تیتر امروز

زخم‌هایی که کهنه می‌شود نه درمان!
گشت ارشاد بله یا خیر؟ (۴)

زخم‌هایی که کهنه می‌شود نه درمان!

صحبت‌های روز گذشته وزیر کشور در مورد پرونده مرگ مهسا امینی به منزله پایان دادن به تحقیقی بود که نمایندگان مجلس در گفتگو با دیدار آن را وعده داده بودند!
دیدگاه محمد مهاجری در مورد موضوع حجاب و گشت ارشاد + ویدیو
یک توضیح در مورد یک عدم انتشار

دیدگاه محمد مهاجری در مورد موضوع حجاب و گشت ارشاد + ویدیو

روز گذشته به مخاطبان گرامی دیدارنیوز اطلاع دادیم که امروز گفتگوی تصویری با محمد مهاجری فعال سیاسی اصولگرا را در برنامه تنگنا منتشر خواهیم کرد اما بنا به دلایلی که در پی می‌آید از شما معذوریم.

عقب‌نشینی اصولگرایان از انتشار تفحص فولاد مبارکه؛ کی بود کی بود، من نبودم!

هیچ‌کس نمی‌خواهد مسئولیت محتوا و انتشار گزارش تحقیق و تفحص از شرکت فولاد مبارکه اصفهان را گردن بگیرد؛ حتی نمایندگان مجلس یازدهم که آن را تهیه کرده‌اند! گزارشی که قرار بود چهره‌های دولت حسن روحانی، از صدر تا ذیل را با مستندات، درگیر فساد و اختلاس در فولاد مبارکه نشان دهد، اما ناگهان ردپای صداوسیما و ائمه‌جمعه در آن دیده شد.

کد خبر: ۱۳۶۲۲۹
۱۰:۳۹ - ۰۵ شهريور ۱۴۰۱

عقب‌نشینی اصولگرایان از انتشار تفحص از فولاد مبارکه؛ کی بود کی بود، من نبودم!

دیدارنیوز:  ۲۶ مردادماه، زمانی‌که برای نخستین‌بار گزارش منتسب به تحقیق و تفحص از فولاد مبارکه که توسط کمیته تحقیق و تفحص مجلس یازدهم انجام شده است، در فضای مجازی منتشر شد، کسی تصور نمی‌کرد این گزارش که قرار بود مستندی برای فساد ساختاریافته در دولت قبل باشد، به یک‌باره اسامی و نهاد‌هایی را دربر‌بگیرد و به‌مذاق جریان اصول‌گرا و انقلابی خوش نیاید؛ گزارشی که قرار بود چهره‌های دولت حسن روحانی، از صدر تا ذیل را با مستندات، درگیر فساد و اختلاس در فولاد مبارکه نشان دهد، اما ناگهان ردپای صداوسیما و ائمه‌جمعه در آن دیده شد.

روز ۲۸ مردادماه که کانال تلگرامی چند ثانیه، چکیده گزارش ۳۰۰ صفحه‌ای مجلس از فساد در فولاد مبارکه را منتشر کرد، جریان از برنامه‌ریزی خارج و تازه موارد جدید عیان شد: «تخلف ۹۲ هزار میلیارد تومانی شامل پروژه‌بگیر‌های توئیتر که مجموعا ۴١٧ میلیون از فولاد پول دریافت کردند تا با ریتوئیت و جریان‌سازی، مانع از تحقیق و تفحص شوند و البته رقم ۲۲ میلیاردی صدا‌وسیما هم می‌درخشید. یک میلیارد و ۴۴٠ میلیون تومان در وجه دفاتر ائمه‌جمعه و همچنین ستاد اقامه نماز جمعه و ٩۵٠ میلیون تومان در وجه حوزه علمیه، بنیاد غدیر و ساخت مسجد پرداخت شده بود.»

اینجای کار، اما موضوع بر‌خلاف برنامه‌ریزی‌ها چرخید؛ البته انتشار غیر‌رسمی و پیش از قرائت در صحن و ارسال به قوه قضاییه، فرصتی بود تا اصل مساله زیر‌سوال برود و حتی اعضای کمیته تحقیق و تفحص و کمیسیون صنایع و معادن مجلس یازدهم نیز بگویند که گزارش مورد تایید نیست و تا پیش از ارسال به قوه قضاییه، هیچ سندیتی ندارد.

این‌بار، رسانه‌های نزدیک به دولت و مجلس فعلی بودند که شروع به زیر سوال بردن گزارش کردند؛ روزنامه همشهری با اشاره به گزارش هیات تحقیق و تفحص در‌باره فولاد مبارکه نوشت که: «مجلس انقلابی، فساد یک بنگاه اقتصادی را بررسی و افشا کرده و آن‌وقت همین اقدام ضدفساد، شده است نشانه فساد تودرتو و فساد سیستمی و چماقی علیه جمهوری اسلامی.» روابط عمومی مجلس هم تاکید کرد که: «نهاد‌های مختلف در حال پیگیری و شناسایی منتشرکنندگان این گزارش پیش از موعد قانونی در فضای مجازی هستند؛ هنوز گزارش به قوه قضاییه تحویل نشده است، بنابراین افراد متهم هستند، نه مجرم.»

در میانه تکذیب‌ها و انتقاد‌های چهره‌های دولت قبل، از قبیل نهاوندیان و واعظی در خصوص ذکر نام آن‌ها در این گزارش، رئیس هیات تحقیق و تفحص گفت که متن منتشرشده را قبول ندارد، آن‌هم در شرایطی که رئیس‌جمهور دستور پیگیری قاطع می‌داد و رئیس قوه قضاییه تاکید می‌کرد که گزارشی به قوه قضاییه نرسیده است و بعد از وصول، دستگاه قضا کار خود را در این زمینه آغاز می‌کند. اعضای کمیسیون صنایع و معادن و کمیته تحقیق و تفحص، یک‌به‌یک با ادبیاتی دو‌پهلو درباره این گزارش سخن گفتند؛ پاشنه آشیل تاکید بر فساد ساختاری دولت قبل نیز، به‌مرور هر روز کمرنگ‌تر از روز قبل شد و کارایی خود را از دست داد.

حالا روز گذشته، یک گزارش پژوهشی نشان داد سوگیری واکنش‌ها به گزارش تحقیق و تفحص از فولاد مبارکه، دیگر تنها به سمت دولت قبل نیست. پایگاه خبری «جماران» با انتشار این مطلب قید کرده است: «تحلیل توئیت‌های پرلایک نشان می‌دهد که بیش از ۵۰ درصد از لایک‌ها، به مضامینی اختصاص داده شده که در نقد حاکمیت بوده‌اند. همچنین برخی از کاربران بر اساس این گزارش نتیجه گرفته‌اند که فساد در کشور سیستمی شده است.»

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی