تیتر امروز

آقای رئیسی با شجاعت مرگ برجام را اعلام کند!
دیپلماسی ایران؛ باقری‌کنی در روسیه، امیرعبداللهیان در سوریه!

آقای رئیسی با شجاعت مرگ برجام را اعلام کند!

همه راه‌ها از نظر دولت سیزدهم به شرق و به خصوص به مسکو ختم می‌شود به گونه‌ای که پس از شکست مذاکرات دوحه، روبوسی عاشقانه رئیسی و پوتین و سفر باقری کنی به روسیه موید این تحلیل است.
نگاه منفی رسانه‌های ایران به ترکیه، همسایه نزدیک بهتر از برادر دور
از سعدآباد تا توپکاپی (۵۷) + فایل صوتی

نگاه منفی رسانه‌های ایران به ترکیه، همسایه نزدیک بهتر از برادر دور

سفر وزیر خارجه ایران به ترکیه در روزهای اخیر گر چه در سکوت نسبی خبری انجام شد اما به زعم عده‌ای دستور مشخصی نداشت و برخی نیز آن را بی‌ارتباط به مذاکرات هسته‌ای تلقی کردند.

پس از ۳۰ سال؛ اولین گام سنای آمریکا برای اصلاح قانون کنترل «اسلحه»

سناتور‌های آمریکایی موافقت کردند تا در قالب یک بسته پیشنهادی فراجناحی (متشکل از جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها) برای کنترل اسلحه یک قانون فدرال وضع کنند.

کد خبر: ۱۳۲۲۸۸
۱۲:۴۲ - ۰۱ تير ۱۴۰۱

پس از سی سال؛ اولین گام سنای آمریکا برای اصلاح قانون کنترل «اسلحه»

دیدارنیوز: مجلس سنای ایالات متحده بعد از ۳۰ سال روز سه‌شنبه، ۲۱ ژوئن اولین قدم برای وضع قانون کنترل اسلحه را برداشت.

سناتور‌ها موافقت کردند تا در قالب یک بسته پیشنهادی فراجناحی (متشکل از جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها) برای کنترل اسلحه یک قانون فدرال وضع کنند.

انتظار می‌رود اعضای مجلس سنای آمریکا در همین هفته و پیش از آغاز تعطیلات دو هفته‌ای در مورد این لایحه هشتاد صفحه‌ای تصمیم‌گیری کنند.

با این‌که متن این لایحه با انتظارات دموکرات‌ها و بویژه شخص جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده هم‌چنان فاصله زیادی دارد، اما همین حرکت نقطه عطفی در سیاست آمریکا در زمینه کنترل اسلحه محسوب می‌شود چرا که کنگره سال‌ها به این موضوع ورود نکرده بود.

مقررات جدید
این تمهید قانونی به ایالت‌ها این اختیار را می‌دهد تا حق دارا بودن سلاح را از افرادی که برای خود یا اطرافیان آن‌ها خطرناک هستند سلب نماید.

این قانون همچنین اختیار داشتن اسلحه را از افرادی که سابقه خشونت دارند و اکنون بدون ثبت ازدواج در یک رابطه دوستی به‌سر می‌برند سلب خواهد کرد.

در قوانین فعلی حمل اسلحه، افراد دارای سابقه خشونت تنها در صورت تاهل و یا دارای فرزند بودن از صلاحیت داشتن اسلحه محروم می‌شدند.

حال آن‌که افرادی که دارای خشونت خانگی بوده و در یک رابطه‌ی دوستی بدون ازدواج باشند همچنان می‌توانستند سلاح داشته باشند. به این حفره قانونی اصطلاحا «کلاه شرعی دوست پسرها» گفته می‌شود.

پس از دو حادثه تیراندازی در یک فروشگاه مواد غذایی در نیویورک و یک مدرسه ابتدایی تگزاس که توسط دو نوجوانان انجام شد، این قانون به ایالت‌ها اجازه خواهد داد تا سوابق نوجوانان را برای خرید اسلحه به سیستم ملی بررسی سوابق ارائه کنند.

علی‌رغم این که در هر دو حادثه مذکور، عاملین تیراندازی نوجوانان هجده ساله بودند که خود شخصا اسلحه‌هایشان را خریداری کرده بودند، این لایحه در خصوص افزایش محدودیت سنی خرید سلاح‌های اتوماتیک از هجده سال به بیست و یک سال ناکام ماند.

احتمال تصویب این لایحه چقدر است؟
در حال حاضر کرسی‌های مجلس سنای آمریکا به طور مساوی بین دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان تقسیم شده است. هر پنجاه نماینده دموکرات به این لایحه رای مثبت خواهند داد، اما برای تبدیل شدن به قانون رای دست‌کم ده نماینده جمهوری‌خواه نیز لازم است که البته تا کنون چهارده سناتور جمهوری‌خواه آمادگی خود برای همراهی با این لایحه را اعلام کرده‌اند.

سناتور کریس مورفی در مورد این لایحه گفته است که این لایحه «مهم‌ترین اقدام فراجناحی خواهد شد که کنگره در طی سی سال گذشته انجام داده است.»

بر اساس داده‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده، هر ماه به طور میانگین ۷۰ زن توسط شریک زندگی یا جنسی خود با سلاح گرم کشته می‌شوند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی