تیتر امروز

جای خالی آبخیزداری در سیل های اخیر
دیدار گزارش می‌دهد

جای خالی آبخیزداری در سیل های اخیر

سیلاب غیر منتظره مردادماه امسال در استان‌های تهران، مازندران، لرستان و خوزستان موضوع فراموش شده "آبخیزداری" را نمایان کرد و این پرسش همیشگی که چه زمانی این طرح کامل اجرا می شود؟

توافق برای اتصال راه‌آهن شلمچه به بصره

مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، از ایجاد توافق اتصال راه آهن شلمچه-بصره میان رجا و دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد کشور و منطقه آزاد اروند خبر داد.

کد خبر: ۱۳۴۴۴۵
۱۵:۱۷ - ۰۶ مرداد ۱۴۰۱

توافق برای اتصال راه‌آهن شلمچه به بصره

دیدارنیوز_خوزستان:  به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد اروند، صبح امروز بازدیدی توسط مدیر عامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران در معیت مدیرعامل سازمان منطقه آزاد‌ اروند از خط ریلی پایانه مرزی شلمچه به عمل آمد و بررسی‌هایی در خصوص اتصال خطوط ریلی شلمچه به پایانه مرزی و سپس به بصره و عتبات عالیات صورت گرفت.

در این سفر طرح اتصال خط ریلی شلمچه به بصره عراق مورد بررسی قرار گرفت و قرار شد متولی خطوط ریلی کشور برای انجام تمهیدات لازم از راه‌آهن بصره در کشور عراق بازدید و سپس اتصال آن به عتبات عالیات را مورد ارزیابی قرار دهد.

 در همین راستا، سید میعاد صالحی مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران با اشاره به تاکیدات ریاست محترم جمهور برای اجرای این طرح مهم، اظهار کرد: در طول ماه‌های گذشته و در دیداری که دو هفته قبل با نخست وزیر عراق صورت گرفت، از تهران یک سفر ریلی را برای چند هدف آغاز کردیم.
و با بیان اینکه نخستین هدف ما از این سفر احیای قطار مسافری تهران-خرمشهر-شلمچه-بصره-کربلا است، گفت: بالغ بر ۳۲ کیلومتر این مسیر فاقد ریل است، که موقتا مسافران به‌صورت ترکیبی از تهران تا شلمچه با قطار و از شلمچه با اتوبوس راهی بصره خواهند ش و سپس از بصره به مقصد عتبات عالیات و کربلای معلا، با قطار انتقال داده خواهند شد.

هم‌اکنون نیز مرز شلمچه هستیم تا بر اساس توافق‌های صورت گرفته،  وارد خاک عراق شده تا از راه‌آهن بصره راهی عتبات شویم که این مسیر به‌طور کامل به‌صورت آزمایش شود.

مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران، تصریح کرد: طبیعی است که برای انجام این مهم به توافق با طرف عراقی نیاز داریم که ان‌شاالله به موازات موضوع احداث و تکمیل این خط ریلی که مصوبه هیات دولت و در دستور کار قرار گرفته، دولت این موضوع را به راه آهن جمهوری اسلامی ایران تکلیف کرده است.

صالحی ادامه داد: از سایر مجموعه‌هایی که در کشور هستند تقاضای همکاری داشتیم که هر که الحمدالله، هم دبیرخانه شورایعالی عالی مناطق آزاد و هم منطقه آزاد اروند، بناست که در بحث پایانه ریلی و هم بارنداز باری با توجه به تفاهم‌نامه‌های پیشین، با سرعت بیشتری ما را به سمت اهداف مشترک برساند.
وی با اشاره به توافق صورت گرفته برای تسهیل در تردد زائرانی که از خطوط ریلی استفاده می‌کنند، گفت: در این سفر تلاش می‌کنیم تا تفاهمات لازم برای تسهیل ازسوی طرف عراقی نیز اعمال شود.

وی با بیان اینکه ما این اقدامات باری و مسافری لازم‌الاجرا در مرز شلمچه را به‌عنوان قطعه‌ای مهم در میسر شدن مسیر تهران-کربلا می‌بینیم، یادآور شد: امیدواریم که مجموع دستگاه کمک کنند این آرزویی که سال‌ها زائران ایرانی انتظار آن را داشتند، اتفاق ییفتد. با این اتفاق زائران عراقی هم می‌توانند به قم به مشهد متصل شوند.

وی در خصوص نهایی شدن این توافق در سفر پیش رو به کشور عراق، گفت: موانعی بر سر راه است که ما در طول این چند ماه گام به گام در حال برطرف ساختن موانع هستیم، امیدوارم با کاهش موانع،  احداث آن آغاز خواهد شد.

صالحی خاطرنشان کرد: مسیری که به شلمچه منتهی شده را به سمت بصره ادامه خواهیم داد، چرا که از همین نقطه باید بالغ بر ۱۶ کیلومتر مین‌روبی صورت گیرد، اراضی وجود دارد که باید تصرف شود و پلی روی اروند نیز احداث شود‌ تا به ایستگاه بصره برسیم، هر کدام از این اقدامات مطالعات جداگانه‌ای دارد که در حال انجام است و این بیانگر این است که این یک موضوع ساده و کوچک نیست و گام به گام باید آن را برطرف کنیم.

وی با اشاره به برنامه راه‌آهن کشور برای ایام اربعین، عنوان کرد: در ایام اربعین، صندلی‌هایی که برای مسیرهای منتهی به شلمچه است را دو برابر در نظر گرفته و امیدواریم با توجه به اینکه امسال پیش بینی استقبال بیشتری می‌رود و برآوردها خبر از جمعیتی بین ۳ تا ۵ میلیون می‌دهد، بنا داریم از خرمشهر تا شلمچه یک قطار ۲۴ ساعته مسافری مستقر کنیم و همچنین ظرفیت‌ها قطارهایی که از مشهد و تهران به سمت خرمشهر می‌آیند را دو برابر کنیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی