نظر بخش خصوصی را نگیرند. تمام دنیا اکنون به سمت آزادسازی مقررات و قوانین پیش می‌رود، اما ما به دنبال محدودیت بیشتر هستیم. هیچکدام از فعالان اکوسیستم فناوری کشور، مخالفتی با وجود چارچوب‌های قانونی در کار خود ندارند، اما اینکه قوانین مانع از رشد آن‌ها شود برای‌شان مشکلاتی را رقم می‌زند.

گشت ارشاد کسب‌وکار‌ها راه‌اندازی شده است
جعفر محمدی، عضو هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران در ادامه با این هشدار که که راه‌اندازی گشت ارشاد در اکوسیستم استارت‌آپی کشور آغاز شده است، تاکید کرد: نمونه اول این است که دیشب کسب‌وکار‌های بزرگ را مجبور کردند پست‌های خود در شبکه‌های اجتماعی برای همراهی با اتفاق رخ داده را حذف کنند. این یک تیکه از پازل مربوط به راه‌اندازی گشت ارشاد اکوسیستم است.

او افزود: نکته دیگر درخواست‌های ستاد امر به معروف و نهی از منکر است تا در کسب‌وکار‌های پلتفرمی دکمه‌ای اضافه شود برای مبارزه با بدحجابی. فارغ از اینکه این مسئله ناقض آزادی‌های مدنی طبق قانون اساسی کشور است نکته مهمی که وجود دارد این است پس از فعال شدن این مسئله، راننده تاکسی که ملاحظات را نداند و حساسیت کافی بر برخی مسائل نداشته باشد را به عنوان یک نیروی گشت ارشاد روانه خیابان‌ها می‌کنیم، و باید فکر کرد این‌ها با سوار نکردن مسافر یا مسائلی از این دست می‌توانند چه بحران‌هایی ایجاد کنند؟ در این میان که انتظار می‌رود اتحادیه کسب و کار‌های فضای مجازی نیز از کسب و کار‌ها حمایت کنند، نه تنها این کار را انجام نمی‌دهند بلکه همراهی نیز می‌کنند و چراغ سبز نشان می‌دهند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی