تیتر امروز

تاجزاده از اصولگراترین اصلاح‌طلبان است/ رویکرد او، مقابل براندازان است
الهه کولایی در گفتگو با دیدار عنوان کرد:

تاجزاده از اصولگراترین اصلاح‌طلبان است/ رویکرد او، مقابل براندازان است

الهه کولایی نماینده پیشین مجلس و فعال سیاسی درباره بازداشت مصطفی تاجزاده و راه‌های رسیدن به جامعه‌ای توسعه یافته با دیدارنیوز به گفتگو نشست. او معتقد است دستگاه قضایی با مدیریت حجت‌الاسلام اژه‌ای،...
جای خالی آبخیزداری در سیل های اخیر
دیدار گزارش می‌دهد

جای خالی آبخیزداری در سیل های اخیر

سیلاب غیر منتظره مردادماه امسال در استان‌های تهران، مازندران، لرستان و خوزستان موضوع فراموش شده "آبخیزداری" را نمایان کرد و این پرسش همیشگی که چه زمانی این طرح کامل اجرا می شود؟

پوتین: آمریکا اصلی‌ترین تهدید ماست

در شرایطی که تجاوز نظامی روسیه به اوکراین بحران‌های سیاسی، اقتصادی، غذایی و .. را برای مردم جهان در پی داشته و میلیون‌ها نفر را آواره کرده، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، آمریکا را اصلی‌ترین تهدید برای کشورش می‌داند.

کد خبر: ۱۳۴۶۵۶
۰۸:۵۶ - ۱۰ مرداد ۱۴۰۱

پوتین: آمریکا اصلی‌ترین تهدید ماست

دیدارنیوز: ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز یکشنبه دکترین دریایی جدیدی را امضا کرد که ایالات متحده را رقیب اصلی روسیه معرفی می‌کرد و جاه‌طلبی‌های دریایی روسیه برای اقصی نقاط جهان از جمله در قطب شمال و دریای سیاه را شرح می‌داد.

پوتین که به مناسبت «روز نیروی دریایی» روسیه، در سنت پترزبورگ (شهری بنیان گذاشته شده توسط پتر کبیر و پایتخت پیشین این کشور تا سال ۱۹۱۸ میلادی) سخن می‌گفت، پتر کبیر را برای تبدیل این کشور به یک قدرت دریایی بزرگ و ارتقاء جایگاه جهانی آن ستود.

پوتین در سخنرانی خود با اشاره به موشک‌های کروز مافوق صوت زیرکُن (Zircon) روسیه، هشدار داد که از قدرت نظامی کشورش برای شکست هر متجاوز احتمالی استفاده خواهد کرد.

او گفت که تحویل این موشک‌ها به ناوچه ادمیرال گریگوروویچ، ظرف چند ماه آینده عملی خواهد شد و محل استقرار آن‌ها نیز به منافع روسیه بستگی دارد.

تسلیحات مافوق صوت می‌توانند با سرعت ۹ برابر سرعت صوت حرکت کنند و روسیه در سال گذشته میلادی چندین بار اقدام به پرتاب آزمایشی موشک «زیرکُن» از کشتی‌های جنگی و زیردریایی‌ها کرده است.

ولادیمیر پوتین اندکی قبل از این سخنرانی، دکترین دریایی ۵۵ صفحه‌ای جدیدی را امضا کرد که اهداف استراتژیک نیروی دریایی روسیه، از جمله جاه‌طلبی‌هایش برای تبدیل شدن به یک «قدرت دریایی بزرگ و گسترده در سراسر جهان» را شرح می‌داد.

در این دکترین اعلام شده است که اصلی‌ترین تهدید روسیه «سیاست راهبردی ایالات متحده آمریکا برای تسلط بر اقیانوس‌های جهان» و حرکت اتحاد نظامی ناتو به سمت مرز‌های روسیه است.

دکترین همچنین اعلام می‌دارد که در صورت بی‌نتیجه بودن به کارگیریِ قدرت‌های نرم همچون دیپلماسی و ابزار‌های اقتصادی، روسیه ممکن است از نیروی نظامی خود متناسب با وضعیت اقیانوس‌های جهان استفاده کند.

در ادامه ذکر شده است که اولویت روسیه، توسعه همکاری‌های راهبردی و دریایی با هند و همکاری‌های گسترده‌تر با ایران، عراق، عربستان سعودی و سایر کشور‌های منطقه است.

در این سند آمده است: «فدراسیون روسیه با هدایت این دکترین، محکم و قاطعانه از منافع ملی خود در اقیانوس‌های جهان دفاع خواهد کرد و داشتن یک قدرت دریایی کافی، تضمین کنندۀ امنیت و حافظ منافع ملی خواهد بود».

در این روز اگرچه پوتین در سخنرانی خود به جنگ اوکراین اشاره‌ای نکرد، اما در این دکترین نظامی «تقویت همه جانبۀ موقعیت ژئوپلیتیک روسیه» در دریای سیاه و آزوف پیش‌بینی شده است.

دکترین همچنین اقیانوس منجمد شمالی را که ایالات متحده بار‌ها گفته مسکو به دنبال نظامی کردن آن است، یک منطقه دارای اهمیت ویژه برای روسیه معرفی می‌کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی