تیتر امروز

پرتغال ۲ - اروگوئه صفر؛ برای صعود نیازی به رونالدو نبود!
بیست و دوحه (۱۳)، روز نهم جام جهانی

پرتغال ۲ - اروگوئه صفر؛ برای صعود نیازی به رونالدو نبود!

در نهمین روز از مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، بازی‌های باقی‌مانده از دور دوم مرحله گروهی انجام شد و هشت تیم در دو گروه G و H به مصاف یکدیگر رفتند؛ کامرون در نبردی جذاب و کامبکی برابر صربستان ۳-۳...
رودبار و باز هم بلای طبیعی در روزهای جام جهانی!
گزارش دیدار از آخرین وضعیت آتش‌سوزی در جنگل "شمام" و "سلانسر"

رودبار و باز هم بلای طبیعی در روزهای جام جهانی!

علیرغم تلاش نهاد‌های مختلف مانند هلال احمر، منابع طبیعی و مدیریت بحران آتش سوزی در جنگل‌های "شمام" و "سلانسر" در رودبار استان گیلان ادامه دارد و زنده ماندن آن‌ها در گرو سورتی پرواز بیشتر است...

راهکار دور زدن تحریم‌ها از نگاه «قالیباف»

محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی که به ازبکستان سفر کرده، در جمع بازرگانان ایرانی فعال در ازبکستان گفته است که ارتقای روابط دو جانبه راهکاری برای دور زدن تحریم‌هاست.

کد خبر: ۱۳۳۵۲۷
۱۰:۱۳ - ۲۲ تير ۱۴۰۱

راهکار «قالیباف» برای دور زدن تحریم‌ها

دیدارنیوز: رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه سیاست قطعی دولت و مجلس ارتباط با کشور‌های همسایه است، گفت که باید تجارت دو جانبه با کشور‌ها را دنبال کنیم که این راهکاری برای دور زدن تحریم هاست.

محمدباقر قالیباف در جلسه با بازرگانان و تولیدکنندگان ایرانی فعال در بازار ازبکستان گفت: سیاست قطعی مجلس و دولت ارتباط با کشور‌های همسایه با محوریت مباحث اقتصادی، فرهنگی و سیاسی است که این موضوع را در اولویت قرار داده ایم. باید این موضوع را نه به صورت دوره‌ای و فصلی بلکه به صورت متناوب و پیوسته دنبال کرد؛ به عنوان یک ایرانی در هر کجا باشم تداوم این کار را مدنظر قرار خواهم داد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: ارتباط با کشور‌های همسایه با محوریت مباحث اقتصادی از سیاست‌های قطعی دولت و مجلس است. موضوعی که در برنامه هفتم هم تدوین شده و نگاه رهبری به آن است و جزو اسناد بالادستی محسوب می‌شود.

قالیباف با بیان اینکه بخش خصوصی مجاهدین عرصه اقتصادی هستند، گفت: ما باید بخش خصوصی را تقویت کنیم. البته که دولت نقش پشتیبانی و تسهیل‌گری را دارد. باید ظرفیت اصلی در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه ما باید فرصت‌ها و محدودیت‌های خود را دقیق بدانیم، افزود: ما در تحریم قرار داریم. تحریم یعنی به جای تسهیل‌گری در تجارت و روابط، موانعی سر راه ما است. البته کشور‌هایی آمادگی همکاری با ما دارند که همان‌ها هم بعضا دست به عصا کار را پیش می‌برند مگر آنکه نیازشان به ما باشد، در آن موقع هم با احتیاط عمل می‌کنند. پس باید با چاره‌اندیشی شرایطی را فراهم کنیم که نگرانی‌ها رفع شود.

ظرفیت مبادلات ما با کشور‌های همسایه سالانه حدود ۲۱۶ میلیارد دلار است

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اولویت ما تبادلات اقتصادی با کشور‌های همسایه و منطقه است، گفت: حدود ۲۱۶ میلیارد دلار در سال ظرفیت مبادلات ما با کشور‌های همسایه است. ما باید هر چه می‌توانیم تجارت دوجانبه را با کشور‌ها انجام دهیم. تجارت دوجانبه اثربخش‌تر از تجارت منطقه‌ای و چند جانبه است. باید هاب مالی و هاب لجستیکی خود را مرتب و منظم کرده و تسهیل‌گری کنیم که این در روابط دوجانبه رخ می‌دهد.

قالیباف گفت که سعی می‌کنیم در سه، چهار ماه آینده بحث ویزا و تعرفه ترجیحی را حل کنیم. باید هاب لجستیکی و مالی ایجاد کرده، کشور ما ظرفیت‌های بالایی دارد.

وی با بیان اینکه وزارت خارجه نقش کلیدی و جدی در پیگیری امور دارد، به اجلاس شانگ‌های در شهریورماه اشاره کرد و گفت: مهمترین رسالت ما در حوزه پارلمان فراهم کردن فرصت‌هاست. امیدواریم بتوانیم موضوع لغو روادید بین ایران و ازبکستان را حل کنیم.

رئیس مجلس با تأکید مجدد بر اینکه باید روابط دوجانبه را دنبال کرد، گفت که حتی اگر تحریم‌ها هم لغو شود روابط دوجانبه حداقل یک ربع قرن ادامه پیدا می‌کند؛ ما می‌توانیم با روابط دوجانبه تحریم‌ها را دور بزنیم.

تأکید تجار بر استفاده از ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در ازبکستان

در ابتدای این نشست تعدادی از بازرگانان و تولیدکنندگان ایرانی فعال در بازار ازبکستان به بیان دغدغه‌هایشان پرداختند؛ سهیلی رئیس مرکز توسعه صادرات ایران گفت: ازبکستان می‌تواند تبدیل به هاب مرکزی شود. ما باید از ظرفیت این کشور برای سرمایه‌گذاری استفاده کنیم. لازم است رایزن مستقیم در این کشور داشته و روابط دانشجویی و دانشگاهی برقرار باشد.

صانعی نایب رئیس اتاق مشترک ایران و ازبکستان هم گفت: یکی از مشکلات مزمن بخش خصوصی در ازبکستان عدم رفع موانع بخشی خدمات فنی و مهندسی است. شرکت‌های فنی و مهندسی نقش پررنگی دارند، اما نتوانستیم دغدغه بخش بزرگی از صنعت را حل کنیم. باید از پتانسیل منطقه آزاد ازبکستان استفاده کنیم. همچنین تسهیل‌گری در حوزه حمل و نقل ریل لازم است. دغدغه ما افزایش سطح ظرفیت حمل و نقل ریلی است.

دانا نماینده گروه توسعه تجارت ایران هم گفت: لازم است ویزای تجار، رانندگان و توریسم تسهیل شود. توافقاتی برای لغو روادید توریسم برقرار شود. رانندگان هم احتیاج به ویزا نداشته باشند یا اینکه ویزای حداقل شش ماهه به آن‌ها داده شود. این وضعیت برای بازرگانان هم برقرار شود.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی