تیتر امروز

پرتغال ۲ - اروگوئه صفر؛ برای صعود نیازی به رونالدو نبود!
بیست و دوحه (۱۳)، روز نهم جام جهانی

پرتغال ۲ - اروگوئه صفر؛ برای صعود نیازی به رونالدو نبود!

در نهمین روز از مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، بازی‌های باقی‌مانده از دور دوم مرحله گروهی انجام شد و هشت تیم در دو گروه G و H به مصاف یکدیگر رفتند؛ کامرون در نبردی جذاب و کامبکی برابر صربستان ۳-۳...
رودبار و باز هم بلای طبیعی در روزهای جام جهانی!
گزارش دیدار از آخرین وضعیت آتش‌سوزی در جنگل "شمام" و "سلانسر"

رودبار و باز هم بلای طبیعی در روزهای جام جهانی!

علیرغم تلاش نهاد‌های مختلف مانند هلال احمر، منابع طبیعی و مدیریت بحران آتش سوزی در جنگل‌های "شمام" و "سلانسر" در رودبار استان گیلان ادامه دارد و زنده ماندن آن‌ها در گرو سورتی پرواز بیشتر است...

ناتوی «اقتصادی» علیه روسیه!

سه دانشمند آمریکایی پیشنهاد داده‌اند که برای پیروزی غرب علیه روسیه باید ناتوی اقتصادی تشکیل شود، همانطور که ناتوی نظامی وجود دارد. در مقاله‌ای در مجله سیاست خارجی آمده است: ما به یک اتحاد دفاعی اقتصادی، «ناتوی اقتصادی» نیاز داریم. درست همانطور که ناتو یک اتحاد نظامی است که در آن یکی بدون قید و شرط از دیگری حمایت می‌کند، باید یک اتحاد اقتصادی وجود داشته باشد که در آن همه اعضا از یکدیگر حمایت کنند.

کد خبر: ۱۳۳۱۹۹
۱۷:۲۸ - ۱۵ تير ۱۴۰۱

ناتوی «اقتصادی» علیه روسیه!

دیدارنیوز: اقتصاددانان آمریکایی با توجه به تاثیر جنگ اوکراین و تحریم‌ها علیه مسکو بر اقتصاد کشور‌های غربی، خواستار ایجاد یک ناتوی اقتصادی در مقابل روسیه برای کاهش این تاثیرات شدند.

نشریه "فوکوس" در مطلبی نوشت: اقتصاد آلمان به سمت بحران می‌رود، زیرا نمی‌تواند وابستگی خود را به تحویل انرژی روسیه به موقع کاهش دهد. کل کشور می‌تواند به عدم تعادل برسد و مسئله تحریم‌ها علیه روسیه هم مطرح است. اقتصاددانان آمریکایی معتقدند لازم نیست این طور باشد. در مقاله‌ای که به شدت مورد بحث قرار گرفته است، آن‌ها "ناتوی اقتصادی" را پیشنهاد می‌کنند که به ویژه به آلمان کمک می‌کند.

در ادامه این مطلب آمده است: به نظر می‌رسد این فاجعه اجتناب ناپذیر است: یا آلمان در تحریم‌های علیه رژیم ولادیمیر پوتین شرکت می‌کند و می‌پذیرد که با این امر از انرژی روسیه جدا شده و اقتصادش خراب شود. یا آلمان از این تحریم‌ها بیرون رفته و به معامله با کرملین ادامه داده و از طریق پرداخت خود برای تحویل انرژی روسیه به گسترش جنگ در اوکراین کمک می‌کند. راه سومی دیده نمی‌شود و یا؟

سه دانشمند آمریکایی یعنی ماتو کلین، بنیانگذار سرویس تحقیقات اقتصادی Overhoot، جردن اشنایدر، تحلیلگر موسسه Rhodium و دیوید تالبوت، مشاور سابق تجارت وزارت بازرگانی ایالات متحده اکنون در مقاله‌ای راه سومی را هم شرح داده اند. آن‌ها در مقاله‌ای در مجله "سیاست خارجی" مسیر سومی را برای غرب شرح دادند که با آن هنوز می‌توان در جنگ اقتصادی علیه روسیه پیروز شد. در این مقاله آمده است: ما به یک اتحاد دفاعی اقتصادی، "ناتوی اقتصادی" نیاز داریم. درست همانطور که ناتو یک اتحاد نظامی است که در آن یکی بدون قید و شرط ازدیگری حمایت می‌کند، باید یک اتحاد اقتصادی وجود داشته باشد که در آن همه اعضا از یکدیگر حمایت کنند.

در بخش دیگری از این مطلب آمده است: بنابراین ائتلاف علیه پوتین باید مکانیسمی را برای جمع آوری منابع قابل توجه خود برای اهداف استراتژیک تنظیم کند. در حال حاضر هیچ نهادی وجود ندارد که شامل کل طیف متفقین علیه روسیه باشد یا مهارت‌های اداری و فنی لازم را داشته باشد. بنابراین، باید نوعی ناتوی اقتصادی ایجاد شود که به زعم این کارشناسان آمریکایی باید صندوق آزادی نام گیرد.

این نویسندگان آمریکایی به وضوح این مسئله را می‌بینند که بدون کاهش سود خانه‌های مد ایتالیایی، شراب سازان فرانسوی، نمایندگی‌های الماس بلژیکی، وکلای بریتانیایی، تولید کنند گان هواپیما‌های آمریکایی، تولید کنندگان خودرو‌های آلمانی و بانکداران اتریشی، هیچ راهی برای متوقف کردن رژیم پوتین وجود ندارد. البته برخی اعضای چنین ائتلاف احتمالی می‌توانند هزینه‌های اجرای این پروژه را برای مدت زمان طولانی غیر قابل تحمل بدانند. اما اگر درد ناشی از ایجاد یک صندوق موسوم به آزادی در بسیاری کشور‌ها تقسیم شود این مسئله محدودیت‌های مالی اعضاء را به حداقل می‌رساند.

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی