تیتر امروز

تاجزاده از اصولگراترین اصلاح‌طلبان است/ رویکرد او، مقابل براندازان است
الهه کولایی در گفتگو با دیدار عنوان کرد:

تاجزاده از اصولگراترین اصلاح‌طلبان است/ رویکرد او، مقابل براندازان است

الهه کولایی نماینده پیشین مجلس و فعال سیاسی درباره بازداشت مصطفی تاجزاده و راه‌های رسیدن به جامعه‌ای توسعه یافته با دیدارنیوز به گفتگو نشست. او معتقد است دستگاه قضایی با مدیریت حجت‌الاسلام اژه‌ای،...
جای خالی آبخیزداری در سیل های اخیر
دیدار گزارش می‌دهد

جای خالی آبخیزداری در سیل های اخیر

سیلاب غیر منتظره مردادماه امسال در استان‌های تهران، مازندران، لرستان و خوزستان موضوع فراموش شده "آبخیزداری" را نمایان کرد و این پرسش همیشگی که چه زمانی این طرح کامل اجرا می شود؟

یک پیروزی برای طرفداران «کنترل اسلحه» در آمریکا

قانونگذاران آمریکا روز جمعه مهم‌ترین لایحه اصلاح قوانین حمل سلاح در دهه‌های اخیر را که محدودیت‌هایی را در این باره در سطح فدرال در نظر گرفته، تصویب کردند. این پیروزی برای طرفداران کنترل اسلحه در حالی رقم می‌خورد که دیوان عالی آمریکا روز گذشته با تایید حق «حمل پنهانی» اسلحه در خارج از خانه، یکی از قوانین کنترل اسلحه در ایالت نیویورک که برای مدتی بیش از یک قرن اجرا می‌شد را لغو کرد.

کد خبر: ۱۳۲۴۰۱
۰۹:۵۰ - ۰۴ تير ۱۴۰۱

قوانین حمل سلاح در آمریکا؛ یک پیروزی برای طرفداران کنترل اسلحه

دیدارنیوز: قانونگذاران ایالات متحده در تلاش برای پاسخگویی به موج اخیر قتل‌عام‌های خونین با اسلحه، روز جمعه مهم‌ترین لایحه اصلاح قوانین حمل سلاح در دهه‌های اخیر را که محدودیت‌هایی را در این باره در سطح فدرال در نظر گرفته، تصویب کردند.

این لایحه که از حمایت قانونگذارانی از دو حزب اصلی آمریکا برخوردار است، درنهایت با ۲۳۴ رای موافق در مقابل ۱۹۳ رای مخالف تصویب شد تا محدودیت‌هایی در دسترسی به اسلحه برای جوانان، مجرمان خشونت‌های خانگی و دیگرانی که ممکن است به طریقی برای جامعه خطرناک باشند، وضع شود و به پشتوانۀ قانون، برای تامین امنیت مدارس و ارتقای سطح سلامت روان جامعه نیز تدابیری اتخاذ شود.

این مصوبه که درنهایت با حمایت ۱۵ جمهوریخواه در کنار دموکرات‌های کنگره تصویب شد، اکنون برای جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده فرستاده شده تا با امضای او، اجرایی شود.

جو بایدن شب گذشته، پس از آنکه لایحه به تصویب سنا رسید، در پیامی اعلام کرد: «امشب، پس از ۲۸ سال انفعال، اعضای دو حزب کنگره گرد هم آمدند تا به درخواست خانواده‌ها در سراسر کشور پاسخ دهند و قانونی را برای رسیدگی به آفت خشونت با سلاح تصویب کنند. تصویب این قانون، خواستۀ خانواده‌های قربانیان یوالده و بوفالو و سایر تیراندازی‌های غم‌انگیزی است که در سراسر کشور روی داده است.»

لایحه‌ای که روز جمعه تصویب شد، بررسی سوابق خریداران ۱۸ تا ۲۱ سالۀ اسلحه را اجباری و تدابیر کنترلی در این باره را افزایش می‌دهد و امکان مالکیت اسلحه برای مجرمان خشونت خانگی که با شریک زندگی‌شان ازدواج نکرده‌اند را نیز بسیار محدود می‌کند.

مصوبه همچنین این قدرت را در ایالت‌ها به نیرو‌های پلیس، بستگان یا آشناسان دارندگان سلاح می‌دهد که چنانچه صاحب اسلحه فرد خطرناکی باشد، از دادگاه بخواهند که اسلحه او را ضبط کند.

این پیروزی برای طرفداران کنترل اسلحه در حالی رقم می‌خورد که دیوان عالی آمریکا روز گذشته با تایید حق «حمل پنهانی» اسلحه در خارج از خانه، یکی از قوانین کنترل اسلحه در ایالت نیویورک که برای مدتی بیش از یک قرن اجرا می‌شد را لغو کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی