تیتر امروز

دستاورد رئیسی از نیویورک؛ یک کامیون کالای آمریکایی
«سوغاتی گیت»، بعد از «سیسمونی گیت»

دستاورد رئیسی از نیویورک؛ یک کامیون کالای آمریکایی

سیدابراهیم رئیسی ۴ روز با خیال آسوده در نیویورک ماند و ایران در اعتراض به فوت مهسا امینی، سراسر خشم بود، این درحالی است که انتشار تصاویری از یک کامیون سوغاتی آمریکایی برای هیات همراه رئیسی، مردم...
زخم‌هایی که کهنه می‌شود نه درمان!
گشت ارشاد بله یا خیر؟ (۴)

زخم‌هایی که کهنه می‌شود نه درمان!

صحبت‌های روز گذشته وزیر کشور در مورد پرونده مرگ مهسا امینی به منزله پایان دادن به تحقیقی بود که نمایندگان مجلس در گفتگو با دیدار آن را وعده داده بودند!
دیدگاه محمد مهاجری در مورد موضوع حجاب و گشت ارشاد + ویدیو
یک توضیح در مورد یک عدم انتشار

دیدگاه محمد مهاجری در مورد موضوع حجاب و گشت ارشاد + ویدیو

روز گذشته به مخاطبان گرامی دیدارنیوز اطلاع دادیم که امروز گفتگوی تصویری با محمد مهاجری فعال سیاسی اصولگرا را در برنامه تنگنا منتشر خواهیم کرد اما بنا به دلایلی که در پی می‌آید از شما معذوریم.

عذرخواهی «پاپ فرانسیس» از بومیان کانادا

«پاپ فرانسیس» رهبر کاتولیک‌های جهان، در شهر ماسکواسیس در استان آلبرتا کانادا در نزدیکی محلی که سابقا دو مدرسه در آن قرار داشت، به دلیل حمایت مسیحیان از "ذهنیت استعمارگر" آن زمان عذرخواهی کرد. او گفت: من با سرافکندگی و شرمساری و همچنین آشکارا و بدون ابهام، متواضعانه بابت شرارت و خباثت بسیاری از مسیحیان علیه این مردمان بومی طلب‌ بخشش می‌کنم.

کد خبر: ۱۳۴۳۰۸
۱۲:۰۳ - ۰۴ مرداد ۱۴۰۱

عذرخواهی «پپ» از بومیان کانادا

دیدارنیوز: پاپ فرانسیس در سفر به کانادا از مردمان بومی این کشور بابت نقش کلیسای کاتولیک در مدارسی که کودکان بومی در آن‌ها مورد سوءرفتار قرار می‌گرفتند، عذرخواهی کرد و همسان‌سازی فرهنگی اجباری آن‌ها را "خباثت اهریمنی رقت‌انگیز" و "خطای فاجعه‌بار" خواند.

به نقل از خبرگزاری رویترز، «پاپ فرانسیس» رهبر کاتولیک‌های جهان دوشنبه در شهر ماسکواسیس در استان آلبرتا در نزدیکی محلی که سابقا دو مدرسه در آن قرار داشت، به دلیل حمایت مسیحیان از "ذهنیت استعمارگر" آن زمان عذرخواهی کرد و خواستار تحقیق "جدی" در مورد این مدارس برای کمک به بهبود بازماندگان و فرزندان آن‌ها شد.

پاپ گفت: من با سرافکندگی و شرمساری و همچنین آشکارا و بدون ابهام، متواضعانه بابت شرارت و خباثت بسیاری از مسیحیان علیه این مردمان بومی طلب‌بخشش می‌کنم.

عذرخواهی «پپ» از بومیان کانادا

این سخنان خطاب به بومیان کانادایی، اولین عذرخواهی در خاک کانادا از سوی پاپ فرانسیس به شمار می‌رود و بخشی از سفر او برای التیام بر زخم‌های عمیقی است که پس از آن در کانون توجه قرار گرفت که سال گذشته گور‌های بی‌نام و نشان در محل مدارس شبانه‌روزی کشف شد.

پاپ ۸۵ ساله، اوایل امسال در جریان دیدار با گروهی از مردمان بومی در واتیکان قول انجام این سفر را داد و اولین عذرخواهی را همان جا به زبان آورده بود.

رهبر کاتولیک‌های جهان گفت: به اینجا آمده‌ام، زیرا اولین قدم زیارت توبه من در میان شما این است که دوباره استغفار کنم و یک بار دیگر به شما بگویم که عمیقا متاسفم. متاسفم به خاطر شیوه‌هایی که متأسفانه بسیاری از مسیحیان از ذهنیت استعمارگر قدرت‌هایی که مردم بومی را سرکوب می‌کردند، حمایت کردند. واقعا متاسفم. کلیسای کاتولیک در برابر این خباثت اهریمنی در برابر خدا زانو زده و از پیشگاه او برای گناهان فرزندانش طلب‌بخشش می‌کند.

عذرخواهی «پپ» از بومیان کانادا

پاپ گفت: من به ویژه برای راه‌هایی که بسیاری از اعضای این کلیسا و جوامع مذهبی، به خصوص از طریق بی‌تفاوتی، در پروژه‌های تخریب فرهنگی و یکسان‌سازی اجباری که توسط دولت‌های آن زمان ترویج می‌شد، همکاری کردند و اوج آن در سیستم مدارس مسکونی بود، طلب‌بخشش می‌کنم.

پیش از این سخنرانی، فرانسیس در قبرستان یک کلیسا برای مردمان بومی دعا خواند و بعد در کنار سنگ یادبود دو مدرسه شبانه‌روزی سابق که زمانی در این مکان قرار داشتند، ایستاد.

بین سال‌های ۱۸۸۱ و ۱۹۹۶ بیش از ۱۵۰ هزار کودک بومی کانادایی از خانواده‌هایشان جدا شده و به این مدارس شبانه‌روزی آورده شدند. بسیاری از این کودکان بابت صحبت به زبان‌های بومی خودشان مورد ضرب و جرح قرار گرفته، گرسنگی می‌کشیدند و هدف سوءرفتار جنسی در تشکیلاتی قرار می‌گرفتند که کمیسیون حقیقت و سازش کانادا آن را "نسل‌کشی فرهنگی" نامیده است.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی