تیتر امروز

محمد مخبر؛ نامه‌ها را باز نکرد؟
گزارش دیدار از آخرین نفس‌های دریاچه ارومیه

محمد مخبر؛ نامه‌ها را باز نکرد؟

نابودی دریاچه ارومیه که در دولت نهم کلید آن زده شد حالا در دولت سیزدهم به لطف بی توجهی معاون اول رئیس جمهور به نامه‌های سازمان محیط زیست نفس‌های آخرش را می‌کشد.
«نهاد‌های مدنی»، غایب بزرگ سالن ۶۰۰ نفره وزارت کشور
وزارت کشور از تشکل‌های مردم‌نهاد در همایش روز ملی مشارکت اجتماعی دعوت نکرد

«نهاد‌های مدنی»، غایب بزرگ سالن ۶۰۰ نفره وزارت کشور

۲۲ مرداد، روز ملی تشکل‌ها و مشارکت‌های اجتماعی بود و به همین مناسبت همایشی در سالن ۶۰۰ نفره وزارت کشور برگزار شد که در آن مسئولان نهاد‌های دولتی حضور داشتند و سخنرانی کردند، همایشی ملی تشکل‌هایی...
تاجزاده از اصولگراترین اصلاح‌طلبان است/ رویکرد او، مقابل براندازان است
الهه کولایی در گفتگو با دیدار عنوان کرد:

تاجزاده از اصولگراترین اصلاح‌طلبان است/ رویکرد او، مقابل براندازان است

الهه کولایی نماینده پیشین مجلس و فعال سیاسی درباره بازداشت مصطفی تاجزاده و راه‌های رسیدن به جامعه‌ای توسعه یافته با دیدارنیوز به گفتگو نشست. او معتقد است دستگاه قضایی با مدیریت حجت‌الاسلام اژه‌ای،...

وقتی محققان شگفت‌زده شدند؛ سگ‌‌ها از طریق حس بویایی می‌بینند

یک تیم پژوهشی نقشه‌های سه بعدی از مجاری عصبی مغز سگ‌ها را ساخت و ماده سفید گسترده‌ای را ردیابی کرد که نواحی بویایی مغز را به هم مرتبط کرده و یک بزرگراه اطلاعاتی عظیم و ناشناخته را بین سیستم‌های بویایی و بینایی سگ‌ها آشکار کرد. این مطالعه نشان می‌دهد در سگ‌ها حس بویایی واقعاً با بینایی ادغام شده است.

کد خبر: ۱۳۴۲۱۱
۰۹:۳۷ - ۰۳ مرداد ۱۴۰۱

سگ‌‌ها از طریق حس بویایی می‌بینند

دیدارنیوز: همه ما می‌دانیم که سگ‌ها با تشخیص دیابت، سرطان‌ها و موارد مثبت کرونا، حس بویایی قدرتمندی دارند. با این حال، محققان از مشاهده وسعت زیاد رشته‌های عصبی بویایی در مغز سگ‌ها شگفت زده شدند.

اریکا اندروز (Erica Andrews) محقق تصویربرداری عصبی دامپزشکی از دانشگاه کرنل و همکارانش به تازگی مسیر‌های بویایی مغز سگ‌های خانگی را با استفاده از اسکن ام آر آی ردیابی کرده اند.

این تکنیک از تفاوت در جریان مولکول‌ها مانند آب برای ایجاد نقشه پیچیده‌ای از ساختار‌های بافتی استفاده می‌کند.

با این داده‌ها، تیم پژوهشی نقشه‌های سه بعدی از مجاری عصبی مغز سگ‌ها را ساخت و ماده سفید گسترده‌ای را ردیابی کرد که نواحی بویایی مغز را به هم مرتبط کرده و یک بزرگراه اطلاعاتی عظیم و ناشناخته را بین سیستم‌های بویایی و بینایی سگ‌ها آشکار کرد.

پیپ جانسون (Pip Johnson) محقق تصویربرداری عصبی دانشگاه کرنل توضیح می‌دهد: ما هرگز این ارتباط بین بینی و لوب پس سری، از نظر عملکرد قشر بینایی در سگ‌ها را در هیچ گونه‌ای ندیده ایم. از نظر اندازه، این خطوط در مقایسه با آنچه در سیستم بویایی انسان توصیف شده است، واقعاً چشمگیر و بیشتر شبیه به سیستم‌های بینایی ما بودند. این موضوع احتمالاً همان چیزی است که به سگ‌ها اجازه می‌دهد حتی بدون بینایی بسیار خوب عمل کنند.

بینی یک سگ به خودی خود به طرز چشمگیری با بیش از ۲۲۰ میلیون سلول تشخیص بو، در مقایسه با ۵۰ میلیون گیرنده بویایی انسان، بسیار مجهز است. تنها با این اندام بویایی، سگ‌ها می‌توانند آگاهی فضایی ایجاد کنند، ارتباطات شیمیایی را بخوانند، حالات روحی ما را حس کرده و همه چیز، از جمله منابع گرمای ضعیف را ردیابی کنند.

جانسون در ادامه می‌گوید: این یافته در سگ‌ها بسیار منطقی است. وقتی وارد اتاقی می‌شویم، در درجه اول از دید خود استفاده می‌کنیم تا بفهمیم کجاییم، چه کسی در اتاق است و یا کجا میز است. در حالی که این مطالعه نشان می‌دهد در سگ‌ها حس بویایی واقعاً با بینایی ادغام شده است.

به گفته محققان در۲۳ سگ اسکن شده، پژوهشگران همچنین مسیر‌های اطلاعاتی ماده سفید مغز را شناسایی کردند که به شدت بخش بویایی را با چهار منطقه دیگر مغز نیز متصل می‌کند. درست مانند انسان، مسیر‌های بویایی به قشر پیریفورم (سبز) و سیستم لیمبیک (آبی) احتمالاً بو را به حافظه و احساسات مرتبط می‌کند. تصور می‌شود که قشر آنتورینال (مسیر صورتی) بو‌ها را پردازش و همچنین به حافظه متصل می‌کند.

علاوه بر ارتباط با بینایی، پیوند‌های بین پیاز بویایی و ساقه مغز از طریق دستگاه قشر نخاعی نیز یک یافته غیرمنتظره بود.

اندروز و همکارانش گمان می‌کنند که این ارتباطات ممکن است اجازه دهد تا پاسخ‌های غریزی بیشتری به بو‌ها بدون نیاز به پردازش بالاتر در مغز رخ دهد.

محققان در پایان اعلام می‌کنند که البته، ما در این مرحله نمی‌دانیم که آیا این یافته بدان معناست که سگ‌ها می‌توانند بو‌ها را ببینند، اگرچه مغز قادر به انجام برخی چیز‌های بسیار عجیب است.

این تیم پژوهشی نتیجه می‌گیرد که این یافته‌ها نشان می‌دهد که سیستم بویایی نقش برجسته‌ای در شناخت سگ‌ها در بسیاری از مسیر‌های پردازش اصلی دارد و آن را شبکه‌ای حیاتی برای بررسی شناخت سگ‌ها می‌سازد.

شرح کامل این پژوهش و یافته‌های حاصل از آن در آخرین شماره مجله تخصصی Neuroscience منتشر شده است.

منبع:سیناپرس

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی