تیتر امروز

سایه کوتاه فوتبال حرفه‌ای در ایران
به استقبال لیگ بیست و دوم

سایه کوتاه فوتبال حرفه‌ای در ایران

عصر فردا، جمعه بیست و یکم مرداد ۱۴۰۱، بیست و دومین دوره لیگ برتر فوتبال باشگاهی ایران گشایش می‌یابد تا در سال جام جهانی، چرخ فوتبال ایران به گردش دربیاید.
واردات واکسن در دولت سیزدهم و «۷» بد ُیمن!
دیدار از وضعیت کرونا در ایران گزارش می‌دهد

واردات واکسن در دولت سیزدهم و «۷» بد ُیمن!

افتخار وزیر بهداشت دولت سیزدهم این است که یک تنه واکسن وارد کرده، واکسن‌هایی که اقبال از آن روز به روز کمتر، اما تعداد مرگ‌های کرونایی روز به روز بیشتر می‌شود.

این خوراکی‌ها را در روز‌های «خیلی گرم» نخورید!

زمانی که هوا خیلی گرم است، توصیه می‌شود تا حد امکان از غذا‌های چرب مانند خوراکی‌های سرخ‌شده، گوشت چرب و... پرهیز شود. علت این است که خوردن این غذا‌ها فعالیت بیشتری به بدن برای هضم وارد می‌کند و در نتیجه دمای درونی بدن افزایش پیدا می‌کند.

کد خبر: ۱۳۲۶۶۸
۱۰:۳۰ - ۰۷ تير ۱۴۰۱

این خوراکی‌ها را در روز‌های «خیلی گرم» نخورید!

دیدارنیوز: با گرم‌شدن هوا سبک تغذیه نیز باید تغییر کند تا سطح مایعات بدن تامین شود و از طرفی هضم غذا نیز دمای درونی بدن را بالا نبرد.

در این مطلب، به مواد غذایی اشاره خواهیم کرد که بهتر است در روز‌های گرم سال، کمتر مصرف شوند.

زمانی که هوا خیلی گرم است، توصیه می‌شود تا حدامکان از غذا‌های چرب مانند خوراکی‌های سرخ‌شده، گوشت چرب و... پرهیز شود. علت این است که خوردن این غذا‌ها فعالیت بیشتری به بدن برای هضم وارد می‌کند و در نتیجه دمای درونی بدن افزایش پیدا می‌کند.

قهوه

نوشیدن فنجان کوچک قهوه همراه صبحانه مشکلی ندارد، اما در روز‌های گرم بهتر است از مصرف زیاد کافئین پرهیز کرد. این توصیه از دو جهت اهمیت دارد؛ نخست اینکه قهوه دیورتیک است و باعث دفع آب بدن می‌شود. همچنین، قهوه حالت تحریک‌پذیری ایجاد می‌کند حالت اسیدیته معده را افزایش می‌دهد که در نتیجه بدن عملکرد بیشتری خواهد داشت و منجر به گرمای درونی می‌شود.

نوشابه‌های گازدار

نوشابه‌های گازدار به‌دلیل قند خیلی زیاد احساس تشنگی را تشدید می‌کنند که در هوای گرم بسیار آزاردهنده است. از طرفی، این نوشیدنی‌ها به‌دلیل تاثیر دیورتیک نمی‌توانند برای تامین مایعات بدن مفید باشند. وجود گاز در نوشابه‌ها نیز می‌تواند گرفتگی عضلات را که اتفاق شایعی در هوای گرم است، تشدید کند.

خوراکی‌های خیلی سرد

برخلاف تصور، خوراکی‌های خیلی سرد مانند یخ تاثیر مثبتی در خنک کردن بدن ندارد. شاید در ابتدا احساس خنکی خوشایندی ایجاد شود، اما خیلی زود از بین می‌رود. در واقع، بدن انرژی زیادی برای به تعادل رساندن دمای درونی مصرف می‌کند که منجر به گرم شدن بدن خواهد بود. به‌همین دلیل چند دقیقه پس از مصرف خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های خیلی سرد، احساس گرگرفتگی به‌وجود می‌آید.

منبع: سلامت

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی