تیتر امروز

دکتر منتظر قائم: مسئولان می خواهند با حرف هایشان جامعه را بترسانند!/ رسالتی که درست انجام شد+ویدیو
گفتگوی هشتم دیدار در برنامه "اصل ۲۷" با یک استاد ارتباطات و جامعه شناس/ بخش دوم

دکتر منتظر قائم: مسئولان می خواهند با حرف هایشان جامعه را بترسانند!/ رسالتی که درست انجام شد+ویدیو

حوادث اخیر بهانه‌ای شد تا دیدار در سلسله گفتگو‌هایی با جامعه شناسان و استادان دانشگاه در قالب برنامه‌ای به نام "اصل ۲۷" این اتفاقات را واکاوی و راه حل‌هایی برای برون رفت از آن بیابد؛ هشتمین میهمان...
نقویان درباره اعتراضات، ولایت فقیه، گشت ارشاد، رفراندوم، رژیم پهلوی و رابطه با آمریکا چه گفت؟ + ویدیو
قسمت دوم گفت‌وگوی دیدار با ناصر نقویان:

نقویان درباره اعتراضات، ولایت فقیه، گشت ارشاد، رفراندوم، رژیم پهلوی و رابطه با آمریکا چه گفت؟ + ویدیو

حجت‌الاسلام ناصر نقویان در قسمت دوم گفت‌وگوی خود با دیدارنیوز در مورد اعتراضات و ربط دادن آن به دشمن، امر به معروف، نهی از منکر، میزان ناراضیان ایرانی، رفراندوم، ولایت فقیه و آنچه از نظر او صلاح...
استقلال؛ از حاجی به سردار: خودتو نشون بده!
وضعیت قرمز در باشگاه آبی با کسر بودجه ۵۰۰ میلیاردی

استقلال؛ از حاجی به سردار: خودتو نشون بده!

با وجود حذف ایران از مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲، همچنان هوش و حواس علاقمندان به فوتبال به ادامه این بازی‌ها است و به همین خاطر هم ماجرا‌های فوتبال باشگاهی در ایران همچنان زیر سایه اخبار جام...

کمالوندی: راه‌اندازی IR۴ مسئله جدیدی نیست

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره راه‌اندازی و دریافت محصول ۲۰ درصد از ماشین‌های آی‌آر۴ گفت: این مسئله جدید نیست و در زمینه ماشین‌های آی‌آر ۶ نیز از مدت‌ها قبل به آژانس اطلاع رسانی کرده بودیم.

کد خبر: ۱۳۳۴۱۴
۱۷:۰۵ - ۲۰ تير ۱۴۰۱

کمالوندی: راه‌اندازی IR۴ مسئله جدیدی نیست

دیدارنیوز: سخنگوی سازمان انرژی اتمی راه‌اندازی و دریافت محصول ۲۰ درصد از ماشین‌های آی‌آر۴ را مسئله‌ای جدید ندانست و تاکید کرد: این مسئله پیشتر به آژانس اطلاع رسانی شده بود.

بهروز کمالوندی در رابطه با خبر منتشر شده درباره برداشت اورانیوم ۲۰ درصد اظهار کرد: در راستای قانون مجلس، سازمان تکالیفی دارد و برای رسیدن ظرفیت ۱۹۰ هزار سو در بازه‌های زمانی باید تعدادی ماشین به راه می‌انداختیم. راه اندازی تعداد زیادی ماشین در همین راستاست و بنابراین در تکلیف کوتاه مدت باید این تعداد ماشین را راه اندازی می‌کردیم.

به گفته کمالوندی این مسئله جدید نیست و در زمینه ماشین‌های آی‌آر ۶ نیز از مدت‌ها قبل به آژانس اطلاع رسانی کرده بودیم.

وی در مصاحبه با برنامه "رویداد" رادیو گفتگو همچنین تاکید کرد: اطلاعات اولیه کلی ارائه می‌شود و سپس در پرسش نامه تکمیلی، آژانس می‌تواند در میان اعضا اطلاع رسانیِ محدود نماید و برای اطلاع رسانی رسانه‌ای منتشر نمی‌شود. البته بر اساس تجربه‌های قبل، این اطلاعات به سرعت در سطح بین الملل انتشار می‌یابد؛ البته نه بدین شکل که بگویند سه آبشار آی‌آر۶ راه اندازی شد؛ بلکه این رسانه‌ها هر یک از آبشار‌ها را به صورت جداگانه اطلاع رسانی کرده و برای هر یک گزارشی از سوی آژانس و رسانه‌های غربی منتشر می‌شود.

کمالوندی همچنین تاکید کرد: غربی‌ها با سوء استفاده، یک مقوله را در چندین مرحله اطلاع رسانی می‌کنند که شامل مراحل نصب و راه‌اندازی و برداشت می‌شود، ولی در اصل، همه این فرایند‌ها باید در یک خبر جای گیرد که غرب با شیطنت رسانه‌ای روندی سوء استفاده گرایانه را پی گرفته است.

وی یادآور شد: ماشین پیشرفته آی‌آر۶ در فردو راه اندازی شده است و اورانیوم ۵ درصد به آن تزریق شده و محصول ۲۰درصد برداشت می‌شود. بر اساس برجام هر یک از ماشین‌ها می‌توانند در دوره زمانی خاص وارد مدار شوند، ولی با توجه به عدم تکلیف محوریِ طرف مقابل –بر اساس پاراگراف‌های ۲۶ و ۳۶ توافق- ایران این حق را دارد که به صورت جزئی یا کلی تعهدات خود را برای مدتی تعلیق نماید و ایران بر همین اساس چنین کاری را انجام داده است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی یادآور شد: هرگاه طرف مقابل به تعهدات باز گشته و همه را اجرایی کنند، ایران نیز بلافاصله همه تعهدات خود را دقیقا انجام خواهد داد.
کمالوندی در زمینه روند همکاری‌های ایران با آژانس گفت: یک مرحله پادمانی، دیگری پروتکلی و نظارت دیگر نیز بر اساس برجام است. مثل نظارت بر معدن که مرحله قبل از رسیدن به کیک زرد است.

وی با بیان این مطلب، تعلیق نظارت‌های فراپادمانی نظیر استفاده از دوربین‌ها را متذکر شد و گفت: از این سه مرحله نظارت، دو رقم را انجام نمی‌دهیم که شامل نظارت‌های برجامی یا پروتکلی است و تنها نظارت آژانس بر مواد اجرایی می‌گردد.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی