تیتر امروز

زخم‌هایی که کهنه می‌شود نه درمان!
گشت ارشاد بله یا خیر؟ (۴)

زخم‌هایی که کهنه می‌شود نه درمان!

صحبت‌های روز گذشته وزیر کشور در مورد پرونده مرگ مهسا امینی به منزله پایان دادن به تحقیقی بود که نمایندگان مجلس در گفتگو با دیدار آن را وعده داده بودند!
دیدگاه محمد مهاجری در مورد موضوع حجاب و گشت ارشاد + ویدیو
یک توضیح در مورد یک عدم انتشار

دیدگاه محمد مهاجری در مورد موضوع حجاب و گشت ارشاد + ویدیو

روز گذشته به مخاطبان گرامی دیدارنیوز اطلاع دادیم که امروز گفتگوی تصویری با محمد مهاجری فعال سیاسی اصولگرا را در برنامه تنگنا منتشر خواهیم کرد اما بنا به دلایلی که در پی می‌آید از شما معذوریم.

هشدار ترکیه به یونان؛ «ازمیر» را فراموش نکنید!

پس از تجاوز نظامی روسیه به خاک اوکراین و تنش بین چین و تایوان، زخم کهنه میان ترکیه و یونان هم باز شده و دو همسایه همدیگر را تهدید می‌کنند. اردوغان رئیس جمهوری ترکیه پس از اینکه هواپیما‌های این کشور در منطقه دریای اژه مورد هدف سامانه پدافند هوایی اس-۳۰۰ یونان قرار گرفتند، یونان را تهدید کرد و با یادآوری تاریخ گفت: «حرفی برای یونانی‌ها داریم: ازمیر را فراموش نکنید.»

کد خبر: ۱۳۶۷۱۰
۲۰:۵۴ - ۱۲ شهريور ۱۴۰۱

هشدار ترکیه به یونان؛ «ازمیر» را فراموش نکنید!

دیدارنیوز: رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز شنبه، ۳ سپتامبر هشدار داد که یونان در صورت ادامه نقض حریم هوایی ترکیه و «ایجاد مزاحمت» برای هواپیما‌های این کشور بر فراز دریای اژه، «بهای زیادی» خواهد پرداخت.

آنکارا یکشنبه گذشته اعلام کرد که هواپیما‌های ترکیه در این منطقه مورد هدف سامانه پدافند هوایی اس-۳۰۰ یونان قرار گرفته‌اند و این اقدام خصمانه را محکوم کرد.

رئیس جمهوری ترکیه در نشستی در منطقه دریای سیاه گفت: «ای یونان! به تاریخ نگاه کن. اگر ادامه بدهی، هزینه زیادی می‌پردازی.»

وی افزود: «حرفی برای یونانی‌ها داریم: ازمیر را فراموش نکنید.»

ازمیر شهری در سواحل دریای اژه است که یونانی‌ها آن را اسمیرنا می‌نامند. ازمیر در اواخر جنگ جهانی اول از سوی یونان اشغال شد و ترکیه هرگز آن را به‌عنوان بخشی از یونان به رسمیت نشناخت. ترک‌ها در سال ۱۹۲۲ این شهر را از یونانی‌ها پس گرفتند.

اردوغان افزود: «سلطه شما در جزایر [دریای اژه نزدیک به ترکیه]به هیچ وجه ما را مقید به چیزی نمی‌کند. وقتی زمانش برسد ما هر کاری را که لازم باشد انجام می‌دهیم.»

آتن هواپیما‌های ترکیه را به پرواز بر فراز جزایر یونانی نزدیک به مرز ترکیه متهم می‌کند و اختلاف بین دو همسایه منجر به گشت‌زنی‌های مکرر شده است.

آنکارا نیز حضور نیرو‌های یونان در این جزایر را برخلاف معاهدات صلح امضا شده پس از جنگ جهانی اول و دوم می‌داند و آن را محکوم می‌کند.

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در ماه ژوئن گفت که اگر آتن به اعزام نیرو به جزایر ادامه دهد آنکارا حاکمیت یونان را به چالش خواهد کشید.

آقای اردوغان پس از متهم کردن کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان به رهبری کارزاری علیه فروش تسلیحات آمریکایی به ترکیه، گفتگو‌ها با این کشور را قطع کرد.

واشنگتن در سال ۲۰۱۹ آنکارا را به‌دلیل خرید سامانه موشکی دفاع هوایی اس-۴۰۰ روسیه تحریم کرد.

این خرید باعث شد تا ایالات متحده، ترکیه را از برنامه فروش هواپیما‌های جنگنده اف-۳۵ که آنکارا مشتری اصلی آن بود حذف کند.

منابع وزارت دفاع ترکیه می‌گویند که یونان نیز سامانه دفاع هوایی روسیه را خریداری کرده است. آن‌ها کشور‌های غربی را به داشتن خط مشی دوسویه متهم می‌کنند.

آتن نیز خواهان تجهیزات نظامی آمریکایی به‌منظور تقویت نیروی هوایی خود است و درخواست رسمی خرید اف-۳۵ آمریکا را در ماه ژوئن گذشته ارائه کرده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی