تیتر امروز

پیگیری پرونده مهسا امینی در کمیسیون شوراها/ ویس کرمی: بررسی پرونده زمان‌بر است
گشت ارشاد بله یا خیر؟ (۵)

پیگیری پرونده مهسا امینی در کمیسیون شوراها/ ویس کرمی: بررسی پرونده زمان‌بر است

در حالیکه ویس‌کرمی نماینده لرستان در گفتگو با دیدارنیوز رسیدگی به پرونده مهسا امینی را زمان‌بر می‌داند، آصفری، نایب رئیس کمیسیون شورا‌ها در مجلس می‌گوید: گزارش نهایی امینی ظرف سه هفته آینده به...
دستاورد رئیسی از نیویورک؛ یک کامیون کالای آمریکایی
«سوغاتی گیت»، بعد از «سیسمونی گیت»

دستاورد رئیسی از نیویورک؛ یک کامیون کالای آمریکایی

سیدابراهیم رئیسی ۴ روز با خیال آسوده در نیویورک ماند و ایران در اعتراض به فوت مهسا امینی، سراسر خشم بود، این درحالی است که انتشار تصاویری از یک کامیون سوغاتی آمریکایی برای هیات همراه رئیسی، مردم...

نماینده اهواز: مسئولان بگویند بودجه ۲ هزار و ۷۰۰ میلیاردی کنترل ریزگرد‌ها کجا رفت؟

مجتبی یوسفی، نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از پروژه‌های غیرکارشناسی انتقال آب و خشک شدن جلگه‌های کشور، گفت: مسئولان باید پاسخگو باشند اعتبارات کنترل پدیده ریزگرد‌ها چه شد.

کد خبر: ۱۳۶۰۹۱
۰۸:۰۹ - ۰۲ شهريور ۱۴۰۱

نماینده اهواز: مسئولان بگویند بودجه کنترل ریزگرد‌ها کجا رفت؟

دیدارنیوز: نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: اجرای پروژه‌های غیرکارشناسی انتقال آب و خشک شدن جلگه‌های کشور همچنین اجرای پروژه‌های غیرکارشناسی سدسازی در برخی از کشور‌های همسایه زمینه تشدید پدیده ریزگرد‌ها را فراهم کرده است.

مجتبی یوسفی، درباره ریشه گسترش پدیده ریزگرد‌ها و راهکار‌های کنترل آن بیان کرد: دو موضوع در گسترش پدیده ریزگرد‌ها موثر است؛ یکی بحث سیاست گذاری‌های غلط و سوءمدیریت در داخل کشور است. ما شاهد پروژه‌های غیر ضروری و غیرکارشناسی انتقال آب از سرشاخه‌ها و عدم توجه به پایین دست در استان‌های جنوبی هستیم که نتیجه آن خشک شدن تالاب‌ها نظیر تالاب هورالعظیم و تالاب شادگان است، با خشک شدن این تالاب‌ها جلگه‌هایی که از قدیم در استان‌های جنوبی وجود داشت، از بین رفت.

وی در ادامه اظهار کرد: دومین موضوع انتقال صنایع آب بر به کویر کشور است که هم مشکلات زیست محیطی و آلایندگی برای این مناطق ایجاد کرده است و هم تامین منابع آب این صنایع را با مشکل مواجه کرده است. ریشه این موضوعات در سوءمدیریت داخلی است که زمینه گسترش پدیده ریزگرد‌ها را فراهم کرد.

مسئولان باید پاسخگو باشند اعتبارات کنترل پدیده ریزگرد‌ها چه شد

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: از سوی دیگر در سه سال گذشته منابعی برای حوزه محیط زیست و کنترل ریزگرد‌ها اختصاص پیدا کرد که باید به مردم گزارش داده شود که این ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد در کجا هزینه شد؟ حداقل نیمی از این منابع در اختیار استان خوزستان قرار گرفته است. امروز باید گزارش دهند که این منابع چه شده است؟ منابعی که در سال جاری برای این حوزه پیش بینی کردیم هنوز اختصاص داده نشده است و ما تاکید داریم زودتر دولت برای کنترل کانون‌های ریزگرد داخلی این منابع را تخصیص دهد.

یوسفی در ادامه تاکید کرد: موضوع بعدی به دیپلماسی منطقه‌ای باز می‌گردد. زیاده خواهی و پروژه‌های غیرکارشناسی که در حوزه سدسازی در کشور‌های منطقه دنبال می‌شود از دیگر ریشه‌های تشدید پدیده ریزگرد‌ها است. برخی از کشور‌ها این اقدام را انجام داده و سایر کشور‌های منطقه را دچار مخاطره کردند.

این عضو کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: سیاست‌های غلط کشور در حوزه مدیریت منابع آب و منابع توسعه‌ای کشور سبب شده تا شرق کشور خالی از سکنه شود. وقتی ما جمعیت مرزنشین که همواره برای دفاع از کشور سینه سپرکرده است را از دست بدهیم باید هزاران میلیارد تومان هزینه کنیم تا امنیت مرز‌های کشور را تامین کنیم.

پدیده ریزگرد‌ها دیگر معضل یک استان نیست

وی افزود: در ابتدا فقط یک استان یعنی خوزستان درگیر پدیده ریزگرد‌ها شد، اما امروز نیمی از کشور و حتی پایتخت نیز درگیر پدیده ریزگرد‌ها شده است. این امر ضرورت فعال شدن دیپلماسی منطقه‌ای را برای کنترل این پدیده نشان می‌دهد.

یوسفی گفت: از رئیس سازمان محیط زیست تشکر می‌کنم که در طول یکسال گذشته اقدامات خوبی را انجام دادند، با پیگیری‌های صورت گرفته اولین همایش برگزار شد و نمایندگان کشور‌های منطقه حضور پیدا کردند تا هم فکری برای کنترل این پدیده صورت گیرد. انتظار ما این است که هم در بلندمدت از سیاست‌های غلط در مدیریت منابع آب جلوگیری شود و هم دیپلماسی منطقه‌ای با جدیت این موضوع را دنبال کند.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی