تیتر امروز

جای خالی آبخیزداری در سیل های اخیر
دیدار گزارش می‌دهد

جای خالی آبخیزداری در سیل های اخیر

سیلاب غیر منتظره مردادماه امسال در استان‌های تهران، مازندران، لرستان و خوزستان موضوع فراموش شده "آبخیزداری" را نمایان کرد و این پرسش همیشگی که چه زمانی این طرح کامل اجرا می شود؟

چگونه برای سبک زندگی سالم «انگیزه» داشته باشیم؟

داشتن یک سبک زندگی سالم اگرچه بسیار مطلوب است، اما اجرای آن خیلی دشوار است. کلید زندگی سالم، تغذیه خوب، عدم مصرف الکل و دخانیات و مواد مخدر و البته ورزش بیشتر است، هرچه افراد بیشتر رفتار‌های لازم و سالم را تجسم کنند، انگیزه بیشتری برای تغییر پیدا می‌کنند.

کد خبر: ۱۳۴۳۱۷
۱۳:۱۰ - ۰۴ مرداد ۱۴۰۱

چگونه برای سبک زندگی سالم «انگیزه» داشته باشیم؟

دیدارنیوز: یکی از اصلی‌ترین موارد تاثیر گذار بر طول عمر افراد، سبک زندگی سالم است. داشتن یک سبک زندگی سالم اگرچه بسیار مطلوب است، اما اجرای آن خیلی دشوار است.

کلید زندگی سالم، تغذیه خوب، عدم مصرف الکل و دخانیات و مواد مخدر و البته ورزش بیشتر است. تحقیقات نشان می‌دهد که علاوه بر موارد فوق، تجسم موفقیت، کلید روانی برای ورزش بیشتر و بهبود رژیم غذایی است.

به گفته محققان، تجسم غذا خوردن سالم، عدم مصرف الکل و ورزش بیشتر به افراد کمک می‌کند تا رفتار خود را تغییر دهند. در حقیقت، هرچه افراد بیشتر رفتار‌های لازم و سالم را تجسم کنند، انگیزه بیشتری برای تغییر پیدا می‌کنند.

پروفسور مارتین هاگر، یکی از نویسندگان مطالعه فوق، در این رابطه گفت: ارتباط قوی بین بیماری‌های مزمن مانند بیماری قلبی و دیابت و رفتار وجود دارد و مداخلات مبتنی بر تصویر روشی ارزان و مؤثر برای ترویج رفتار‌های سالم مانند فعالیت بدنی و تغذیه سالم ارائه می‌دهند.

ما متوجه شدیم افرادی که به سادگی گام‌های لازم برای انجام رفتار سالم را به طور منظم تجسم می‌کنند، احتمالاً انگیزه بیشتری برای پیروی از الگوی زندگی سالم داشته و در واقع رفتار سالمی را انجام می‌دهند.

طی این مطالعه محققان نتایج ۲۶ پژوهش مختلف را برای آزمایش شرایط بهینه برای تجسم ترکیب کردند. در این تحقیق مشخص شد که تصویر سازی ذهنی زمانی بهتر کار می‌کنند که به مردم یادآوری پیامک داده شده و دستورالعمل‌های دقیقی داشتند.

پروفسور هاگر در این رابطه گفت: مطالعات قبلی نشان داده است که مداخلات تصویری در زمینه‌های مختلف از جمله افزایش عملکرد ورزشکاران، آموزش شبیه سازی پرواز برای خلبانان هواپیما و برای تسکین علائم در محیط‌های بیمارستانی استفاده شده است. تحقیقات ما نشان می‌دهد که تصویرسازی برای ترویج مشارکت در رفتار‌های سالم نیز مؤثر است.

یافته‌های ما ممکن است نه تنها برای متخصصان سلامت در سراسر جهان جالب باشد، بلکه می‌تواند برای برنامه ریزی جهت سبک زندگی سالم مفید بوده و به طور بالقوه در سایر صنایع نیز اجرا شود.

شرح کامل این مطالعه در مجله Health Psychology منتشر شده است.

منبع:سیناپرس

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی