تیتر امروز

کدام اصولگرایان؟
تنگنا؛ برنامه سیزدهم با "محمد مهاجری" قسمت اول

کدام اصولگرایان؟

بخش نخست گفتگو با محمد مهاجری در برنامه تنگنا قرار بود هفته گذشته منتشر شود اما به دلیل محدودیت شدید اینترنت و شبکه‌های مجازی و البته حال و هوای ناخوشایند کشور میسر نشد.
برای علیرضا خوشبخت، زهرا و هدی توحیدی
گفتگوی دیدار با خانواده‌ بازداشتی‌های اخیر

برای علیرضا خوشبخت، زهرا و هدی توحیدی

صبح روز پنج شنبه ۳۱ شهریور، علیرضا خوشبخت، زهرا و هدی توحیدی توسط نهاد‌های امنیتی دستگیر شدند. دلیل بازداشت هنوز رسما اعلام نشده، اما دیدار در گفتگو با خانواده آن‌ها شرحی از آنچه گذشته را عینا...
گل‌گهر یک - استقلال ۲؛ برگردان جنجالی!

گل‌گهر یک - استقلال ۲؛ برگردان جنجالی!

تیم استقلال در یکی از حساس‌ترین بازی‌های هفته هفتم لیگ برتر در سیرجان به مصاف گل‌گهر رفت و توانست در دیداری که دقایق پایانی آن پرتنش و جنجالی بود، با یک پنالتی بحث‌برانگیز به برتری ۲ بر یک برسد.

شاخص‌های تعیین هیات مدیره و مدیر عامل

در کشور‌های غربی معیار‌های مختلفی برای تعیین یک مدیر عامل تعیین شده است و نوع تغییراتی که یک مدیر عامل در زمان خود در شرکت‌ها انجام داده است در پایگاه داده مدیران ثبت می‌شوند.

کد خبر: ۱۳۶۵۵۵
۱۶:۱۵ - ۰۹ شهريور ۱۴۰۱

شاخص‌های تعیین هیئت مدیره و مدیر عامل

 

دیدارنیوز ـ خدایار عبداللهی*: شما تصور کنید یک مالک باشگاه برای انتخاب مربی، تنها به اینکه مربی در چند باشگاه سابقه کار کردن دارد، اکتفا کند، ولی به میزان جام‌های کسب شده قبلی مربی و میزان سوداوری مربی برای باشگاه توجهی نداشته باشد.

در کشور‌های غربی بطور مثال در آمریکا معیار‌های مختلفی برای تعیین یک مدیر عامل تعیین شده است و نوع تغییراتی که یک مدیر عامل در زمان خود در شرکت‌ها انجام داده است در یک پایگاه داده مدیران ثبت می‌شود به نحوی که شرکت‌ها با مراجعه به آن پایگاه داده، می‌توانند رزومه کیفی مدیران را مشاهده کنند.

معیار‌هایی که برای ارزشگذاری مدیران عامل وجود دارد به شرح زیر است:
۱-میزان تغییرات قیمت سهام در زمان مدیریت
۲- میزان سود در زمان مدیریت
۳-میزان تغییرات فروش در زمان مدیریت
۴- میزان سود و فروش و قیمت سهام نسبت به کل صنعت

در واقع با توجه به معیار‌های بالا لیاقت و شایستگی یک مدیر عامل را می‌سنجند و بر اساس این سابقه‌های قبلی شرکت‌ها می‌توانند مدیران شایسته انتخاب کنند.

حتی بر اساس این عوامل، میزان حقوق یک مدیر عامل را تعیین می‌کنند و حقوق و دستمزد یک مدیر عامل مشخص است؛ مثلا می‌گویند دارا خسروشاهی مدیر عامل اوبر، مدیر ۳۰۰ میلیون دلاری است و غیره.

 

درباره حقوق و دستمزد مدیرعامل نیز در ذیل به موضوعاتی می‌پردازیم:

در این درجه‌بندی سه معیار در نظر گرفته شده است:
۱- وضعیت سهام شرکت نسبت به وضعیت صنعت مربوطه در دوران مدیریت
۲- سود حاصل از شرکت‌ها در مقیاس سالانه طی دوران مدیریت مدیر مورد نظر
۳- وضعیت سهام شرکت

بطور مثال حقوق یک مدیر عاملی که ۵۰ میلیارد دلار در دوران مدیریتش افزایش قیمت سهام داشته است یک درصد این افزایش قیمت سهام یعنی ۵۰۰ میلیون دلار است.

نحوه تعیین هیت مدیره در انگلستان و آمریکا
در برخی کشور‌ها سایت‌هایی هستند که با توجه به مهارت و توانایی افراد را برای عضویت در هیئت مدیره سازمان‌های مختلف پیشنهاد می‌دهند.

برای مثال سایت Boardnetusa.org در کشور آمریکا این کار را انجام می‌دهد. وبسایت NEDonboard.com هم در کشور انگلستان چنین خدماتی را ارائه می‌دهد.

*کارشناس اقتصادی

Khodayarabdollahi۷@gmail.com

برچسب ها: آمریکا غرب
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی