تیتر امروز

کدام اصولگرایان؟
تنگنا؛ برنامه سیزدهم با "محمد مهاجری" قسمت اول

کدام اصولگرایان؟

بخش نخست گفتگو با محمد مهاجری در برنامه تنگنا قرار بود هفته گذشته منتشر شود اما به دلیل محدودیت شدید اینترنت و شبکه‌های مجازی و البته حال و هوای ناخوشایند کشور میسر نشد.
برای علیرضا خوشبخت، زهرا و هدی توحیدی
گفتگوی دیدار با خانواده‌ بازداشتی‌های اخیر

برای علیرضا خوشبخت، زهرا و هدی توحیدی

صبح روز پنج شنبه ۳۱ شهریور، علیرضا خوشبخت، زهرا و هدی توحیدی توسط نهاد‌های امنیتی دستگیر شدند. دلیل بازداشت هنوز رسما اعلام نشده، اما دیدار در گفتگو با خانواده آن‌ها شرحی از آنچه گذشته را عینا...
گل‌گهر یک - استقلال ۲؛ برگردان جنجالی!

گل‌گهر یک - استقلال ۲؛ برگردان جنجالی!

تیم استقلال در یکی از حساس‌ترین بازی‌های هفته هفتم لیگ برتر در سیرجان به مصاف گل‌گهر رفت و توانست در دیداری که دقایق پایانی آن پرتنش و جنجالی بود، با یک پنالتی بحث‌برانگیز به برتری ۲ بر یک برسد.
عضو هیات مدیره مجمع خیرین کشور:

تشویق خردورزانه‌ی و استعدادیابی در حوزه های آموزشی مهارت محور

عضو هیات مدیره مجمع خیرین کشور و مدیر عامل موسسه خیریه نیک گامان با اشاره به تشویق و استعدادیابی در حوزه های آموزشی مهارت محور از تجهیز کامل ۳۵ هنرستان در شش ماه گذشته در مناطق کم برخوردار کشور توسط موسسه خیریه نیک گامان خبر داد.

کد خبر: ۱۳۶۹۷۲
۱۴:۲۳ - ۱۶ شهريور ۱۴۰۱

 

تشویق خردورزانه‌ی و استعدادیابی در حوزه های آموزشی مهارت محور

 

دیدارنیوز: عضو هیات مدیره مجمع خیرین کشور و مدیر عامل موسسه خیریه نیک گامان با اشاره به تشویق و استعدادیابی در حوزه های آموزشی مهارت محور از تجهیز کامل ۳۵ هنرستان در شش ماه گذشته در مناطق کم برخوردار کشور توسط موسسه خیریه نیک گامان خبر داد.

دکتر اشکان تقی پور افزود: موسسه خیریه نیک‌گامان در جایگاه یک موسسه خیریه غیردولتی و غیر انتفاعی و از اعصای حقوقی مجمع خیرین کشور، طرح جامع سلامت و مهارت با پایلوت قراردادن استان سیستان و بلوچستان و تمرکز بر تجهیز کامل ۲۰۰ خانه‌ی بهداشت در روستاهای شهرستان های وسیع کم برخوردارِ تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر و همچنین تجهیز کامل  ۳۳ هنرستان در سرتاسر استان سیستان و بلوچستان طی شش ماه  آغاز شد و به پایان رسید.

چهره ماندگار مدرسه سازی سال ۱۳۹۹ کشور افزود: البته این طرح در برگیرنده‌ی ساخت مدارس موسسه که مهرماه ۱۴۰۱ افتتاح پنجاهمین آن طی ۵ سال گذشته در پیش است نمی شود. همچنین ساخت خانه های بهداشت و مراکز جامع سلامت و تجهیز بیمارستان ها از موارد دیگری است که جدای از این طرح موسسه خیریه نیک گامان به لطف خیرین، در سرتاسر کشور انجام می دهد.

تقی پور افزود: اجماعِ مسئولان، فرهنگیان، اندیشمندان و کار آفرینان جامعه بر ضرورت مهارت افزایی دانش محور سبب شده است که نگاه به تحصیلات مبتنی بر مهارت آموزی کاربردی در هنرستان ها و مراکز فنی و حرفه ای تغییر یابد.

این عضو هیات مدیره خیرین کشور معتقد است: مهارت آموزی حرفه ای مبتنی بر دانش کاربردی سبب کاهش زمان میان اتمام تحصیل در رشته‌ای خاص و ورود به بازار کار و تولید و  تاثیر گذاری جدی در محیط کار و اشتغالزایی می شود.

او تاکید دارد: یک دانش آموخته‌ی علمی و عملیِ مکانیک یا گازرسانی در کارگاه های یک  هنرستان مجهز پس از فارغ التحصیلی از هنرستان آماده‌ی ورود به بازار کار و اشتغال است هر چند که توانایی علمی و قانونیِ ورود به دانشگاه در رشته های مهندسی مکانیک یا مهندسی صنایع را دارد، اما آنچه مسلم است زمان هدر رفته‌ برای اشتغال و توانمند شدن یک فارغ التحصیل هنرستان با شرایط مناسب تحصیلی به مراتب کمتر از زمان هدر رفته‌ برای مهارت آموزی و کسب تجربه‌ی کافی کاری یک دانشجوی رشته‌ی فنی یا یک فارغ التحصیل بدون تجربه کار و بی مهارت کاربردی از دانشگاه است، هر چند که برای فارغ التحصیلان هنرستان ها همواره فرصت ورود به دانشگاه هم وجود دارد.

 

تشویق خردورزانه‌ی و استعدادیابی در حوزه های آموزشی مهارت محور

به گفته مدیر عامل موسسه خیریه نیک گامان کم اهمیت تلقی شدن آموزش مهارت ها در دانشگاه ها بر مشکل اشتغال به سبب توانمند نبودن فارغ التحصیلان دانشگاهی به ویژه در رشته های فنی، خدماتی، کشاورزی و منابع طبیعی افزوده لذا در کنار تشویق به تحصیل دانش آموزان در هنرستان ها و اهمیت دادن به تجهیز و نوآوری آموزشی در هنرستان ها و اصولا مهارت آموزی در دوران تحصیل چه به شکل رسمی و چه غیر رسمی، لزوم مهارت آموزی جدی در دوران دانشجویی دانشجویان هم کاملا مشهود است.

او معتقد است: جدی گرفته شدن واحدهای عملی از نظر کیفی یا افزایش کمی آن ها در رشته های دانشگاهی در مقاطع مختلف نیز می تواند بخشی از این خلا را بر طرف کند و نیاز بازار کار را به مهارت و تخصص برآورده سازد.

عضو هیات مدیره مجمع خیرین کشور افزود: به هر روی معضل بیکاری در حکم یک آسیب اجتماعی یا مسبب بسیاری از آسیب ها و نیاز به تولید و نیروی کار ماهر در کشور و پرداختن جدی به "مهارت آموزی" را بنابر استعداد و علاقه و البته تقاضا و نیاز کشور در رشته های گوناگون الزام آور می کند.

تقی پور تاکید کرد: در حال حاضر سازمان فنی و حرفه ای و هنرستان ها و پرداختن به مهارت آموزی در دانشگاه ها بسترهای مناسب انجام برنامه محورِ فرآیند مهارت آموزی است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی