تیتر امروز

از ایرنای ناصری تا ایرنای نادری/ عبدالله ناصری: جمهوری اسلامی، مرگ اسلام سیاسی را تسریع کرد
گفت‌وگوی ویژه دیدارنیوز با مدیرعامل پیشین ایرنا

از ایرنای ناصری تا ایرنای نادری/ عبدالله ناصری: جمهوری اسلامی، مرگ اسلام سیاسی را تسریع کرد

عبدالله ناصری مدیرعامل پیشین ایرنا با وجود کسالت و مشکل تکلم و تحرک تحت بیماری ALS، با دیدار گفت‌وگویی انجام داده است که مطالعه آن را پیشنهاد می‌کنیم.
مصطفی ملکیان: مردم در ۱۴۰۱ پیروز میدان بودند/ دیگر در هیچ انتخاباتی شرکت نخواهم کرد/ دفاعم از انقلاب ۵۷ اشتباه بود
گفت‌و‌گوی دیدار در برنامه اصل ۲۷ با فیلسوف و متفکر معاصر (قسمت اول)

مصطفی ملکیان: مردم در ۱۴۰۱ پیروز میدان بودند/ دیگر در هیچ انتخاباتی شرکت نخواهم کرد/ دفاعم از انقلاب ۵۷ اشتباه بود

استاد مصطفی ملکیان، فیلسوف و متفکر معاصر یکی دیگر از مهمانان ویژه فصل جدید برنامه اصل ۲۷ بود؛ گفت‌وگوی دیدار با او در دو قسمت منتشر خواهد شد؛ این گفت‌وگو را حتما ببینید.
مسئله قره‌باغ چیست؟ چرا آذربایجان و ارمنستان بر سر آن می‌جنگند؟
از چشم جهان (۱۱۳)؛ بلومبرگ بررسی کرد:

مسئله قره‌باغ چیست؟ چرا آذربایجان و ارمنستان بر سر آن می‌جنگند؟

خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی مفصل به درگیری قفقاز پرداخته و اینکه پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان بار‌ها به خاطر منطقه ناگورنو قره‌باغ با هم جنگیده‌اند.

ممنوعیت سفر عربستانی‌ها به ترکیه لغو شد

مقامات سعودی روز دوشنبه از لغو ممنوعیت سفر به ۴ کشور از جمله ترکیه خبر دادند. عربستان بعد از ترور «جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد در کنسولگری این کشور در استانبول، به شهروندانش اعلام کرد که به ترکیه سفر نکنند.

کد خبر: ۱۳۲۱۹۲
۱۰:۵۰ - ۳۱ خرداد ۱۴۰۱

ممنوعیت سفر عربستانی‌ها به ترکیه لغو شد

دیدارنیوز: در آستانه سفر ولیعهد سعودی به آنکارا، این کشور ممنوعیت سفر به ترکیه را لغو کرد.

مقامات سعودی روز دوشنبه از لغو ممنوعیت سفر به ۴ کشور از جمله ترکیه خبر دادند.

خبرگزاری رسمی عربستان به نقل از یک منبع رسمی در وزارت کشور اعلام کرد که با توجه به برداشته شدن ممنوعیت سفر ناشی از ویروس کرونا در سطح جهان، مقرر شد ممنوعیت سفر مستقیم و غیر مستقیم شهروندان سعودی به ۴ کشور لغو شود. این کشور‌ها شامل ترکیه، اتیوپی، ویتنام و هند است.

این تصمیم دو روز قبل از سفر «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی به ترکیه گرفته شده است، جایی که وی با «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه دیدار خواهد کرد.

عربستان بعد از ترور «جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد در کنسولگری این کشور در استانبول، به شهروندانش اعلام کرد که به ترکیه سفر نکنند.

یک سال پس از قتل خاشقجی، ولیعهد سعودی در ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۹، در مصاحبه با رادیو سراسری آمریکا، مسئولیت قتل روزنامه نگار سعودی و ستون‌نویس روزنامه «واشنگتن پست» را پذیرفت؛ وی گفت که این قتل در دوره مسئولیت او، اما بدون اطلاع وی انجام گرفت. قتل خاشقجی به تنش بیشتر میان ترکیه و عربستان دامن زد و دامنه تضاد‌ها و اختلاف‌های دو کشور را گسترده‌تر کرد.

روابط میان عربستان و ترکیه که در پی قتل جمال خاشقجی تیره شده بود، با سفر رجب طیب اردوغان به ریاض مجدد از سرگرفته شد.

اما با توجه به اینکه ترکیه با بحران شدید اقتصادی مواجه است و حدود یک سال دیگر انتخابات ریاست جمهوری این کشور برگزار خواهد شد، اردوغان برای جلب آرای مردمی و انتخاب مجدد به دنبال جذب سرمایه خارجی است. در همین راستا، اردوغان اواخر ماه آوریل وارد عربستان شد و طی این سفر، با ملک سلمان و همچنین در دیداری دونفره با محمد بن سلمان درباره روابط دو کشور بحث و تبادل نظر کرد.

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی