تیتر امروز

تاجزاده از اصولگراترین اصلاح‌طلبان است/ رویکرد او، مقابل براندازان است
الهه کولایی در گفتگو با دیدار عنوان کرد:

تاجزاده از اصولگراترین اصلاح‌طلبان است/ رویکرد او، مقابل براندازان است

الهه کولایی نماینده پیشین مجلس و فعال سیاسی درباره بازداشت مصطفی تاجزاده و راه‌های رسیدن به جامعه‌ای توسعه یافته با دیدارنیوز به گفتگو نشست. او معتقد است دستگاه قضایی با مدیریت حجت‌الاسلام اژه‌ای،...
جای خالی آبخیزداری در سیل های اخیر
دیدار گزارش می‌دهد

جای خالی آبخیزداری در سیل های اخیر

سیلاب غیر منتظره مردادماه امسال در استان‌های تهران، مازندران، لرستان و خوزستان موضوع فراموش شده "آبخیزداری" را نمایان کرد و این پرسش همیشگی که چه زمانی این طرح کامل اجرا می شود؟

ادعای اسرائیل؛ «حزب‌الله» مانع توافق حدود دریایی با لبنان است

یائیر لاپید، نخست‌وزیر جدید اسرائیل مدعی شد که حزب‌الله لبنان مانعی بر سر راه توافق میان لبنان و اسرائیل بر سر تعیین حدود مرز‌های دریایی است.

کد خبر: ۱۳۲۹۶۲
۱۷:۳۱ - ۱۲ تير ۱۴۰۱

ادعای اسرائیل؛ «حزب‌الله» مانع توافق حدود دریایی با لبنان است

دیدارنیوز: یائیر لاپید، نخست‌وزیر جدید اسرائیل روز یکشنبه، سوم ژوئیه گفت که حزب‌الله لبنان مانعی بر سر راه توافق میان لبنان و اسرائیل بر سر تعیین حدود مرز‌های دریایی محسوب می‌شود.

این سخنان در حالی مطرح شد که یک روز قبل‌تر از آن ارتش اسرائیل از رهگیری سه پهپاد حزب‌الله در مسیر میدان گازی «کاریش» خبر داده بود.

یائیر لاپید گفت: «حزب‌الله به تروریسم خود ادامه می‌دهد و توانایی لبنان برای دستیابی به توافق در مرز‌های دریایی را تضعیف می‌کند.»

وی در اولین جلسه کاری کابینه خود، چند روز پس از انحلال پارلمان اسرائیل و مقدمه‌چینی برای انتخابات جدید افزود: «اسرائیل به محافظت از خود، شهروندان و دارایی خود ادامه خواهد داد.»

لبنان و اسرائیل، در اکتبر سال ۲۰۲۰ میلادی با میانجی‌گری واشنگتن وارد گفتگو‌های تعیین حدود مرز دریایی شدند تا بلکه اختلافات در مورد برداشت از ذخایر نفتی و گازی این مناطق بر طرف شود.

این مذاکرات در ماه مه ۲۰۲۱ به دلیل اختلاف بر سر سطح منطقه مورد مناقشه از جمله بر سر میدان گازی «کاریش» به حالت تعلیق درآمد.

حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان در روز دهم ژوئن با اشاره به مناقشه بر سر این میدان گازی در شرق دریای مدیترانه گفت حزب الله قادر است که مانع استخراج گاز توسط اسرائیل از میدان گازی «کاریش» شود. او تاکید کرده بود که «از جنگ نمی‌ترسیم.»

لاپید تا زمان تشکیل دولت جدید پس از انتخابات اول نوامبر نخست وزیر اسرائیل خواهد بود.

لاپید در اواسط ماه ژوئیه میزبان جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا خواهد بود و اولین سفر رسمی خود را نیز به مقصد پاریس خواهد داشت.

در ابتدای مذاکرات، لبنان مساحتی به وسعت ۸۶۰ کیلومتر مربع را محدوده دریایی خود اعلام کرد، اما سپس خواستار یک حق اضافی بر ۱۴۳۰ کیلومتر مربع شامل بخشی از میدان کاریش شد. برای اسرائیل، اما میدان گازی کاریش در منطقه انحصاری اقتصادی قرار دارد و خواستار به رسمیت شناخته شدن آن از سوی سازمان ملل شده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی