تیتر امروز

پیگیری پرونده مهسا امینی در کمیسیون شوراها/ ویس کرمی: بررسی پرونده زمان‌بر است
گشت ارشاد بله یا خیر؟ (۵)

پیگیری پرونده مهسا امینی در کمیسیون شوراها/ ویس کرمی: بررسی پرونده زمان‌بر است

در حالیکه ویس‌کرمی نماینده لرستان در گفتگو با دیدارنیوز رسیدگی به پرونده مهسا امینی را زمان‌بر می‌داند، آصفری، نایب رئیس کمیسیون شورا‌ها در مجلس می‌گوید: گزارش نهایی امینی ظرف سه هفته آینده به...
دستاورد رئیسی از نیویورک؛ یک کامیون کالای آمریکایی
«سوغاتی گیت»، بعد از «سیسمونی گیت»

دستاورد رئیسی از نیویورک؛ یک کامیون کالای آمریکایی

سیدابراهیم رئیسی ۴ روز با خیال آسوده در نیویورک ماند و ایران در اعتراض به فوت مهسا امینی، سراسر خشم بود، این درحالی است که انتشار تصاویری از یک کامیون سوغاتی آمریکایی برای هیات همراه رئیسی، مردم...

نماینده مجلس: در تعجبم چرا «علمای دین» و «مراجع» فریاد نمی‌زنند؟!

صباغیان، نماینده مجلس با اشاره به ترافیک وحشتناک، آلودگی هوا، افزایش پرونده‌ها در دادگاه‌ها، افزایش زندانیان، سرقت‌ها، طلاق و کودکان کار و .. گفت: ربا و اخذ سود‌های کلان بانک‌ها باعث برکت کم امروز، تورم و افزایش قیمت‌ها، شب و روز دویدن مردم و ۲ و ۳ شیفت کردن شده و بی دلیل نیست که خداوند در قرآن می‌فرماید اگر ربا را ترک نمی‌کنید با خدا و رسول خدا (ص) اعلان جنگ کنید. در تعجب هستم چرا علمای دین و مراجع فریاد نمی‌زنند. علمای بزرگ اگر این سود‌های بانکی ربا نیست، پس ربا چیست و کجاست؟

کد خبر: ۱۳۲۲۸۹
۱۲:۵۴ - ۰۱ تير ۱۴۰۱

نماینده مجلس: در تعجبم چرا «علمای دین» و «مراجع» فریاد نمی‌زنند؟!

دیدارنیوز: عضو کمیسیون امور داخلی کشور در مجلس گفت: برای برون رفت از این شرایط باید مجلس با مقام معظم رهبری مشورت کرده و مجلس را از این وضعیت نجات دهد. کاری که آقای قالیباف در اوایل سال وعده آن را داد، اما انجام نشد.

محمدرضا صباغیان بافقی در جلسه علنی امروز (اول تیر) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود با بیان اینکه انقلاب ما توانست نگاه دینی را با نگاه مردمسالاری تلفیق و در قالب نظام اسلامی پدیدار و حکومت مستحکمی را بنا نهد که در قرن کنونی کم نظیر است و باید قدردان آن باشیم، گفت: قوت نظام اسلامی، وجود رهبری حکیم، صالح و مدبر در رأس نظام است که بعد از غروب خورشید امام امت سکاندار آن شد، انتخابی که در آن شرایط سخت چیزی جز به فضل الهی نبود.

نماینده مردم مهریز، بافق، بهاباد، خاتم و ابرکوه در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه استقلال سیاسی کم نظیر از نقاط قوت دیگر است، ابراز داشت: من رشته تاریخ خوانده ام و گذشته دولت‌ها و ملت‌ها را مطالعه کرده ام. در سده اخیر ایران، کمتر حکومتی استقلال سیاسی داشت که بتواند بدون توجه به سیاست‌های زورگویانه استعمارگران به راه خود برود.

وی ادامه داد: قدرت راهبردی ایران در جهان شکل گرفته و دشمنان را در گفتگو و برخورد با ایران به احترام وا داشته و بیشترین عصبانیت دشمنان ما و بخش زیادی از تحریم‌های امروز ناشی از این قدرت دفاعی ایران است همچنین وجود ثبات و امنیت پایدار کشور است و زمانی اهمیت آن را بیشتر درک می‌کنیم که خدای ناخواسته آن را از دست داده باشیم.

صباغیان بافقی با اشاره به برخی نقاط ضعف که باید درمان شود و اگر توجه نشود نقاط قوت را نیز دچار آسیب می‌کند، یادآور شد: مهم‌ترین مشکل ما ضعف در حوزه قانونگذاری و نظارت بوده و متأسفانه مجلس به جای پرداختن به وظایف اصلی، به کار‌های اجرایی و محلی روی آورده که این رویه و ضعف باعث شده برای انجام وظایف به جا مانده مجلس، به مرور شورا‌های عالی متعددی همچون شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای عالی فضای مجازی، شورای عالی بورس و شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران تشکیل شود که تصمیمات فراقانونی بگیرند که برخلاف نص صریح اصل ۷۰ قانون اساسی است که قانونگذاری را برعهده مجلس قرار داده که از دل مردم برون آمده است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه امروز نحوه قانونگذاری در شورای عالی هماهنگی اقتصادی شاید به صورت موقتی مشکلات را حل کند، اما در اصل تیر خلاص به مجلس است که جنازه آن را در آینده خواهیم دید و مردمسالاری را هدف قرار می‌دهد، عنوان کرد: مجلس در این خصوص هنوز خواب است و برخی برای مصلحت خود را به خواب زده‌اند. حرمت امامزاده را باید متولیان نگاه دارند که متأسفانه دیروز و امروز متولیان آن، جایگاه مجلس را نمی‌بینند.

وی ادامه داد: برای برون رفت از این شرایط باید مجلس با مقام معظم رهبری مشورت کرده و مجلس را از این وضعیت نجات دهد. کاری که آقای قالیباف در اوایل سال وعده آن را داد، اما انجام نشد.

صباغیان بافقی در ادامه با اشاره به ضعف دیگر عنوان کرد: روابط بر ضوابط و مقررات می‌چربد که نتیجه آن ریزش متروپل، سانحه قطار مشهد-یزد، حادثه پلاسکو و ساخت برج‌هایی است که قارچ وار بدون توجه به فضا‌های آموزشی و بهداشتی و تفریحی می‌رویند و آسیب‌های اجتماعی آن‌ها بالاترین کشتار را از ساکنان خود دارد.

عضو مجمع نمایندگان استان یزد ادامه داد: ترافیک وحشتناک، آلودگی هوا، افزایش پرونده‌ها در دادگاه ها، افزایش زندانیان، سرقت ها، طلاق و کودکان کار و سفارشی شدن کار‌ها و اشتغال و تسهیلات و حتی بخشی از گران فروشی‌ها نتیجه چربیدن روابط بر ضوابط است که کمتر به آن پرداخته می‌شود.

وی اضافه کرد: ربا و اخذ سود‌های کلان بانک‌ها باعث برکت کم امروز، تورم و افزایش قیمت ها، شب و روز دویدن مردم و ۲ و ۳ شیفت کردن شده است و بی دلیل نیست که خداوند در قرآن می‌فرماید اگر ربا را ترک نمی‌کنید با خدا و رسول خدا (ص) اعلان جنگ کنید. در تعجب هستم چرا علمای دین و مراجع فریاد نمی‌زنند. علمای بزرگ اگر این سود‌های بانکی ربا نیست، پس ربا چیست و کجاست؟ برخی کشور‌های غربی و پیشرفته مدت‌ها است آثار آن را متوجه و سود بانکی را از سیستم حذف و یا به حداقل رسانده اند، اما ما اقدامی نکرده ایم.

صباغیان بافقی افزود: اصلاح ساختار سیاسی و اداری کشور و نبود اجرای واحد مدیریت شهری یکی از ضروریات حل مشکلات مردم است و تا اصلاح نشود، سایر امور درست نمی‌شود.

نماینده مردم مهریز در ادامه با بیان اینکه آخرین ایرادی که احساس می‌شود به مرور میان مسئولان به خصوص نمایندگان بیشتر شکل گرفته، این است که از مقامات و مسئولان عادلانه انتقاد نمی‌کنیم اظهار داشت: نمایندگان بر اساس وظیفه و مطابق اصل ۸۴ و ۸۶ قانون اساسی در همه امور کشور می‌توانند اظهار نظر کرده و نقد و پیشنهاد داشته باشند، اما برای برخی مسئولان و دستگاه‌ها در انتقاد افراط می‌کنیم.

وی افزود: از نقد برخی نهاد‌ها و دستگاه‌ها احتیاط می‌کنیم و از ترس رد صلاحیت انتقاد و ایرادی را مطرح نمی‌کنیم و حتی خود من که الان این مطلب را می‌گویم ترس از رد صلاحیت دارم شاید هم رد صلاحیت نباشد، اما این ترس وجود دارد. این ترس برای نمایندگان نباید وجود داشته باشد که در احادیث ما به نصیحت و امر به معروف و نهی از منکر مسئولان سفارش شده و اگر ما نگوییم، دشمنان به شکل دیوانه وار در سایت ها، گروه‌ها و شبکه‌ها می‌گویند.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌ها در مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: این عرایض و صحبت‌های حقیر کوچک‌ترین ارادتی را از نظام اسلامی و مقام معظم رهبری کم نمی‌کند و به کوری چشم دشمنان به ویژه آمریکا و رژیم صهیونیستی پای نظام هستیم.

منبع: ایلنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی