تیتر امروز

نقویان درباره اعتراضات، ولایت فقیه، گشت ارشاد، رفراندوم، رژیم پهلوی و رابطه با آمریکا چه گفت؟ + ویدیو
قسمت دوم گفت‌وگوی دیدار با ناصر نقویان:

نقویان درباره اعتراضات، ولایت فقیه، گشت ارشاد، رفراندوم، رژیم پهلوی و رابطه با آمریکا چه گفت؟ + ویدیو

حجت‌الاسلام ناصر نقویان در قسمت دوم گفت‌وگوی خود با دیدارنیوز در مورد اعتراضات و ربط دادن آن به دشمن، امر به معروف، نهی از منکر، میزان ناراضیان ایرانی، رفراندوم، ولایت فقیه و آنچه از نظر او صلاح...
استقلال؛ از حاجی به سردار: خودتو نشون بده!
وضعیت قرمز در باشگاه آبی با کسر بودجه ۵۰۰ میلیاردی

استقلال؛ از حاجی به سردار: خودتو نشون بده!

با وجود حذف ایران از مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲، همچنان هوش و حواس علاقمندان به فوتبال به ادامه این بازی‌ها است و به همین خاطر هم ماجرا‌های فوتبال باشگاهی در ایران همچنان زیر سایه اخبار جام...
کارت زردی که ممکن است قرمز شود؟
گزارش دیدار از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیر بهداشت

کارت زردی که ممکن است قرمز شود؟

وعده‌های عمل نشده وزیر بهداشت دولت ابراهیم رییسی در پانزدهمین ماه صدارت او سبب شد که او از مجلسی‌ها کارت زرد بگیرد، اخطاری که ممکن است تبدیل به اخراج بهرام عین اللهی شود.

تورم ۲۱۱ درصدی در لبنان!

تورم در لبنان که با بدترین بحران اقتصادی از زمان استقلال خود در سال ۱۹۴۳ مواجه است، در ماه گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۲۱۱ درصد افزایش یافت. آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها ۴۴۵ درصد و مواد غذایی و نوشیدنی ۳۶۴ درصد افزایش یافته است.

کد خبر: ۱۳۲۵۰۵
۱۱:۲۹ - ۰۵ تير ۱۴۰۱

تورم ۲۱۱ درصدی در لبنان!

دیدارنیوز: لبنان همچنان به تحمل تورم سرسام‌آور ادامه می‌دهد و در ماه مه شاهد تورم ۲۱۱ درصدی بود.

به نقل از بیزنس، تورم در این کشور که با بدترین بحران اقتصادی از زمان استقلال خود در سال ۱۹۴۳ مواجه است، در ماه گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۲۱۱ درصد افزایش یافت. این بیست و سومین افزایش متوالی سه رقمی شاخص قیمت مصرف کننده اداره مرکزی آمار از جولای ۲۰۲۰ است. این شاخص نسبت به آوریل ۲۰۲۲ به میزان ۷.۸۵ درصد بیشتر شده است.

هزینه‌های حمل و نقل در ماه مه ۲۰۲۲ در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته ۵۱۵ درصد افزایش یافته است و پس از آن بخش بهداشت و درمان با افزایش ۴۶۸ درصدی قرار دارد.

آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها ۴۴۵ درصد و مواد غذایی و نوشیدنی ۳۶۴ درصد افزایش یافت.

تورم در این کشور در سال ۲۰۲۱ به حدود ۱۵۵ درصد افزایش یافت. با این حال، با اوج خود یعنی ۷۴۱ درصد در پایان سال ۱۹۸۷ در طول جنگ داخلی کشور از ۱۹۷۵ تا ۱۹۹۰ فاصله زیادی دارد.

اقتصاد لبنان پس از عدم پرداخت حدود ۳۱ میلیارد دلار اوراق قرضه یورو در مارس ۲۰۲۰ سقوط کرد و ارزش پول آن در برابر دلار در بازار سیاه بیش از ۹۰ درصد کاهش یافت.

بدهی عمومی که در حال حاضر یک مازاد بزرگ است، همچنان به افزایش خود ادامه می‌دهد و به ۱۰۰ میلیارد دلار یا حدود ۲۱۲ درصد تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۲۱ رسید.

بانک جهانی، لبنان را به عنوان چهارمین کشور با نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی در جهان رتبه‌بندی می‌کند که از ژاپن، سودان و یونان پیشی گرفته است.

انتظار می‌رود خلاء سیاسی و عدم تشکیل دولت جدید، بحران اقتصادی این کشور را تشدید کند.

بر اساس گزارش بانک جهانی، اقتصاد این کشور بین سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ حدود ۵۸ درصد کاهش و تولید ناخالص داخلی این کشور از حدود ۵۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹ به ۲۱.۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۱ کاهش یافت. این بزرگترین کاهش در فهرست ۱۹۳ کشور است.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی