تیتر امروز

محمد مخبر؛ نامه‌ها را باز نکرد؟
گزارش دیدار از آخرین نفس‌های دریاچه ارومیه

محمد مخبر؛ نامه‌ها را باز نکرد؟

نابودی دریاچه ارومیه که در دولت نهم کلید آن زده شد حالا در دولت سیزدهم به لطف بی توجهی معاون اول رئیس جمهور به نامه‌های سازمان محیط زیست نفس‌های آخرش را می‌کشد.
«نهاد‌های مدنی»، غایب بزرگ سالن ۶۰۰ نفره وزارت کشور
وزارت کشور از تشکل‌های مردم‌نهاد در همایش روز ملی مشارکت اجتماعی دعوت نکرد

«نهاد‌های مدنی»، غایب بزرگ سالن ۶۰۰ نفره وزارت کشور

۲۲ مرداد، روز ملی تشکل‌ها و مشارکت‌های اجتماعی بود و به همین مناسبت همایشی در سالن ۶۰۰ نفره وزارت کشور برگزار شد که در آن مسئولان نهاد‌های دولتی حضور داشتند و سخنرانی کردند، همایشی ملی تشکل‌هایی...
تاجزاده از اصولگراترین اصلاح‌طلبان است/ رویکرد او، مقابل براندازان است
الهه کولایی در گفتگو با دیدار عنوان کرد:

تاجزاده از اصولگراترین اصلاح‌طلبان است/ رویکرد او، مقابل براندازان است

الهه کولایی نماینده پیشین مجلس و فعال سیاسی درباره بازداشت مصطفی تاجزاده و راه‌های رسیدن به جامعه‌ای توسعه یافته با دیدارنیوز به گفتگو نشست. او معتقد است دستگاه قضایی با مدیریت حجت‌الاسلام اژه‌ای،...
یادداشتی به قلم شهرام هزاریان؛

سهل‌انگاری های معاونت عمرانی خوزستان تمامی ندارد

بارش های سیل آسا و موسمی در تابستان امسال در شهرهای شمالی خوزستان هر چند مانند سیل ویرانگر فروردین ماه سال ۹۸ نبود ؛ اما قصه پرتکرار آبگرفتگی معابر و خیابان های شهرها بود. پرسش مطرح در حوادث سیل و زیان های آن این است که آیا معاونت عمرانی باز در پیش‌بینی و پیشگیری از حوادث سهل‌انگاری کرد؟

کد خبر: ۱۳۴۸۱۸
۲۲:۲۶ - ۱۱ مرداد ۱۴۰۱

سهل‌انگاری های معاونت عمرانی خوزستان تمامی ندارد

دیدارنیوز_خوزستان: سیل در استان خوزستان به‌ویژه در مناطق شرقی، شمال شرقی و جنوب شرقی خسارات های جبران ناپذیر جانی و مالی فراوانی به بار آورد، چندین روستا را آب برد، خانه های زیادی را تخریب، دام های دامداران را تلف و محصولات باغی و زراعی کشاورزن را به باد فنا داد.
فعالیت پدیده‌های همرفتی و موسمی و مونسون بر روی استان از ۷ مرداد تا اواخر وقت روز یکشنبه ۹ مرداد ۱۴۰۱ رگبار و رعد و برق و احتمال ریزش تگرگ و وزش باد شدید و سیلابی شدن مسیل‌ها به ویژه در مناطق شرقی، شمال شرقی و جنوب شرقی و خیزش گرد و غبار و احتمال وقوع توفان را در جلگه خوزستان موجب شد.

سیلاب و بارش های مونسون امسال در خوزستان سوای از خسارت ها، تلخی ها و مصیبت هایی که بهمراه داشت اما در حقیقت هشدار اساسی هم به مسئولان و متولیان امر به ویژه نهادهای نظارتی و مسئول در حوزه های معاونت عمرانی، عمران شهری و روستایی هم بود.

در پی این توفان پنج منزل مسکونی، یک خودرو، ۱۳ جایگاه دام و ۲ انبار علوفه و یک مزرعه علوفه دچار خسارت شده و در دیگر روستاهای بخش غیزانیه نیز تخریب جایگاههای دام، ۱۷۳ خانوار آسیب دیده در شهرستان باغملک، تلف شدن ۸۰ راس دام در بخش صیدون گزارش شده است.

امروز و در حین تنظیم گزارش، بیتی زیبا اما پرمغز وعمیق از شاعر پرآوازه ایران، فردوسی بزرگ را خواندم با این مضمون که " به جویی که یک روز بگذشت آب، نسازد خردمند از او جای خواب! مفهوم کلی و خلاصه اش آنست که همه چیز را به پای سهل‌انگاری نگیریم.

این سیل و بارش های سیل آسای در این روزهای تابستان داغ و مرداد ماهی سوای از همه مصیبت ها، سختی ها و خسارات های جبران ناپذیرش و حتی برکاتش اما در حقیقت تلنگری هم برای مسئولان و متولیان امری بوده که تاکنون در انجام وظایفشان کوتاهی و سهل انگاری کرده اند.

گویا بیان این نکته خالی از لطف نیست جناب خانچی به جای آنکه همه تقصیرها و مسبب ها را پای باران و آسمان بگذاریم کمی هم به فکر عملکرد خود در حوزه عمرانی باشیم.

سیلی، سیل این بار اگرچه در مناطق شرقی، شمال شرقی و جنوب شرقی خوزستان محکم نبود و این را هم باید به حساب مهربانی ها و رحم آسمان و تا حدودی آمادگی و هشدارهای به موقع و اطلاع رسانی های گسترده دانست که هرچند بر اساس نقشه های پیش یابی هواشناسی انتظار بارش های ویرانگر و سیل طغیانگر در این مناطق پیش بینی شده بود اما شدت این بارش ها به گونه ای نبود که مسئولان حوزه عمرانی را چندان به زحمت بیندازد.

اما نباید و نمی توان از برخی سوء تدبیرها، کم کاری ها و کم توجهی ها مسئولان و نهادهای ذیربط در این راستا از گذشته های دور تاکنون نیز غفلت کرد.

باران های سیل آسا در شرقی، شمال شرقی و جنوب شرقی خوزستان هرچند خساراتش محدود و جزئی بود و به برخی تاسیسات آب و برق و زیرساخت های مخابراتی و روستایی تا حدودی زیان رساند، اما در حقیقت یک هشدار جدی برای معاونت عمرانی ومدیریت شهری با آن عملکرد ناموزون و وجود ضعف ها و کمبودهای فراوان در این حوزه ها هم بود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی